Historia Wisły:O serwisie

Z Historia Wisły

Pomysł utworzenia portalu dokumentującego dzieje Towarzystwa Sportowego Wisła zrodził się pod koniec 2007 roku. Do pracy wzięła się grupa sympatyków klubu, a sama strona założona została w kwietniu 2008 roku. Przez kolejnych prawie 1000 dni trwały jednak prace nad tym, by serwis był wystarczająco dobrze przygotowany. Około 30 redaktorów dokonało prawie 115 000 edycji, napisało 9 900 artykułów i zebrało prawie 13 000 plików źródłowych (zdjęć, dokumentów, notatek prasowych itd.). Dopiero pod koniec 2010 roku uznano, że witrynę historiawisly.pl można już udostępnić szerokiej publiczności.

Symbolicznego otwarcia portalu dokonał prezes TS Wisła, Ludwik Miętta-Mikołajewicz. Odbyło się to 20 grudnia 2010, w czasie tradycyjnego Opłatka u Wiślaków. W ciągu pierwszych 24 godzin witryna zanotowała około 40 000, a w ciągu tygodnia prawie 130 000 odsłon, co pokazuje jak bardzo była potrzebna.

Prace nad serwisem nie skończyły się wraz z otwarciem - ciągle pozostaje wiele do zrobienia. Już teraz portal historiawisly.pl jest jedną z największych internetowych encyklopedii tematycznych na świecie, ale chcemy się ciągle rozwijać. Naszym celem jest popularyzacja wiedzy o losach Wisły Kraków i dokumentowanie historii Towarzystwa Sportowego. Odnajdujemy i udostępniamy materiały źródłowe, opracowujemy statystyki, gromadzimy informacje, piszemy artykuły.

Jeżeli chcesz pomóc, dołącz do nas!

W każdej sprawie dotyczącej dziejów Białej Gwiazdy możesz się z nami skontaktować pod adresem redakcja@historiawisly.pl

za techniczne i finansowe utrzymanie portalu odpowiada Stowarzyszenie Historia Wisły

Spis treści

HistoriaWisły.pl w mediach

Napisali o nas

Otwarcie portalu

Historia TS Wisła liczy przeszło sto lat. Wszyscy zainteresowani jej przebiegiem otrzymali dzisiaj świetne narzędzie do dogłębnego jej poznawania i analizowania. Podczas tradycyjnego „Opłatka u Wiślaków” otwarto Internetową Encyklopedię Wisły Kraków. Pierwszego, uroczystego kliknięcia dokonał prezes Ludwik Miętta-Mikołajewicz. W krótkiej prezentacji autorzy strony przedstawili swoje dzieło. A mieli się czym pochwalić. Od kwietnia 2008 roku, kiedy zrodziła się idea powstania strony, dokonali wręcz benedyktyńskiej pracy. Na dzień dzisiejszy zamieścili na niej 9895 artykułów, co czyni ją najbardziej obfitą, traktującą o klubie sportowym, stroną internetową w Polsce. Z „Historii Wisły” można dowiedzieć się o naszym klubie wręcz wszystkiego – szczegółów dotyczących jego powstania, historii hymnu, barw, strojów sportowych, postaci związanych z Białą Gwiazdą (sportowców, działaczy, trenerów, kibiców). Jest też szeroka gama statystyk, ciekawostek, wywiadów. Na pewno warto, ba, trzeba zapamiętać ten adres: www.historiawisly.pl. Najlepszą zaś zachętą do odwiedzenia Internetowej Encyklopedii Wisły Kraków niech będzie osoba jednego z jej twórców. Mowa o Pawle Pierzchale, absolwencie historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorze niezwykłej biografii Henryka Reymana „Z Białą Gwiazdą w sercu”. Lepszej rekomendacji HISTORIA WISŁY chyba nie potrzebuje. (...)


 • Oficjalna strona Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków www.skwk.pl
(...)Niecodziennym wydarzeniem było na pewno otworzenie Internetowej Encyklopedii Wisły Kraków.
Strona zawiera...niemalże wszystko...! Historia powstania klubu, historia hymnu, barw, strojów sportowych, postaci związanych z Wisły (sportowców, działaczy, trenerów).Są statystyki, ciekawostki, wywiady.

I to co najbardziej interesuje Was- kibiców Białej Gwiazdy - pokaźny katalog, gdzie dowiecie się o : najlepszych kibicach w Polsce, o kibicowanie w stylu retro, o legendarnych kibicach, kibicowskich inicjatywach, fanklubach, oprawach.

Jest również kibicowska galeria i graffiti Wisły!

Wszystkich zachęcamy do zajrzenia : www.historiawisly.pl(...)


Poznaj "Historię Wisły"

Dziś swój żywot rozpoczyna "Historia Wisły - Internetowa Encyklopedia TS Wisła", czyli strona internetowa stanowiąca bogate źródło wiedzy o dziejach "Białej Gwiazdy". Uroczystego uruchomienia strony dokonał podczas tradycyjnego "Opłatka u Wiślaków" prezes TS Wisła Ludwik Miętta-Mikołajewicz.

"Historia Wisły" to zbiór blisko 10 tys. artykułów i ponad 13 tys. plików źródłowych dotyczących Wisły Kraków. To tu poznasz szczegóły powstania naszego klubu, sylwetki znanych i mniej słynnych wiślaków, dowiesz się jak powstały wiślackie stroje, barwy czy hymn, poznasz wiślackie tradycje kibicowskie czy zapoznasz się z obszernymi statystykami. Wiślacka encyklopedia niezwykle skrupulatnie rozprawia się też z licznymi przejawami fałszerstw historycznych dotyczących naszego klubu.

Autorzy wykonali mrówczą pracę, by wyszukać niezliczoną ilość materiałów w prasie (także przedwojennej), książkach czy stronach internetowych - w tym z naszego serwisu. Niech rekomendacją dla "Historii Wisły" będzie nazwisko jednego z jej twórców - Pawła Pierzchały, którego niezwykła biografia Henryka Reymana pt. "Z Białą Gwiazdą w Sercu" powinna stanowić obowiązkowy punkt w biblioteczce każdego Wiślaka.

Zapraszamy: www.historiawisly.pl


„Zainteresowanie historią Wisły będzie rosło”

Przeciętny kibic Wisły interesuje się pana zdaniem historią Białej Gwiazdy, nie tylko tą najnowszą?

Sądzę, że tak. Do takiego stwierdzenia skłania mnie to, co słyszę od kolegów, którzy redagują otwartą w zeszłym roku stronę Historia Wisły. Odwiedzin na tej witrynie jest mnóstwo, więc sądzę, że zainteresowanie tą historią rośnie i będzie jeszcze bardziej się wzmagało. Jak wiemy rusza na stadionie wynoszenie koszulek legend Wisły Kraków. Pierwszym będzie Henryk Reyman. Myślę, że dzięki temu zainteresowanie historią Wisły będzie rosło.

Strona historiawisly.pl to chyba strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o popularyzację historii Białej Gwiazdy?
Ta strona to przede wszystkim ogrom pracy, który autorzy włożyli w jej powstanie i nadal władają, bo przecież strona jest cały czas aktualizowana. To jest super benedyktyńska robota, którą chłopcy zrobili. Chylę przed nimi naprawdę czoła, bo na tej stronie można przeczytać nawet o tych dyscyplinach, które w Wiśle już nie są uprawiane. To wspaniała rzecz, którą polecam każdemu kibicowi – nie tylko Wisły, ale i każdej osobie, która interesuje się sportem polskim.

Przyzna się pan, na ile znika pan z realnego świata, gdy wchodzi pan na historiawisly.pl?
Chciałbym znikać na jak najdłużej, ale brakuje na to trochę czasu. Jest jednak tak, że jak się siądzie czasem w weekend, można w zasadzie nie spać i cały czas przeglądać tę stronę. Doba jednak trwa tylko 24 godziny i trochę tego czasu brakuje, ale nie zmienia to faktu, że ta strona to lektura pochłaniająca i jeśli ktoś ma Białą Gwiazdę w w sercu, to może się tygodniami z tej strony nie ruszać.

— Wywiad z Dariuszem Zastawnym


Inne

 • Wywiad z przedstawicielami redakcji dla Radia Eska - 21.12.2010
 • Dziennik Polski 29.10.2012 - w dodatku sportowym zamieszczony został artykuł "Jak Wisła była Spartą", omawiający przebieg Wielkiego testu wiedzy o Wiśle. Dziennik przytoczył jedno z trudniejszych pytań (o tymczasową nazwę Wisły z 1918 roku), a odpowiedź przedstawił w formie cytatu z portalu historiawisly.pl
 • Krakow.sport.pl, 13.03.2013 - portal krakow.sport.pl powołując się na historiawisly.pl podał informację, że Radosław Sobolewski został najstarszym strzelcem gola dla Wisły w historii
 • W magazynie historycznych "Ale Historia Extra - Druga Rzeczpospolita jakiej nie znacie" z października 2013 pojawił się artykuł o przedwojennej piłce nożnej. Autor powołał się na historiawisly.pl jako jedno ze źródeł

W Bibliografiach

HistoriaWisły.pl pojawia się w bibliografiach następujących książek i artykułów (lista niepełna):

 • "Wisła Kraków. Sen o potędze" autorstwa Mateusza Migi
 • Krowodrza. Przestrzeń i tożsamość, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (w artykule 20. Pułk Piechoty Ziemi Krakowskiej w latach 1918-1939-zarys historii - Krzysztofa Pięciaka)
 • From Partition to Solidarity - the first 100 years of Polish football autorstwa Ryana Hubbarda.
 • Wymiar polityczny i aspekty organizacyjne udziału polskich piłkarzy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie (1936) - dr Rafał Jung, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 2017, t. XVI, nr 1, s. 29–46, dostęp online
 • Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej autorstwa Gabrieli Jatkowskiej
 • W książce 1927. Ten pierwszy sezon ligowy autorstwa Jerzego Miatkowskiego i Jarosława Owsiańskiego w kilku miejscach pojawiają się odwołania do strony historiawisly.pl
 • W książce 1928. Wisła po raz drugi autorstwa Jerzego Miatkowskiego i Jarosława Owsiańskiego w kilku miejscach pojawiają się odwołania do strony historiawisly.pl

Wykorzystanie materiałów portalu historiawisly.pl

 • W artykule "Legendarny trener wyrzucony z Wisły" ze stycznia 2012 na stronie naszemiasto.pl zamieszczone zostało zdjęcie Marka Tabaszewskiego. Podpisane zostało jako "© archiwum", tymczasem zdjęcie wykonała redakcja historiawisly.pl w trakcie wywiadu z Markiem Tabaszewskim.
 • W artykule "Sparta, dawniej ogniwo, wcześniej Cracovia" ze stycznia 2015 na stronie wyborcza.pl zamieszczone zostało zdjęcie plakatu meczowego z 1951 roku. Zdjęcie podpisano jako "Archiwum", tymczasem zostało ono wykonane przez redakcję historiawisly.pl w Czytelni Zbiorów Specjalnych Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie. Na wykorzystanie zdjęcia na naszym portalu uzyskaliśmy pisemną zgodę Biblioteki Jagiellońskiej. W artykule na wyborcza.pl zamieszczono także skany artykułów prasowych z historiawisly.pl, jednak bez podania źródła.

Statystyka globalna

 • Internetowa Encyklopedia Wisły Kraków znajduje się na 227 miejscu na liście największych portali opartych na silniku MediaWiki (na dzień 9 kwietnia 2017 r.)

Zobacz

Promowanie historii Wisły

Portal historiawisly.pl angażuje się w różnego rodzaju akcje promujące wiedzę o dziejach Wisły Kraków. Do tej pory były to między innymi następujące przedsięwzięcia:

 • konkurs na forum The White Star Division www.wislakrakow.com - uczestnicy przepisywali stare relacje prasowe o meczach Wisły. Osoby, które przepisały najwięcej artykułów otrzymały szereg wiślackich pamiątek. Artykuły zostały następnie zamieszczone na stronie historiawisly.pl
 • Kartka z kalendarza - cykl artykułów na stronie głównej TS Wisła (tswisla.pl) przypominający o ciekawych wydarzeniach i rocznicach z historii Białej Gwiazdy:
Kartki z kalendarza, tswisla.pl
122 rocznica urodzin Wilhelma Cepurskiego
85 lat od rekordów Polski Wiśki
114. rocznica urodzin Stefana Reymana
77 lat od niszczycielskiej wichury
Wisła Pany! Puchar nasz!
53 lata od śmierci Imre Schlossera
115. rocznica urodzin Henryka Reymana
rocznica MP w zapasach 1929
86 lat od zdobycia Pucharu Polski
90. rocznica urodzin Jacka Arleta
24 lata od awansu piłkarzy do ekstraklasy
rocznica śmierci Artura Woźniaka
107. rocznica urodzin piłkarza Wisły Bronisława Makowskiego
103 lata od zatwierdzenia pierwszego statutu Wisły
43 lata od śmierci Wlastimila Hofmana
 • Prezentacja "Tak tworzyła się historia" o dziejach wiślackich strojów piłkarskich przy okazji przedstawienia nowych koszulek przed sezonem 2013/2014 (Zobacz całość)
 • "Spotkanie z historią Wisły" - zorganizowane 10 października 2013 przez Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków i grupę Wiślaccy Patrioci w sali audiowizualnej w Nowej Hali. W czasie spotkania przedstawiciele redakcji zarysowali dzieje Białej Gwiazdy pod hasłem "Wisła = Patriotyzm".
 • Kartka z kalendarza - kontynuacja poprzedniego cyklu przypominającego o ciekawych rocznicach z historii Wisły. Tym razem informacje wyświetlane są na telebimie przy okazji meczu Wisły na Reymonta 22, a dłuższy artykuł publikowany jest na stronie głównej klubu.
Przedmeczowa "Kartka z kalendarza" - przypomnienie postaci Antoniego Beaupre przy okazji meczu w maju 2015.Foto: Karolina Czyż/Strefa Wisły
Przedmeczowa "Kartka z kalendarza" - przypomnienie postaci Antoniego Beaupre przy okazji meczu w maju 2015.
Foto: Karolina Czyż/Strefa Wisły
Kartka z kalendarza na meczu 01.08.2015 - przypomnienie triumfu Wisły w Chicago Trophy
Kartka z kalendarza na meczu 01.08.2015 - przypomnienie triumfu Wisły w Chicago Trophy
Kartka z kalendarza wyświetlana na stadionowych ekranach
Kartka z kalendarza wyświetlana na stadionowych ekranach
Kartki z kalendarza, wisla.krakow.pl
85 rocznica Mistrzostwa Polski 1928
Ostatni mecz bombardiera Władysława Kawuli - 43 rocznica
91 rocznica urodzin Józefa Kohuta
45 rocznica śmierci Władysława Krupy
125 rocznica urodzin Józefa Szkolnikowskiego
Wspomnienie o Witoldzie Rutkowskim
87 lat temu Wisła zapewniła sobie mistrzostwo Polski
Derby Krakowa już od 106 lat
Ostatni mecz ligowy sezonu 1939…
Setna rocznica urodzin Edwarda Madejskiego
117 lat temu urodził się Henryk Reyman
23 lata temu zmarł „Artur"
87 lat temu Wisła zapewniła sobie mistrzostwo Polski
108 lat od pierwszego meczu Wisły
Wisła płynie z Krakowa do Rzymu!
15 lat od debiutu Arkadiusza Głowackiego!
4 lata od meczu z APOELem
Urodziny Józefa Adamka
Rocznica otwarcia stadionu 1922
80 lat temu Wisła grała z Pogonią Lwów
Pamiętny pogrom mistrza Polski
Derby sprzed 77 lat - 5:1 dla Wisły
Piłkarski spektakl wiosny - kluczowy mecz sezonu 2008/2009
Wr22acamy!
Józef Szkolnikowski prezesem Wisły
Na naszym niebie jedna gwiazda świeci. Wisła - Barcelona 1:0
Urodziny Adama Nawałki
Nourdin Boukhari rozstrzyga derby
Dokończenie meczu po 3 miesiącach
20 lat, 400 spotkań - ostatni występ Kawuli
90 lat od powstania ligi piłkarskiej w Polsce
Pogrom na Arena AufSchalke
12 lat temu w barwach Wisły debiutował Kuba Błaszczykowski
Rekordowa bramka Rafała Boguskiego
Debiut Andrzeja Iwana w Reprezentacji Polski
Debiut Marcina Baszczyńskiego
Legia rozgromiona 8:0
Wisła - Trabzonspor 5:1 czyli show Kulawika!
70 lat temu Wisła odniosła swoje najwyższe zwycięstwo
Piłkarze pokonują Celtic, kibice ustanawiają rekord frekwencji
6 lat temu Wisła wypunktowała Fulham
114 lat temu urodził się Aleksander Pychowski
10 lat temu Radosław Sobolewski zakończył karierę reprezentacyjną
91 lat temu utworzono polską ligę piłkarską
15 lat temu Wisła rozgromiła Schalke
41 lat temu odsłonięto obelisk ku pamięci Henryka Reymana
111 lat temu urodził się Jan Ketz
111 lat temu urodził się Walerian Kisieliński
91 lat temu Wisła zagrała pierwszy mecz ligowy
10 lat temu Wisła pokonała Barcelonę
78 lat temu Wisła pokonała Cracovię 7:1 w Okupacyjnych Mistrzostwach Krakowa
42 lata temu Wisła pokonała Celtic w obecności 45 tysięcy widzów!
16 lat temu Biała Gwiazda rozgromiła Schalke 4:1!
113 rocznica urodzin Maksymiliana Koźmina
19 lat temu w barwach Wisły debiutował Arkadiusz Głowacki!
130 rocznica urodzin Józefa Szkolnikowskiego
125 lat temu urodził się Tadeusz Orzelski
105 lat temu otwarty został pierwszy stadion Wisły
ostatni gol Arkadiusza Głowackiego
138 lat temu urodził się Wlastimil Hofman
17 lat temu Wisła Kraków sięgnęła po swój trzeci Puchar Polski!
Pierwszy mecz Wisły przy sztucznym świetle
100 lat temu Wisła wygrała pierwsze derby Krakowa w wolnej Polsce
Polska droga do niepodległości rozpoczęła się na stadionie Wisły
Urodziny Tomasza Frankowskiego

Kartka z kalendarza przypominająca o 130 rocznicy urodzin Józefa Szkolnikowskiego stała się przedmiotem krótkiego reportażu stacji TVP Sport. Materiał do obejrzenia pod tym linkiem.

 • Wisła Kraków to nasza historia - wśród licznych działań promujących tę akcję znalazł się też cykl artykułów o legendarnych meczach Wisły Kraków w europejskich pucharach. Artykuły - opracowane przez historiawisly.pl - publikowane były na stronie głównej klubu.


Wisła Kraków to nasza historia, wisla.krakow.pl
Wracamy do… 2008.08.26 Wisła Kraków - FC Barcelona 1:0
Wracamy do… 10.12.2002: Schalke 04 – Wisła Kraków 1:4
Wracamy do… 14.11.2002: Wisła Kraków - AC Parma 4:1
Wracamy do… 28.09.2000: Wisła Kraków – Real Saragossa 4:1
Wracamy do… 29.09.1976: Wisła Kraków – Celtic Glasgow 2:0


 • Henryk Reyman - #Legend - konsultacja merytoryczna przy filmie o Henryku Reymanie na popularnym kanale internetowym Futbolove.
Artykuł o F. Pustelniku przygotowany przez historiawisly.pl
Artykuł o F. Pustelniku przygotowany przez historiawisly.pl
 • Ku pamięci Stanisława Radwana - artykuł na stronę główną TS Wisła informujący o ufundowaniu przez kibiców Wisły płyty nagrobnej Stanisława Radwana
 • Udostępnienie zdjęć na wystawę "Sport w Krakowie 1918-2018" w Galerii Krakowskiej w dniach 9-24 października 2018. Wystawę zorganizowało Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Kwartalnik R22
artykułu o Mistrzostwie Polski piłkarzy z 1927 roku do numeru 4/2017 kwartalnika R22 z okazji 90 rocznicy tego sukcesu
Jak piłkarz Wisły wyzwalał Kraków... - artykuł o Franciszku Pustelniku do numeru 1/2018 kwartalnika
Polska droga do wolności zaczęła się na stadionie Wisły - artykuł o Parku Sportowym w Oleandrach do numeru 2/2018 kwartalnika
Początki Wisły: Władysław Jenkner i Czerwoni Kraków - artykuł do numeru 3/2018 kwartalnika

W październiku 2018 roku Kwartalnik R22 został zastąpiony przez programy meczowe o tym samym tytule.

Magazyn meczowy R22
artykułu "Był taki mecz..." o spotkaniu Wisła Kraków - Zagłębie Sosnowiec z 10 maja 2008 - Magazyn meczowy R22 nr 2/2018
artykuł "Reaktywacja!" o odrodzeniu Wisły w 1918 roku - Magazyn meczowy R22 nr 3/2018
artykuł "Był taki mecz..." o spotkaniu Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok z 18 marca 2016 - Magazyn meczowy R22 nr 4/2018
artykuł "Był taki mecz... Reprezentacja Wielkopolski uczyła się piłki nożnej w Krakowie" - Magazyn meczowy R22 nr 5/2018

W przyszłości planowane są dalsze działania. Jesteśmy też otwarci na wszelką współpracę przy promowaniu historii Wisły (kontakt: redakcja[at]historiawisly.pl)