Ludwik Leszko
Z Historia Wisły
Ludwik Leszko urodził się 21 lipca 1890 roku. Był wybitnym malarzem, którego obrazy cenione są do dziś. Malował olejem i akwarelą, głównie ukochane polskie góry. Ukończył krakowską ASP, gdzie uczył się pod okiem Józefa Mehoffera. Jego dzieła podziwiano w całej Europie, na wystawach w Londynie, Bratysławie czy Paryżu. Podczas pobytu w Wiedniu podczas I wojny światowej portretował wielu legionistów Piłsudskiego (w tym Wiślaków). Obok jeden z jego portretów.
Ludwik Leszko, mimo pracy twórczej zawsze znalazł czas dla Wisły. Był członkiem Rady Opiekuńczej sekcji narciarskiej oddziału Kraków. Reprezentował Wisłę we władzach krajowych związków narciarskich. Poprzez liczne podróże i dzięki kontaktom promował Białą Gwiazdę w Polsce i poza jej granicami.
Zmarł 27 czerwca 1957 roku w Krakowie.
- W latach sześćdziesiątych odbywały się w Krakowie zawody narciarskie: "Memoriał prof. Ludwika Leszki".
Requiescat in pace
Grób Ludwika Leszko na Cmentarzu Rakowickim.
Kwatera pas-78 wsch., rząd 1, grób 1.
Gazeta Krakowska. 1957, nr 154 (29/30 VI) nr 2824
We czwartek 27 bm. zmarł prof. Ludwik Leszko, zasłużony działacz kultury fizycznej oraz działacz szeregu związków sportowych. Prof. Leszko był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką PZN. W Zmarłym, oddanym od wielu lat sprawie popularyzacji kultury fizycznej i turystyki wśród krakowskiej młodzieży i sportowców, sport polski stracił jednego z najofiarniejszych i najstarszych działaczy, cenionego wychowawcę i doskonałego pedagoga.
Gazeta Krakowska. 1965, nr 45 (23 II) nr 5292
Doroczne VI już z rzędu zawody narciarskie dla młodzieży krakowskich szkół średnich o Memoriał prof. Ludwika Leszki organizuje Międzyszkolny Klub Sportowy „Wisła” im. H. Jordana.
Zawody dla wszystkich roczników młodzieży szkół średnich odbędą się w dniach 27 i 28 lutego. Najlepszy zespół otrzyma puchar przechodni, ufundowany przez Towarzystwo Sportowe „Wisła”.