1931.05.25 Wisła Kraków - Cracovia 3:4

Z Historia Wisły

1931.05.25, Mecz na jubileusz Wisły, Kraków, Stadion Wisły, 17:30
Wisła Kraków 3:4 (1:3) Cracovia
widzów: 4.000
sędzia: Julian Rumpler z Krakowa
Bramki
Walerian Kisieliński 5'



Mieczysław Balcer 58'

Mieczysław Balcer 78'
1:0
1:1
1:2
1:3
2:3
2:4
3:4

10' Antoni Zieliński
21' Ludwik Maryan
42' (k) Oskar Selinger

72' Kazimierz Poświat lub Suchoń

Wisła Kraków
2-3-5
Maksymilian Koźmin
Emil Skrynkowicz
Józef Kotlarczyk
Karol Bajorek
Bronisław MakowskiGrafika:Zmiana.PGEugeniusz Oleksik
Stefan Lubowiecki
Mieczysław Balcer
Walerian Kisieliński
Henryk Reyman
Stanisław Czulak
Józef Adamek

trener: brak
Cracovia
2-3-5
Antoni Malczyk
Władysław Filipkiewicz
Stefan Lasota Zachemski
Oskar Selinger
Zygmunt Chruściński
Kazimierz Seichter
Ludwik Maryan
Antoni Zieliński Grafika:Zmiana.PNG (Kazimierz Poświat)
Józef Kałuża Grafika:Zmiana.PNG46' (Tadeusz Mitusiński)
Edward Suchoń
Józef Kubiński Grafika:Zmiana.PNG46' (Henryk Czarnik)

trener: Viktor Hierländer

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Mecz na jubileusz 25 lecia Wisły

W skrócie

Mecz żywy z obustronnymi atakami od początkowego gwizdka sędziego. Pierwsza gola zdobyła Wisła już w 5’ spotkania. Szybko wyrównał Zieliński. Potem "Reyman zaprzepaszcza dogodną pozycję, będąc sam pod bramką" - Seichter wybił głową piłkę z linii bramkowej. Wisła grała bez Kotlarczyka i tę lukę widać było w pomocy. Skrzydła Wisły ostro kryli zawodnicy Cracovii - dlatego Reyman forsował grę środkiem i mało strzelał . Na prowadzenie Cracovii wychodzi w 21’ (strzał Marjana). Dobra gra Kałuży z jednej strony i i Kisielińskiego z drugiej charakteryzują ostatnie minuty I. połowy, którą kończy skutecznie egzekwowany rzut karny dla biało-czerwonych. Po przerwie schodzi z boiska Kałuża i Kubiński - stąd atak Pasów nie gra już tak dobrze i Wisła uzyskuje lekką przewagę (strzał Balcera, 2 kornery) i wreszcie w 58’ po strzale Balcera piłka odbija się od poprzeczki i wychodzi w pole (sędzia uznaje jednak gola, gdyż widocznie piłka przekroczyła linię bramkową). Tempo gry wzrasta. Wisła przed do przodu, ale kontry Cracovii są zabójcze i Poświat podwyższa wynik meczu na 4:2. Wisła nie rezygnuje i atakuje do końca. Przynosi jej to jednak tylko jednego gola strzelonego w 78’ kiedy "to Reyman wypuszcza Balcera, który zdobywa trzecią bramkę”
Na podstawie: Raz, Dwa, Trzy nr 6.

Przed towarzyskim meczem z Cracovią. Reyman świętuje 400 mecz w barwach Wisły; Kotlarczyk II i Koźmin 100. (na zdjęciu pośrodku widoczny jest  Makowski). 1931.05.25.
Przed towarzyskim meczem z Cracovią. Reyman świętuje 400 mecz w barwach Wisły; Kotlarczyk II i Koźmin 100. (na zdjęciu pośrodku widoczny jest Makowski). 1931.05.25.

Przegląd Sportowy nr 42 – 27 maja 1931:

Cracovia – Wisła 4:3 (3:1) – Derby Krakowa. Rewanż mistrza Polski. Kałuża na boisku.

Cracovia: Malczyk; Filipkiewicz, Zachemski; Selinger, Chruściński, Seichter; Marjan, Zieliński, Kałuża, Suchoń, Kubiński. Po pauzie: Marjan, Poświat, Zieliński, Mitusiński, Czarnik.

Wisła: Koźmin; Skrynkowicz, Kotlarczyk II; Bajorek, Makowski, Lubowiecki; Balcer, Kisieliński, Reyman, Czulak, Adamek.

Cracovia wzięła rewanż za poprzednią porażkę w mistrzostwie. Specjalną owację zgotowano występującemu poraz pierwszy od dłuższego czasu w barwach mistrza Polski, Kałuży. W Cracovii najlepsza była pomoc, która blokowała dobrze atak Wisły i uniemożliwiała mu dojście do strzału. Obrona czuła w nogach wczorajszy mecz we Lwowie, Malczyk był klasą dla siebie. W ataku najlepszy Kubiński, którego centry stale zagrażały bramce Wisły. Kałuża grając bez treningu wypuszczał dobrze skrzydła i łączników, o strzały się jednak nie kusił. Suchoń dobry, powinien się pozbyć gry od tyłu. Zieliński pracował bez zarzutu, to samo Marjan. Po pauzie na Czarniku znać, że mało trenuje. Poświat to talent, któremu brak oszlifowania i rutyny, Mitusiński ofiarny, za mało jednak prze naprzód.

W Wiśle najlepszy atak, w którym nie było słabego punktu. Z pomocników wybijał się Lubowiecki grając nie na swojej pozycji. Makowski jest bardzo dobrym skrajnym pomocnikiem, jednak na centra pomocy nie ma zupełnie kwalifikacyj. Obrona dobra.

Opis meczu

Gra bardzo żywa i szybka. W 5-ej minucie uzyskuje prowadzenie Kisieliński, za chwilę, jednak Suchoń wypuszcza Kubińskiego, ten oddaje wspaniałą centrę i Zieliński główką umieszcza piłkę w siatce. 1:1. Reyman zaprzepaszcza dogodną pozycję, będąc sam pod bramką. Seichter ratuje głową na linji bramkowej, a lekki strzał Czulaka broni Malczyk. W 21-ej minucie po ładnej centrze Kubińskiego uzyskuje Marjan prowadzenie, strzelając drugą bramkę. Dwukrotnie strzały Kałuży odbijają się o nogę nadskakującego Skrynkowicza, główkuje Zieliński, łapie Koźmin. Wspaniale pracuje Seichter, który unieruchamia lewą stronę Wisły. Teraz atakuje Wisła. Kisieliński nie może jednak osiągnąć piłki. Korner dla Wisły. Główka Kisielińskiego ponad poprzeczkę. W 42 minucie karny Cracovii, z którego Selinger podwyższa wynik 3:1. Świetna obrona strzału Reymana przez Malczyka, który piąstkuje nad głową nadbiegającego Kisielińskiego. Za chwilę ładnie broni również wolnego. Kałuża wystawia Zielińskiego ten jednak zapóźno startuje.

Po pauzie nie widzimy już na boisku Kałuży i Kubińskiego, potem schodzi również Zieliński tak, że atak Cracovii przedstawia się jak następuje: Marjan, Poświat, Mitusiński i Czarnik. W Wiśle Kotlarczyk II przechodzi na pozycję centra pomocy. Makowski na lewego pomocnika.

Wisła lekko przygniata. Ślicznie broni Malczyk silny strzał Balcera. Następują dwa kornery dla Wisły. Cracovia uwalnia się z naporu czerwonych, nie na długo jednak, bo w 13 minucie strzał Balcera odbija się od poprzeczki i wraca na boisko, sędzia jednak przyznaje goala. Pertraktacje między drużyną Cracovii i sędzią, którym wtórują protesty ze strony widowni nic nie pomagają. Tempo się wzmaga. Gra przenosi się z jednej strony na drugą. W 27-ej minucie Marjan wypuszcza piłkę Suchoniowi, który oddaje ją Poświatowi, a ten ładnym strzałem w róg podwyższa wynik do 4:2. Wisła pełną parą prze do poprawienia wyniku, Malczyk jednak broni. W 33-ej minucie Reyman wypuszcza Balcera, który zdobywa trzecią bramkę. Wzajemne cornery jednej i drugiej strony, oraz reszta gry nie przynosi już żadnej zmiany.

Sędziował p. Rumpler, który zbyt pochopnie przyznał bramkę Wiśle.

Publiczności: przeszło 4000.