Dzieje sekcji brydża TS Wisła

Z Historia Wisły

(Przekierowano z Brydż)
Sekcja brydża Wisły działa od 1958 r., choć jej korzenie sięgają 1956 r.
Sekcja brydża Wisły działa od 1958 r., choć jej korzenie sięgają 1956 r.
Początki wiślackiej sekcji brydża sięgają roku 1956, gdy założona została Energetyka – była to pierwsza w Polsce sekcja brydża. Od 1958 roku drużyna ta występowała pod patronatem Krakowskiego Domu Kultury. W 1959, wspólnie z trzema innymi drużynami ("Zagłoba", "Olek", "Pinokio"), drużyna KDK przystąpiła do Towarzystwa Sportowego Wisła. Rzecznikiem tego połączenia był działacz Wisły, brydżysta KDK i późniejszy rektor AGH Jan Janowski.

Brydżyści Wisły w ciągu ponad 40 lat funkcjonowania sekcji odnieśli trudną do policzenia liczbę sukcesów, wygrywając prestiżowe turnieje międzynarodowe, zdobywając medale Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, zajmując wysokie pozycje w Olimpiadach Brydżowych, nie wspominając już o krajowych mistrzostwach.
W ostatnich latach drużyna Wisły występuje w drugiej lidze, warto jednak odnotować, że w przeciwieństwie do licznych teamów zawodowych zachowała amatorski charakter.
Najwybitniejszą postacią sekcji był Andrzej Wilkosz, czynny zawodnik Wisły w latach 1960-2012. Największe triumfy święcił w parze z innym znakomitym zawodnikiem Wisły, Łukaszem Lebiodą.

Andrzej Wilkosz jest autorem książki "Decydujące rozdania" oraz twórcą jednej z najbardziej popularnych konwencji brydżowych - „2 karo”, nazywanej „wilkoszem”.

Inne kluczowe dla sekcji postacie to między innymi Czesław Kuklewicz, Włodzimierz Wala, Wit Klapper, Adam Zimnielski, Zbigniew Furdzik, Aleksander Jezioro.

Złote lata sekcji to okres 1968-1982 oraz początek lat 90., kiedy zawodnikami Wisły zostali Marek Blat, Piotr Bizoń oraz Hubert Jaworowski. Do sukcesów drużyny Wisły w wysokim stopniu przyczynił się wieloletni kierownik sekcji Janusz Szumiec.

W sezonie 2014/2015 drużyna występowała w pierwszej lidze.

Źródło: "Sto lat w blasku Białej Gwiazdy", Dariusz Zastawny


Kącik poetycki

Na Chopinów brydża


Gdy siadali wspólnie do stołu karcianego
Świat brydżowy z bólem stawał z nimi w zawody
Bo bez asa atu szlemika pikowego
Nikt wygrać nie mógł prócz Wilkosza i Lebiody.

— Dariusz Zastawny, Stuletnia nasza historia, czyli Wisła Kraków, Biała Gwiazda w słów orszaku i obrazkach


Źródła

Opracowanie na podstawie:Piłka nożna Futsal Koszykówka Gimnastyka Pływanie Strzelectwo Judo Boks Zapasy Siatkówka Szachy Inne