1928.12.28 Wisła Kraków - Legia Warszawa 1:11

Z Historia Wisły

1928.12.28, Mistrzostwa Polski, Krynica,
Wisła_Kraków 1:11 Legia Warszawa
(1:5
0:4
0:2)
widzów:
sędzia: Goncarzewicz z Torunia
Bramki
Tadeusz Krupa 6x Kawiński
3x Pastecki
2x Szenajch
Wisła_Kraków
Legia Warszawa

Spis treści

Relacje prasowe

"IKC" z 1928.12.28"

Mistrzostwa hockeyowe Polski w Krynicy

Dzięku życzliwemu stanowisku i wszechstronnej pomocy ze strony czynników urzędowych i obywatelskich Kranicy-Zdroju, oraz po dłuższych pracach przygotowawczych ze strony zarządu Polskiego Związku hockeyowego, tegoroczne mistrzostwa Polski w hockeju na lodzie, urządzane w Krynicy od 28 b. m. do 2 stycznia 1929 r. przybiorą szczególnie uroczystą formę.

W mistrzostwach tegorocznych wezmą udział następujące drużyny: zeszłoroczny mistrzo Polski AZS (Warszawa), mistrz warszawskiego okręgu Legja, poznańsko-pomorskiego Klub Łyżwiarzy (Poznań), krakowskiego Wisła, wileńskiego AZS (Wilno) i lwowskiego Pogoń. Codziennie odbywać się będą trzy mecze.

W przedłużeniu mistrzostw, w dniach od 2 do 6 stycznia 1929 r. odbędzie się tutaj pierwszy na ziemiach Polski międzynarodowy turniej o mistrzostwo Krynicy. Udział najlepszych drużyn krajowych, oraz przyjazd świetnej drużyny austrjackiej, reprezentatywnej jak i węgierskiego BKA zapewniony.

Skład teamu austrjackiego, który przybywa na wspomniany między narodowy turniej o mistrzostwo Krynicy, przedstawia się następująco: Bramka: Lichtenstein (Wiener Eislaufverein), obrona: Spevak (Poetzleindorfer S. C.), Revi (W. A. C.), napad: Tatzer, Ertl, Glatz, wszyscy z (P. A. C.). Rezerwa Caucig, Cottage (W. E. V.).

Zpośród wymienionych Spevak, Tatzer i Ertl, grali w St. Moritz w austrjackiej drużynie olimpijskiej. Świadczy to o sile teamu austrjackiego, który będzie groźnym przeciwnikiem nawet dla mistrza Polski AZS (Warszawa).

W dniu 1 stycznia 1929 r. odbędzie się w Krynicy konferencja porozumiewawcza przedstawicieli Związków Sportów Zimowych narciarskiego, hokejowego i łyżwiarskiego, Polskiego Związku Jeździeckiego i Polskiego Klubu Bobslejowego.

Państwowy Urząd Wychowania Fizycznego i P. W. będzie reprezentował pułk. S. G. dur. Ulrich.

Konferencja ma za zadanie ustalić wytyczne wspólnego postępowania przy układaniu programów zimowych na przyszłe lata, wytyczne wspólnej polityki wobec stacji sportów zimowych, oraz wskazania dróg rozwojowych sportów zimowych w Polsce.


"IKC" z 1928.12.29.

Kurier sportowy

PRZED TURNIEJEM HOCKEYOWYM O MISTRZOSTWO POLSKI W KRYNICY. Warunki atmosferyczne poprawiły się w Krynicy nadzwyczajnie. Lód znajduje się w doskonałym stanie, tak, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby turniej udał się pod każdym względem. Wszystkie drużyny hjockeyowe zjeżdżają, a jako pierwsze przybyły AZS z Wilna i Wisła z Krakowa.


"IKC" z 1928.12.31.

Ogromne zainteresowanie turniejem kocherowym w Krynicy

Drugi dzień turnieju

(Telefonem od specjalnego sprawozdawcy „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”)

Krynica, 29 grudnia (Obr.). Drugi dzień turnieju obfitował w niemniej interesujące spotkania jak pierwszy, przyczep najciekawszem bezsprzecznie spotkaniem był mecz „Pogoń” (Lwów) – T. K. S. 0:0. Drużyna lwowska grała bardzo dobrze we wszystkich linjach, a jeżeli mimo to nie potrafiła zdobyć żadnej bramki, to jest to zasługa bramkarza toruńskiego klubu sportowego Stegowskiego, który dokazywał po prostu cudów na boisku. Jego niezwykła odwaga, zimna krew i przytomność umysłu w najgorętszych chwilach uratowała drużynę od zasłużonej ze względu na przebieg gry porażki. Gra była utrzymana w niezwykłem tempie i była prowadzona bardzo zacięcie. Należy ona bezsprzecznie do najlepszych gier dotychczasowego turnieju. Sędziował p. Kulej.

Obok tego spotkania odbyły się jeszcze następujące mecze: A. Z. S. (Warszawa) – Wisła (Kraków) 18:0 (9:0) (3:0) (6:0). Przewaga bezwzględna A. Z. S., która jest drużyną bezkonkurencyjną w Polsce. Przez cały czas gry przewaga należała do akademików, natomiast Krakowianie zdolni są wytworzyć tylko 4-5 sytuacyj groźnych dla przeciwnika, jednak nerwowość albo też zmęczenie w ostatniej chwili napastników „Wisły” nie pozwoliły im na wykorzystanie dogodnych sytuacyj. Bramki zdobyli: Tupalski (7), Adamowski (6), Krygier (4), Kowalski (1). Drużyna A. Z. S. wystąpiła w swym pełnym reprezentatywnym składzie: Czaplicki, Kowalski, Kulej, Tupalski, Adamowski, Krygier, Żebrowski. „Wisła” w tym samym składzie, co dnia poprzedniego. Sędziował por. Theuer.

Wreszcie ostatniem spotkaniem o mistrzostwo Polski był mecz: „Legja” (Warszawa) – A. Z. S. (Wilno) 3:1 (1:0) (2:0) (0:1). Drużyna wileńska grała w tym samym składzie, co w dniu wczorajszym z tą różnicą, że w bramce grał Wiro-Kiro, który okazał się znacznie lepszym od swego poprzednika w dniu wczorajszym. System gry obronnej zastosowany przez drużynę wileńską nie pozwolił „Legji” na zaznaczenie swej znacznej przewagi. Bramki strzelili dla zwycięzców: Szenajch (2), Lange (1), dla drużyny zaś wileńskiej jedyny punkt uzyskał najlepszy jej gracz w tym dniu Okułowicz. Na wyróżnienie zasługują u zwycięzców napastnicy Szenajch, Lange i Kawiński oraz obrońca Rybak. Słabym okazał się rezerwowy bramkarz Legji Bissenik. Sędziował por. Szyba.

Ponadto odbyło się w przerwie między rozgrywkami mistrzowskimi spotkanie towarzyskie: A. Z. S. II – „Team” Lwowskiego Towarzystwa łyżwiarzy i Klubu łyżwiarzy (Poznań) z wynikiem 0:2 (0:1), które grano dwa razy po 15 min.

Dzisiaj w niedzielę odbędą się w dalszym ciągu rozgrywki turniejowe, zbliżające się już do finału. Najciekawszem spotkaniem będzie bezsprzecznie mecz Legja (Warszawa) – Pogoń. Do dalszych spotkań należą: A. Z. S. (Warszawa) – A. Z. S. (Wilno) i wreszcie T. K. S. – „Wisła”. Zawody jako zbliżające się do finału budzą coraz większe zainteresowanie.




"IKC" z 1929.01.01.

(...) do przewidzenia, mistrz Polski rozprawił się gładko z przeciwnikiem wileńskim podobnie niemal jak z Wisłą, pomimo, że akademicy z Wilna zastosowali odrazu taktykę obronną. Bramki strzelili Adamowski 7, Kryger 4, Tupalski 2 i Kulej 1. Sędziował p. Szczerbowski.

Tabela rozgrywek dotychczasowego turnieju przedstawia się następująco:

1) Pogoń (Lwów) gier 3, pkt. 5, stos. bramek 12 : 1; 2) A. Z. S. (Warszawa) gier 2, pkt. 4, stos. bramek 32:0; 3) Legja (Warsz.) gier 3, pkt. 4, stos. bramek 14:6; 4) T. K. S. gier 2, pkt. 2, stos. bramek 1:1; 5) Wisła gier 3, pkt. 1, stos. bramek 2:30; 6) A. Z. S. (Wilno) gier 3, pkt. 0, stos. bramek 2:25.

Poza ramami turnieju odbyło się spotkanie towarzyskie 2 x 20 min., w którem wzięła udział świeżo przybyła Cracovia, grając przeciw teamowi, złożonemu z graczy lwowskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego i Legji. W rezultacie team zwyciężył 3:2 (1:0). Bramki zdobyli dla zwycięzców: Sabiński 2, Hammerling 1, dla Cracovii „Czesław” i Zientkiewicz po jednej.


Charakterystyka dotychczasowego turnieju

Dotychczasowe konkurencje wykazały dobitnie, że A. Z. S. (Warszawa) jest nadal bezkonkurencyjną drużyną w Polsce, stojącą na poziomie europejskim i chlubą polskiego sportu hockeyowego. Dzięki niej ośrodek warszawski wybił się na czoło ośrodków hockeyowych w Polsce. Drugi reprezentant stolicy Legja zawiódł tym razem zupełnie.

Natomiast niespodziewanie wybiła się dzięki solidnej pracy lwowska Pogoń, bezsprzecznie lepsza drużyna od Legji. Pogoń dzięki niezwykle żywiołowej grze zdobyła sobie olbrzymią sympatię u publiczności, czego dowodem jest, że jej zwycięstwo nad Legją powitane było z ogromnym aplauzem, a bohater dnia Wacław Kuchar został zniesiony na rękach z boiska.

Z dalszych ośrodków na zeszłorocznym poziomie pozostały ośrodki toruński i poznański, podczas gdy klub A. Z. S. (Wilno) wykazał pewną poprawę formy. Jest to drużyna wyrównana, bez szczególnie wybitnych jednostek.

Drużyną przyszłości, która podczas rozgrywek zrobiła niezwykłe postępy okazała się Wisła. Jej wynik z TKS, a zwłaszcza bramka, strzelona najlepszemu bramkarzowi w Polsce Stogowskiemu zasługuje na specjalne wyróżnienie. Rezultat zaś jaki Wisła uzyskała z TKS (1:1) jest nawet lepszy niż rezultat Pogoni z TKS.

Zainteresowanie turniejem jest ogromne w całym kraju. Na miejscu organizacja bardzo dobra, dzięki poparciu ze strony tutejszych czynników, u których praca polskiego związku hockeyu na lodzie znajduje pełne poparcie. Zarazem wybitną sympatją odnosi się do tej akcji miejscowe obywatelstwo, a przedewszystkiem komisja zdrojowa z dyr. Nowotarskim i Szarancem na czele.

W dniu dzisiejszym, tj. w poniedziałek odbędą się dalsze spotkania, a mianowicie o godz. 10-tej Legja TKS, o godz. 11’30 Pogoń – AZS (Warszawa), o godz. 14’30 AZS (Wilno) – Wisła.



"Stadjon" z 1929.01.03.

W piątek rozpoczęły się w Krynicy mistrzostwa hockeyowe Polski.
‎Udział bierze 6 drużyn: AZS (Warszawa), Legja (Warszawa), Wisła (Kraków), Pogoń (Lwów), AZS (Wilno) i mistrz okręgu poznańskiego TKS. Zawody odbywają się systemem mistrzowskim, t. zn. każdy zespół spotyka się ze wszystkimi przeciwnikami. W pierwszym dniu zawodów rozegrano

Legja – Wisła 11:1 (5:1, 4:0, 2:0). Zdeklarowana przewaga Legji, w której wyróżnili się Szenajch, Pastecki i Kawiński. Wisła przedstawia się jako zespół słaby. Sędzia p. Goncarzewicz z Torunia. Bramki dla Legji strzelili: Kawiński 6, Pastecki 3, Szenajch 2,, dla Wisły jedyną bramkę strzelił Krupa.

AZS Warszawa – Wisła 18:0 (9:0, 3:0, 6:0). Przewaga bezwzględna A. Z. S., która jest drużyną bezkonkurencyjną w Polsce. Przez cały czas gry przewaga należała do akademików, natomiast krakowianie zdolni są wytworzyć tylko kilka sytuacyj grożnych. Bramki zdobyli Tupalski (7), Adamowski (6), Krygier (4), Kowalski (1). Drużyna A. Z. S. wystąpiła w swym pełnym reprezentacyjnym składzie: Czaplicki, Kowalski, Kulej, Tupalski, Adamowski, Krygier, Żebrowski. Sędziował por. Theuer.

Wisła – TKS 1:1 (0:0, 0:0, 1:1). Wisła do ostatniej chwili prowadzi ze strzału Makowskiego. TKS wyrównuje dopiero w końcowych fazach gry ze strzału Szczerbowskiego. Wisła atakuje żywo i jest groźna w polu. W TKS wyróżnił się Stogowski. Sędziował p. Żebrowski z Warszawy.

AZS Wilno – Wisła 2:0 (1:0, 0:0, 1:0). W poniedziałek po południu stan lodu do tego stopnia się pogorszył, że o regularnych zawodach trudno jest mówić. Wilnianie wygrali dzięki bramkarzowi, oraz Podlewskiegmu, który zdobył obie bramki. Sędzia por. Szyba.

Tabela turnieju przedstawia się następująco:

1) AZS (Warszawa) 3 gry, 6 pkt, stos. bram 34:0.

2) Legja (Warszawa) 4 gry, 6 pkt, stos bram 18:6.

3) Pogoń (Lwów) 4 gry, 5 pkt, stos. bram 12:3.

4) AZS (Wilno) 4 gry, 2 pkt, stos. bram 4:25.

5) TKS (Toruń) 3 gry, 2 pkt, stos. bram 1:5.

6) Wisła 4 gry, 1 pkt, stos. bram 2:32.

Organizatorów mistrzostw spotkała niemiła niespodzianka, gdyż w godzinach popołudniowych w poniedziałek nastąpiła niespodziewanie odwilż. We wtorek wszelkie usiłowania w celu przygotowania lodu okazały się bezowocne, toteż wszystkie rozgrywki odwołano.

Co do zakończenia mistrzostw Polski, to pozostały jeszcze do rozegrania cztery spotkania, a mianowicie AZS Warszawa – Legja, Pogoń – Wisła, AZS Wilno – Toruński K. S. i AZS Warszawa – Toruński K. S. Kierownictwo zawodów zamierza powyższemi czterema meczami przeplatać program turnieju międzynarodowego, który trwać będzie do niedzieli.