1912.06.16 BBSV Bielsko - Wisła Kraków 4:1

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 12:40, 17 sie 2022; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
1912.06.24, mecz towarzyski, Bielsko,
BBSV Bielsko 4:1 (3:0) Wisła Kraków
widzów:
sędzia:
Bramki

Heinzl
1:0
2:0
3:0
?
4:1
Artur Olejak
BBSV Bielsko
Reichel
Pepi Stürmer
Heinzl
Wisła Kraków
Michał Szubert
Artur Olejak
Najprawdopodobniej jest to mecz rozegrany 16 czerwca w Bielsku, gdyż taki mecz się w tym dniu odbył i zakończył wynikiem 1:4 (wg programu sportowego z 1912 roku).

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Spis treści

Relacje prasowe

Nowiny : dziennik powszechny. R.10, 1912, nr 137 - 1912.06.20

Równocześnie „Wisła” grała w Bielsku z tamtejszym B. B. F. C. i poniosła klęskę w stosunku 4:1. (Brakowało dwóch graczy, p. Zawadź, i p. Bujaka). Rewanż ma nastąpić w przyszłą niedzielę w Krakowie.


"IOS" z 1912.06.28

Bielitz-Bialaer Sportverein gegen Wisla, Krakau, 4:1 (3:0).
Illustriertes Österreichisches Sportblatt, 22 czerwca 1912
Die Bielitzer Mannschaft wird von Spiel zu Spiel besser und besonders das Innentrio zeigt Prachtstücke von Kombination, die wesentlich von dem Centrehalf Reichel unterstüzt wird. Krakau hat Anstoß, verliert jedoch gleich den Ball an die Bielitzer, ein rasanter Lauf der Stürmer und Bielitz erlangt durch einen schönen Schuß die Führung in der 1. Minute. 10 Minuten lang statten sich die Mannschaften Besuche ab, doch beide vergeben 2 totsirhere Chancen. Endlich ein Durch- bruch Pepi Stürmers, der schön durchpaßt und Heinzl sendet unhalt¬bar ein. Ermuntert durch diese Kr- folge, lassen sich die Bielitzer nicht von dem gegnerischen Tor verdrän¬gen und ihre sichere Kombination trägt ihnen noch ein Tor, sowie auch starken Beifall des Publikums ein. Nach Halbzeit sind die Heimi¬schen durch den starken Gegenwind stark behindert, andererseits finden sich die Gäste zusammen, so daß sich d.is Spiel des öftcrn vor dem Bielitzer Tor abwickelt. Doch fehlt ihiusn sicheres Schuß vermögen, so daß sie von einigen schön vorge¬brachten Bällen nur einen ver¬wandeln können. Das Spiel verlief sehr fair.

Bielitz-Bialaer Sportverein przeciwko Wiśle Kraków, 4:1 (3:0).

Bielski zespół staje się z meczu na mecz coraz lepszy, a środkowe trio pokazało niektóre z najpiękniejszych elementów gry kombinacyjnej, wspieranej przede wszystkim przez środkowego Reichela. Kraków rozpoczął grę, ale natychmiast stracił piłkę na rzecz Bielska, szybki bieg napastników i Bielsko ładnym strzałem osiąga prowadzenie w 1 minucie. Przez 10 minut zespoły odwiedzają się nawzajem, lecz oba marnują dwie szanse. W końcu przebój Pepi Stürmers, który pięknie przedziera się i Heinzl strzela nieuchronnie. Zachęceni tym wynikiem Bielszczanie nie dają się odepchnąć od bramki przeciwnika i ich pewna kombinacja przynosi im jeszcze jedno trafienie, a także silny aplauz publiczności. Po przerwie gospodarzom trudność sprawiał silny czołowy wiatr. Z drugiej strony goście odnajdują się wzajemnie, toteż gra rozwija się pod bramką Bielszczan. Brakuje gościom jednak pewnego strzału i wyzyskali tylko jedną z kilku ładnie rozegranych piłek. Gra była bardzo fair.IOS z 28.06.1912

Illustriertes Österreichisches Sportblatt, 28 czerwca 1912
Bielitz-Bialaer Sportverein - Wisla Krakau: Ein Schön vorgebrachter Ball der Krakauer landet in den Händen des Bielitzer Tormannes


Głos Narodu z 18.06.1912

Ze sportu
Głos Narodu, 18 czerwca 1912
"Cracovia" - "Sportbruder" 3:1 (0:1), 3:1 (1:0), T.S. "Wisła" - B.B.F.C w Bielsku 1:4. Bliższe szczegóły z obydwu meczów podamy jutro.


Głos Narodu z 19.06.191

T.S. „Wisła” - B.B.F.C. w Bielsku 1:3 (0:3).
Głos Narodu, 19 czerwca 1912
Ze znaną już w Krakowie drużyną rozegrała „Wisła” ostatniej niedzieli w Bielsku match footballowy, którego wprost niespodziewany wynik sprawił niemałe wrażenie pośród krakowskich sportsmenów. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę to, że B.B.F.C. został w ostatnich czasach wzbogacony w siły wiedeńskie (ze Simeringer S.C) i że „Wisła” grała nie w komplecie, tylko z trzema rezerwowymi graczami (nie grał p. Bujak, Maryan i Zawodny) wynik stanie się wytłumaczonym.

Tak nasi, jako tez bielscy gracze przez cały czas utrzymywali się w silnem tempie. Bramkę, uzyskaną dla „Wisły”, zrobił p. A.O. ładnym rzutem głową, punkty zaś dla Bielska osiągnięte zostały z ładnych kombinacyj ataku, który ze względu na braki w „tyłach” „Wisły”, mógł je łatwiej przeprowadzać.

P. Szubert bronił - jak zwykle - bardzo dobrze i swoją grą ratował skutecznie w krytycznych sytuacyach postawioną bramkę „czerwonych”. Jak się dowiadujemy, dn. 23 bm rozegra „Wisła” match rewanż z B.B.F.C. w Krakowie.Czas z 21.06.1912

Ze sportu.
Czas, 21 czerwca 1912
Na zakończenie sezonu rozegra T.S. „Wisła” dnia 23 bm. na „boisku pozlotowem” match-rewanż z B.B.F.C. z Bielska. Drużyna niemiecka znacznie w ostatnim czasie wzmocniona, zdołała zeszłego tygodnia pobić „Wisłę” (4:1) i z tego powodu „Wisła”, chcąc klęskę swoją powetować, zaprosiła klub ten na niedzielę i rozegra match o g. 6 popoł., tak, że publiczność będzie mogła, nie opuszczając wyścigów, które się o tej porze właśnie kończą, przyjrzeć się interesującym zapasom. Bilety wcześniej do nabycia w „Auto-Palais”, Plac Szczepański 2.