1911.09.08 Reprezentacja Łodzi – Wisła Kraków 3:3

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Relacje prasowe)
Linia 14: Linia 14:
| wyniki po kolei =
| wyniki po kolei =
| strzelcy bramek goście = [[Bruno Luska]]<br> 2x Rutkowski Tadeusz/Witold?
| strzelcy bramek goście = [[Bruno Luska]]<br> 2x Rutkowski Tadeusz/Witold?
-
| skład gospodarzy = 2-3-5<br>Smoley (Widzew)<br>Bösig (Union)<br>Baugmärtel (Kraft)<br>Rusecki (Newcastle)<br>Oskar Dressler (Kraft)<br>Rzejak (Victoria)<br>Zenon Sienkiewicz (ŁKS)<br>Bernard Miller (ŁKS)<br>Rosałowski (Kraft)<br>Gaszkel (Newcastle)<br>Emil Żakiewicz (ŁKS)<br><br>trener:
+
| skład gospodarzy = 2-3-5<br>Smoley (Widzew)<br>Bösig (Union)<br>Baugmärtel (Kraft)<br>Rusecki (Newcastle)<br>Oskar Dressler (Kraft)<br>Rzejak (Victoria)<br>Zenon Sienkiewicz (ŁKS)<br>Bernard Miller (ŁKS)<br>Otto Rosałowski (Kraft)<br>Gaszkel (Newcastle)<br>Emil Żakiewicz (ŁKS)<br><br>trener:
| skład gości = 2-2-5<br>"Wrześniowski"<br>"Stary"<br>[[Andrzej Bujak]] "Andre"<br>[[Konrad Dynowski]] "Konrad"<br>[[Józef Szwarcer]] "Czarny"<br>[[Ludwik Stolarski]] "Ludwik"<br>[[Stanisław Adamski]] "Staszko"<br>[[Włodzimierz Polaczek]] "Poluks"<br>[[Brunon Luska]] "Bruno"<br>[[Tadeusz Rutkowski]] "Wolski II"<br>[[Witold Rutkowski]] "Wolski I"<br><br>trener:
| skład gości = 2-2-5<br>"Wrześniowski"<br>"Stary"<br>[[Andrzej Bujak]] "Andre"<br>[[Konrad Dynowski]] "Konrad"<br>[[Józef Szwarcer]] "Czarny"<br>[[Ludwik Stolarski]] "Ludwik"<br>[[Stanisław Adamski]] "Staszko"<br>[[Włodzimierz Polaczek]] "Poluks"<br>[[Brunon Luska]] "Bruno"<br>[[Tadeusz Rutkowski]] "Wolski II"<br>[[Witold Rutkowski]] "Wolski I"<br><br>trener:
| statystyki =
| statystyki =

Wersja z dnia 19:19, 14 maj 2019

1911.09.08, mecz towarzyski, Łódź, Plac Sportowy Helenów, 16:00, piątek
Reprezentacja Łodzi 3:3 (2:0) Wisła Kraków
widzów:
sędzia: Smith
Bramki
Bruno Luska
2x Rutkowski Tadeusz/Witold?
Reprezentacja Łodzi
2-3-5
Smoley (Widzew)
Bösig (Union)
Baugmärtel (Kraft)
Rusecki (Newcastle)
Oskar Dressler (Kraft)
Rzejak (Victoria)
Zenon Sienkiewicz (ŁKS)
Bernard Miller (ŁKS)
Otto Rosałowski (Kraft)
Gaszkel (Newcastle)
Emil Żakiewicz (ŁKS)

trener:
Wisła Kraków
2-2-5
"Wrześniowski"
"Stary"
Andrzej Bujak "Andre"
Konrad Dynowski "Konrad"
Józef Szwarcer "Czarny"
Ludwik Stolarski "Ludwik"
Stanisław Adamski "Staszko"
Włodzimierz Polaczek "Poluks"
Brunon Luska "Bruno"
Tadeusz Rutkowski "Wolski II"
Witold Rutkowski "Wolski I"

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Rozwój z 07.09.1911

Match footbalowy Kraków-Łódź
Rozwój, 07.09.1911
Krakowskie Towarzystwo sportowe "Wisła" - contra reprezentatywnej drużynie łódzkiej, zestawionej z graczy następujących klubów T. G. "Kraft", T. S. "Newcastle", T. S. "Widzew", Towarzystwo Cyklistów "Union", "Łódzki Klub Sportowy" i K. F. "Victoria". Początek gry w obydwu dniach o godz. 4 po poł. bez względu na pogodę, Ceny miejsc trybuna 1 rb. Tarasa I rząd-75 kop., II rząd-60 kop., III i IV rzędy-50 kop. Miejsca stojące 40 kop, uczniowie 25 kop. Każdy bilet daje prawo wolnego wstępu do Helenowa. Bilety wcześniej nabywać można u W-nych Braci P. i M. Szwalbe, przy ulicy Piotrkowskiej M. 83.

ZARZĄD GIER.


Rozwój z 07.09.1911

Rozwój, 07.09.1911
(a) Ze sportu. W piątek i niedzielę dnia 8 i 10 b. m. odbędą się matche footbalowe między krakowską drużyną "Wisły" a reprezentacyjną drużyną Łodzi.

Zawody te budzą powszechne zainteresowanie, gdyż po raz pierwszy oglądać będziemy na gruncie łódzkim drużynę polską pierwszorzędnej wartości. Sport piłki nożnej, mający już granicą tradycye i Odgrywający niepoślednią role w ćwiczeniach fizycznych młodzieży, rozwinął się ogromnie, zwłaszcza w Krakowie i Lwowie i uzyskał tam prawo obywatelstwa i ogólne poparcie. Tysiące footbalisțdw ćwiczą się w tej grze a błonia krakowskie roją się od młodzieży uniwersyteckiej, gimnazyalnej i rzemieślniczej.
Tak jest, w Galicyj, gdzie dawno już zrozumiano wartość ćwiczeń fizycznych.
Inaczej u nas. Królestwo pozostało daleko w tyle. Posiada wprawdzie szereg organizacyi sportowych, które szerzą ideę „w zdrowym ciele zdrowy duch", oragnizacye te jednak są przeważnie niemieckie. Związek țowarzystw piłki nożnej sprowadził drużynę polską z Krakowa. Członkowie "Wisły" należą do najlepszych footbaliatów i ustępują tylko „Cracovii", mistrzowskiej drużynie galicyjskiej.
Zwolennicy footbalu będą mieli doskonałą sposobność porównania sprawności fizycznej drużyny krakowskiej i „Germanii" z Wrocławia, która uległa niedawno w Łodzi w stosunku 2:1.
Może widok dzielnych footbalisțóvv krakowskich obudzi także i u nas szersze zainteresowanie się sportem. Warto więc zobaczyć te zawody, które zapowiadają się bardzo interesująco, gdyż przeciw drużynie krakowskiej walczyć będą najsprawniejsi gracze z miejscowych klubów polskich i niemieckich.



Czas z 12.09.1911

Ze sportu.
Czas, 12.09.1911
„Wisła” w Łodzi. I. drużyna T. S. „Wisła” rozegrała 8 i 10 b. m. dwa matche z reprezentatywnemi drużynami łódzkich klubów sportowych w Łodzi. Sport footballowy znalazł już sześć zorganizowanych klubów: między nimi jedynem polskim towarzystwem jest „Łódzki Klub sportowy”. Inne kluby, jak „Union”, „Newcastle”, „Kraft”, „K. S. Widzew”, „Victoria”, składają się prawie wyłącznie z Niemców i Anglików. Zawody sportowe cieszą się liczną frekwencją publiczności. Ujemnie przedstawia się natomiast boisko, za wąskie i posiadające teren żwirowy. Match piątkowy zakończył się wynikiem 3:3 (2:0), w niedzielę osiągnęła „Wisła” zwycięstwo, pokonując Łodzian w stosunku 5:0 (4:0). Sędzią w obu dniach był p. Smith. Drużyna „Wisły” zachowała we wdzięcznej pamięci serdeczne gościnne przyjęcie oraz niestrudzone starania, czynione celem uprzyjemnienia jej pobytu w Łodzi. Były członek „Cracovii”, p. Miller, jako reprezentant łódzkich klubów sportowych, nie szczędził zwłaszcza żadnego trudu, by wycieczka łódzka stała się jednem z najmilszych wspomnień „Wisły”.


Rozwój z 12.09.1911

Rozwój, 12.09.1911
(f) Ze sportu. W niedzielę na placu sportowym w Helenowie odbyły się drugie zapasy w piłkę nożną pomiędzy krakowskim klubem "Wisła" a reprezentacyjną drużyną łódzką.

Drużyna krakowska w grze tej pokazała łodzianom, ile im jeszcze potrzeba pracy i starań do wyćwiczenia się w grze footbalowej; dając zarazem pojęcie, jak właściwie należy grę traktować. Krakowiacy grali po mistrzowsku i w pierwszej połowie gry 4 razy wbili piłkę do bramki łodzian.
Druga połowa gry wypadła znowu na korzyść "Wisły"; która wbiła znowu piłkę przeciwnikowi.
Rezultat ostateczny gry wypadł 5:0 na korzyść "Wisły". Obowiązki sędziego spełniał powțórnie p. Smith.
Wczoraj rano o godzinie 6 m. 50 przedstawiciele "Wisły", żegnani serdecznie przez sportowców łodzian, odjechali do Krakowa. Drużynę "Wisły" uważać trzeba za najsilniejszą z tych które grały w Łodzi.



Nowa Reforma z 13.09.1911

Ze sportu footballowego.
Nowa Reforma, 13.09.1911
Krakowska *Wisła" w Lodzi.

W dniach 8 i 10 b. m. rozegrała I drużyna T. S. "Wisła" dwa matche z reprezentacyjnemi drużynami łódzkich Towarzystw sportowych. W Łodzi osiągnął już sport footballowy nader piękny stopień rozwoju, o czem świadczy choćby istnienie sześciu zorganizowanych klubów. Wśród graczy przeważają Anglicy i Niemcy; jedynym polskim klubem jest „Łódzki klub sportowy".
Match w dnia 8 b. m. zakończył się nierozegraną 3:3 (2:0), co było niewątpliwie zasługą przedewszystkiem świetnego bramkarza Łodzian, Anglika Smolleya. W niedzielę dnia 10 b. m. osiągnęła „Wisła" ładne zwycięstwo 5:0 (4:0). - W obu dniach sędziował p. Smitch. Boisko łódzkie nieszczególne, wąskie, żwirowate, otoczono torem cyklistów; publiczność interesuje się sportem footballowym żywo.
Gracze nasi spotkali się u kolegów łódzkich z serdecznem przyjęciem ; uprzejmość, grzeczność sprortsmenów łódzkich, serdeczna koleżeńskość w obejściu, uczyni łódzką wycieczkę jednem z najmilszych wspomnień „Wisły" Przedewszystkiem godne są zaznaczenia niestrudzone starania oficyalnego reprezentanta klubów, p. Mlllera byłego członka "Cracovii", który żadnych trudów nie szczędził, by graczom „Wisły" pobyt w Łodzi urozmaicić i uprzyjemnić.



IKC z 14.09.1911

Ze sportu.
IKC, 14.09.1911
Wisła – Łódź 3:3, 5:0

W piątek 8 i w niedzielę 10-go b. m. rozegrało Tow. Sport. „Wisła” przy bardzo licznym udziale publiki 2 matche z reprezentatywną drużyną Łodzi. Do zapasów z Wisłą stanęło 6 klubów łódzkich: Newcastle, Kraft. Łódzki Klub Sportowy, Victoria, Union i Widzew, reprezentowanych przez najlepszych swych graczy Polaków, Niemców, Anglików i Rosyan.
Pierwszy match rozegrała „Wisła” zaraz w dzień swego przyjazdu i z miejsca rozpoczęła grę w żywem tempie, zyskując 2 punkty do pauzy. Po pauzie jednak udało się Łodzianom, głównie dzięki znużeniu „Wisły” podróżą, wyrównać szanse i match zakończył się nierozegraną 3:3. Dwa punkty zdobył dla Wisły p. Wolski, 3-ci p. Bruno.
Dopiero w niedzielę wystąpiła „Wisła” w doskonałej formie, bijąc przeciwników w decydujący sposób 5:0. Dwa goale w strzelił p. Bruno, a trzy, z tych 2-głową, kapitan klubu p. Ludwik. Dodać należy, że na niedzielnym matchu walczyła „Wisła” z świeżymi przeciwnikami.