1911.03.25 Wisła Kraków - SK Prerov 5:0

Z Historia Wisły

1911.03.25, mecz towarzyski, Kraków, Boisko pozlotowe,
Wisła Kraków 5:0 (3:0) SK Prerov
widzów:
sędzia: Stoeger
Bramki
3'
22'
34'
1:0
2:0
3:0
4:0
5:0
Wisła Kraków
Franciszek Brożek
SK Prerov
Friedl
Gebouer
Vinda
Nesvadba
Vena
Tesarek
Navratil
Kadlec
Schulz
Cizek
Lacek

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 69 - 1911.03.24

Tow. sport. „Wisła” zaprasza swoich członków, jakoteż chętnych gości na doroczne walne zgromadzenie, które odbędzie się we czwartek, dnia 23 b. m. punktualnie o godz. 8 wieczorem w kancelaryi Gal. Auto Garage przy ul. Retoryka, 1. 5. Sezon wiosenny rozpoczyna się dwoma matchami w najbliższą sobot; i niedzielę; w pierwszym dniu gra T. S. „Wisła” I. i K. S. „Makkabi” I. w drugim T. S „Wisła” I i S. K. „Prerov“ z Przerowa. Ta ostatnia drużyna jest jedną z najlepszych na Morawach, a pobiła znaną już w Krakowie S. K. „Hanę” z Kromieryża.Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 71 - 1911.03.28

Dwa matche footballowe. W sobotę po południu rozpoczęło Tow. sportowe „Wisła” sezon footballowy matchem, rozegranym z Tow. sp. „Makabi”. Z powodu niezbyt odpowiedniej do gry pogody, publiczności zjawiło się niewiele. — Gra obu partyi była prowadzoną chaotycznie, bez kombinacyi i tempa. „Makabi”, mając przed sobą poważnego przeciwnika, nie prowadziła prawie żadnego ataku, skupiając i zwracając swe siły jedynie ku obronie wciąż zagrożonej bramki. To też „Wiślacy”, widocznie lekceważąc przeciwnika, zdobyli na nim do pauzy 2, po pauzie 3 bramki bez widocznego wysiłku.

Następny dzień matchu (niedziela) pomimo dotkliwego zimna ściągnął na boisko znacznie więcej publiczności, niż dnia poprzedniego. Przerowianie nie okazali się dobrymi graczami. Tempo ich wprawdzie nie pozostawiało wiele do życzenia, jednakowoż brak odpowiedniego trainingu i kombinacyi zdradzał drużynę młodą i nieobeznaną jeszcze dokładnie z techniką gry. „Wisła”, wypróbowawszy przeciwnika, osiągnęła w niespełna kwadrans na „Przerowie” 1 punkt, a w kilka minut po nim drugi. „Przerów” próbował również kilkakrotnie atakować, dzielna jednak obrona „Wisły”, jako też i jej bramkarz nie dozwolili do zdobycia ani jednego punktu. Do pauzy osiągnęła „Wisła” jeszcze jedną bramkę na przeciwniku. Po pauzie, wobec energicznej obrony Przerowian, przy szybkiem z obu stron tempie, osiągnęła „Wisła” tylko dwa punkty. Match niedzielny zakończył się wobec tego wygraną w stosunku tymsamym, co dnia poprzedniego (0:5) na korzyść „Wisły”. M. W"Czas" z 1911.03.23

Czas, 23 marca 1911
Tow. sport. "Wisła" odbędzie doroczne walne zgromadzenie dzisiaj dnia 23 b.m. o 8 wieczorem w kancelaryi Gal. Auto-Garage przy ul. Retoryka l. 5.

W sobotę match "Wisła I" i "Makkabi I", w niedzielę "Wisła" i "S.K.Preror I" z Przerową. Ta ostatnia drużyna pobiła znany w Krakowie S.K. "Hanę" z Kromieryża. Członkowie niezalegający z wkładkami mają wstęp wolny."IKC" z 1911.03.24

Pierwsze matche footbalowe.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 24 marca 1911
Wiosenny sezon footbalowy rozpoczyna się w sobotę matchem "Wisły" z klubem "Makkabi". W niedzielę odbędą się zawody między "Wisłą" a mistrzowską drużyną Moraw "Przerowem". "Przerów" należy do najlepszych drużyn na Morawach, po zwycięstwie nad znaną już w Krakowie S.K. "Haną" z Kromieryża. Członkowie Towarzystwa niezalegający z wkładkami, mają prawo do korzystania z wolnego wstępu na wszystkie matche. Podczas zawodów koncertować będzie muzyka 100 pp."


"IKC" z 1911.03.29

Ze sportu.
Ilustrowany Kurier Codzienny, 29 marca 1911
Opustoszałe przez zimę Boisko pozlotowe na Błoniach ożywiło się przez oba ostatnie dni świąteczne. Ruchliwe Tow. sportowe "Wisła" - urządziło w sobotę match z klubem footballowym "Makkabi" a w niedzielę match z mistrzowską drużyną Moraw "Przerowem". Rezultat zawodów jest dla "Wisły" bardzo pochlebny, oba bowiem matche zakończyły się wygrana tej ostatniej (5 - 0 i 5 - 0)."


"Ruch" z 1911.04.26 nr 8 s.93

Nożna
Ruch, 26 kwietnia 1911
K.S. "Wisła" rozpoczyna sezon spotkaniem z klubem czeskim "Presov", który doznaje poważnej porażki, na pięknem pozlotowem boisku w Krakowie. Spotkanie to odbyło się 26 marca przy nieprzyjaznej pogodzie z wynikiem 5:0. (...) Spotkania inne w nożnej w dniach 8 i 9 kwietnia w Krakowie przyniosły w wyniku 3:3 i 2:4, które to oba były zmierzeniami "Wisły' z "Olympią" czeską: pierwsze nierozegrane, drugie z trudem osiągnięte zwycięstwo "Olympii", przeważającej jedynie wytrzymałością, budziły wiele zainteresowania."


Głos Narodu z 23.03.1911

Ze sportu
Głos Narodu, 23 marca 1911
Tow. Sportowe "Wisła" zaprasza swoich członków, jako też chętnych gości na doroczne Walne Zgromadzenie, które odbędzie się we czwartek dnia 23 b.m. punktualnie o godzinie 8 wieczorem w Kancelaryi Gal. Auto-Garage przy ul. Retoryka L. 5.

Sezon wiosenny rozpoczyna się dwoma matchami w najbliższą sobotę i niedzielę; w pierwszym dniu gra T.S. "Wisła I" i S.K. "Przerov I" z Przerowa. Ta ostatnia drużyna jest jedną z najlepszych na Morawach, a pobiła znaną już w Krakowie S.K. "Hanę" z Kromieryża.

Zwraca się jeszcze uwagę, że członkowie Towarzystwa nie zalegający z wkładkami - mają prawo korzystać z wolnego wstępu na wszystkie matche.Głos Narodu z 28.03.1911

Ze sportu.
Głos Narodu, 28 marca 1911
W niedzielę otworzyła "Wisła" sezon piłki nożnej, zawodami z klubem sportowym przyrowskim. Match nie był zbytnio emocjonujący wobec ogromnej przewagi krakowskiej drużyny. "Wisła" jest już dość daleko posunięta w treningu i nie utraciła nic ze swej sprawności. Walka, zwłaszcza w pierwszej części, rozgrywała się prawie ciągle przed bramką gości, którzy w ogóle wykazali więcej wytrwałości, niż zręczności. W rezultacie "Wisła" pięć razy wpędziła piłkę w sieć przeciwników i to stosunkowo bez wielkich wysiłków. Klub przyrowski należy widocznie do słabszych i mało miał sposobności do zawodów z poważniejszymi współzawodnikami.

Jednocześnie rozgrywał się na Błoniach match pomiędzy "Cracovią" a "R.K.Sp." zakończony zwycięstwem tej pierwszej w stosunku 4 do 0.Nowości Ilustrowane z 22.04.1911

Ze sportu footballowego.
Nowości Ilustrowane, 22.04.1911
Wcześnie dość rozpoczęły w tym roku krakowskie kluby sportowe wiosenny sezon piłki nożnej, rozgrywając szereg matchów. Na pierwszy ogień poszła „Wisła”, bijąc krakowski klub „Makkabi” 5:0 i drużynę „Przerów” z Przerowa także 5:0. Wnet potem stanęła do zawodów "Cracovia" z "Raciborzem" i zwyciężyła go w stosunku 13:0. a następnie z "Pogonią" lwowską, która się również nie oprała graczom krakowskim i przegrała w stosunku 1:5. Równocześnie walczyła „Wisła” z „Olympią” z Pragi. Z dwu matchów tych drużyn jeden skończył się nierozegraną 3:3, drugi przegraną „Wisły” 2:4.


Sport Powszechny z 09.04.1911

Football w Krakowie.
Sport Powszechny, 09.04.1911
Sezon footbalowy w Krakowie. rozpoczął się w ubiegłą sobotę. Na pierwszy ogień poszła "Wisła", rozgrywając na boisku pozlotowem match z miejscowym klubem "Makkabi", w niedzielę zaś ze "S. K. Przerów” z Przerowa. W oba dni łatwo zwyciężyła "Wisła", bijąc "Makkabi” i "Przerów” 5:0 (2:0, 5:0).


Nowa Reforma z 27.03.1911

Nowa Reforma, 27.03.1911
Dwa matche footballowe "Wisły". W sobotę rozegrała "Wisła" na boiska pozlotowem zwycięski match footballowy z klubem sportowym "Makkabi". Match ten był zarazem rozpoczęciem sezonu footballowego w tym roku. Obie partye, czy to wyszedłszy z wprawy po blisko półrocznym wypoczynku, czy też nie odbywszy należnego "trainingu",- grały słabo, bez werwy, zapały i bez tempa.

Gra u "Makkabi" polegała na obronie; od czasu do czasu przypuszczony przez jej skrzydłowych atak spełzał na niczem. Jedynie bramkarz ratował sytuacyę. "Wisła" również nie miała należnego tempa, siły swoje włożywszy atak, zapominała o obronie. Przeciwnik wykorzystywał słabą stronę "Wisły" ponawiając atak po ataku. Brak rezultatu tych ataków, zawdzięczać może jedynie wysiłkom swoich "backów", może również nieudolności atakujących. Do pauzy, osiągnęła "Wisła" na "Makkabi" dwa punkty.
Po pauzie, tempo poprawiło się nieco: Gra do pauzy prowadzona jedynie na terenie "biało-niebieskich", przenosiła się obecnie często także i na teren "Wisły".
W niespełna kwadrans po pauzie, zdobywa "Wisła" na przeciwniku znowu jedną bramkę, a w chwilę później drugą. Wreszcie pod koniec gry p. C. robi jeszcze jedną bramkę i tak match sobotni zakończył się przegraną "Makkabi" w stosunku 0:5.
Publiczności zebrało się niewiele. Odstraszyło ją prawdopodobnie zbyt chłodne powietrze, a może wolała ruszyć na nieoficyalny match, odbywający się poza boiskiem pozlotowem, między "Klubem robotniczym" a, "Cracovią".
W niedzielę rozegrała "Wisła" drugi z rzędu w tym sezonie match z "Przerowem". Gra sobotnia bez tempa ustąpiła w dnia wczorajszym grze wzorowej, pełnej kombinacyi wytrzymałości ze strony Wiślaków. Od poczt}tka walki "Wisła" atakowała całą siłą i w niespełna kwadransie potrafiła uzyskać jeden punkt na przeciwniku. Po drugiej bramce, zdobytej także przez "Wisłę" bez wysiłku "Przerowianie" poczęli energicznie się bronić, toteż gra odbywała się przeważnie na środku boiska. Do pauzy uzyskali "czerwoni" jeszcze jedną bramkę.
PO pauzie tempo obu partyj jeszcze bardziej się wzmogło. Goście, których gra do pauzy polegała na obronie, zaczęli coraz częściej atakować przeciwnika. Nie pomogły jednak wysiłki obu skrzydeł napada, "Wisła" bowiem, po kilka udanych posunięciach, wbiła piłkę poraz czwarty w bramkę "Przerowian".
Przy końcu gry nastąpił ze strony "Przerowa" piękny atak poprowadzony przez lewego skrzydłowago, nie udał się on jednak, dzięki zwinności bramkarza "Wisły" p. Brożka. Po półgodzinnem zmaganiu się obu stron, udało się "Wiśle" zdobyć jeszcze jeden punkt (zrobiony głową przez jednego z pomocy). Po tej bramce goście, skupiwszy swoje siły, poczęli tak energicznie nacierać, że tylko dzięki energicznej obronie "Wisły" ataki spełzły na niczem.
Gra zakończyła się więc przegraną "Przerowa" w stosunku 0:5.
Publiczności w drugim dniu matchu zebrało znacznie więcej. Zimno jedynie przeszkadzało obserwowaniu gry ze wszech miar ciekawej.
Sędzią był jak w poprzednim p. Stoeger.


W. K.


Relacje w prasie czeskiej

Národní listy z 28 marca 1911

Národní listy, 28 marca 1911Moravská orlice z 22 kwietnia 1911

Moravská orlice, 22.04.1911