1929.01.27 Wisła Kraków - Czarni Lwów 1:2

Z Historia Wisły

1929.01.27, Turniej jubileuszowy Makkabi. Finał, lodowisko Makkabi, 15:00
Wisła Kraków 1:2 Czarni Lwów
(0:1, 1:0,0:1)
widzów:
sędzia: Osiek
Bramki


Makowski
0:1
0:2
1:2
"Muszka" Czyżewski
"Muszka" Czyżewski

Wisła Kraków
Czarni Lwów

Pozostałe mecze: Czarni Lwów – Makkabi Kraków 3:2; Makkabi Kraków – Sokół Kraków 3:1.

Spis treści

Relacje prasowe

"IKC" z 1929.01.26.

Kurier sportowy

Wielki turniej hockeyowy w Krakowie

W bieżącym tygodniu, a mianowicie w sobotę i w niedzielę rozegranym zostanie pierwszy w Krakowie wielki turniej jockeya na lodzie na torze łyżwiarskim „Makkabi”. Udział w tym turnieju, który się zapowiada jako wielka impreza sportowa, wezmą drużyny mistrza okręgu krakowskiego „Wisły”, dalej „Czarnych” ze Lwowa oraz „Makkabi” WKS, „Wawel”, „Sokoła” i „Legji” z Krakowa. Sensację prawdziwą budzi spotkanie Wisły z Czarnymi, którzy znajdują się obecnie w doskonałej formie, o czem świadczy ich ostatni wynik remisowy 2:2, uzyskany z mistrzem okręgu lwowskiego, Pogonią.

ZAWODY NARCIARSKIE W KRAKOWIE. Dnia 27 b. m. T. S. „Wisła” i W. K. S. „Wawel” w Krakowie organizują zawody narciarskie o odznakę za sprawność dla pań, starszych i młodzieży. Początek zawodów o godz. 11-ej za Salwatorem. Zgłoszenia w dn. 25 b. m. od godz. 5-7 w lokalu T. S. „Wisła”, ul. Długa 5, za opłatą 1 złotego. Badanie lekarskie zawodników w dn. 26-go b. m. o godz. 16-ej w lokalu W. K. S. „Wawel”, ul. Rajska 3."IKC" z 1929.01.28.

Pierwszy dzień wielkiego turnieju hockeyowego w Krakowie

W związku z uroczystościami jubileuszowemi, jakie urządza w tym roku ŻKS Makkabi w Krakowie, obchodzący dwudziesty rok swego istnienia rozpoczął się w dniu wczorajszym wielki turniej hockeyowy, w którym wzięły udział drużyny Czarnych ze Lwowa, oraz miejscowe Wisły, Sokoła i Makkabi.

Pierwszym spotkaniem był mecz Wisła – Sokół 5:0 (0:0, 3:0, 2:0). Wisła miała ogromną przewagę nad przeciwnikiem, którego uratował od znacznie większej porażki b. dobrze dysponowany bramkarz. Owocem pięknej i celowej gry Wisły było pięć bramek strzelonych przez Chyczewskiego (3) i Krupę (2).

W drugim meczu spotkały się drużyny Czarnych i Makkabi. Obie drużyny walczyły niezwykle zacięcie i na ogół gra była równa bez wybitniejszej przewagi z czyjejkolwiek strony. Czarni górowali jednak lepszą jazdą, opanowaniem ciała, oraz prowadzeniem krążka, podczas gdy miejscowi walczyli z niezwykłą ambicją. Zawody zakończyły się ciężko wywalczonem zwycięstwem Czarnych 3:2 (1:1, 2:1, 1:0). Bramki strzelili dla zwycięzców bracia Wieleżyńscy i Czyżewski a dla Makkabi Sonne i Brenner, najlepszy gracz miejscowych.

Dzisiaj w niedzielę otworzy drugi dzień turnieju jubileuszowego Makkabi spotkanie Legji, która ostatnio poczyniła duże postępy z Makkabi IB. Mecz ten odbędzie o 12 w poł. O godz. 1.30 gra Sokół z Makkabi. Wreszcie o 8 pop. odbędzie się najciekawsze spotkanie tegorocznego sezonu, t. j. I. L. K. S. Czarni (Lwów) – Wisła. Spotkanie to będzie bardzo zajmujące, ponieważ trudno jest przewidzieć wynik jego. Zwycięzca turnieju otrzyma piękny puhar. Turniej odbywa się na torze Makkabi przy ul. Dietla-Koletek. W czasie turnieju ślizgawka otwarta.


"IKC" z 1929.01.29.

Hockey w kraju i zagranicą

Czarni zwycięzcą turnieju hockeyowego w Krakowie Drugi dzień turnieju hockeyowego, organizowanego z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia Ż. K. S. Makkabi w Krakowie, obfitował w ciekawsze, jak poprzednio spotkania. Pierwszem spotkaniem był mecz Makkabi – Sokół 3:1 (0:0) (0:0) (3:1). Gra na ogół równa w pierwszych dwu częściach, przyczep słabsza drużyna Sokoła niejednokrotnie groźnie atakowała. Wynik utrzymuje się jednak bezbramkowy, w trzeciej dopiero części nastąpiło rozstrzygnięcie, wytrwalsza Makkabi lepiej przetrzymuje tempo i zdobywa dwie bramki przez Censora a jedną przez Brennera, bramkarz zaś przepuszcza łatwy do obrony strzał, ułatwiając zdobycie przeciwnikowi jedynego punktu. Bezpośrednio po ukończeniu tych zawodów odbył się na torze łyżwiarskim najciekawszy mecz turnieju: Czarni – Wisła 2:1 (1:0) (1:0) (0:1). Złe warunki atmosferyczne utrudniły w wysokim stopniu normalną grę. Czarni grali znacznie lepiej, jak w dniu wczorajszym i w pierwszych dwu częściach z lekka nawet przeważali, strzelając dwie bramki przez swego, najlepszego gracza, „Muszkę”. Do sukcesu Czarnych przyczynił się fakt, iż Wisła była osłabiona brakiem swego doskonałego bramkarza Cebulaka i zmuszona była wstawić gracza rezerwowego, który aczkolwiek zresztą okazał pewien talent na tej pozycji, to jednak przepuścił obie, całkiem łątwe do obrony bramki. Gra sama była prowadzona w słabem tempie, ożywiła się dopiero w trzecim kwadransie, Wisła przygniotła wówczas swego przeciwnika, który uciekał się do niesympatycznej gry „na czas”, usiłując w ten sposób utrzymać wynik, co mu się zresztą udało. Skoro bowiem z ładnego strzału najlepszego gracza Wisły, Makowskiego, padła jedna bramka dla Wisły, nie było już czasu na zmienienie rezultatu, który przyniósł Czarnym zwycięstwo i puhar, ofiarowany przez prezesa Makkabi, radcę Freunda. Wisła zajęła drugie miejsce, otrzymując puhar „Makkabi”. Trzecie zaś miejsce przypadło gospodarzom."Stadjon" z 1929.01.31.

W Krakowie odbył sie 26 i 27 b. m.
‎ turniej kohejowy organizowany przez Makabi. Wyniki turnieju były następujące: Wisła – Sokół 5:0 (0:0, 3:0, 2:0). Bramki zdobyli Chyczewski (3) i Krupa (2). Czarni (Lwów) – Makabi 3:2 (0:1, 2:1, 1:0). Bramk dla Czarnych zdobyli Wieleżyński (2) i Czyżewski, a dla Makabi Sonne i Brenner. Makabi – Sokół 3:1 (0:0, 0:0, 3:1). Bramki dla zycięzców zdobyli Brenner (1) i Cenzor (2), a dla Sokoła samobójcza. Sędzia p. Brajer.

Czarni – Wisła 2:1 (1:0, 1:0, 0:1). W meczu finałowym Czarni wygrali po ciężkiej walce z Wisłą, która w trzeciej tercji wyraźnie przewązała. Bramki dla Czarnych zdobył „Muszka”, a dla Wisły – Makowski. Sędzia p. Osiek. W turnieju pierwsze miejsce przypadło drużynie Czarnych przed Wisłą i Makabi.