1936.04.12 FC Antwerp - Wisła Kraków 1:1

Z Historia Wisły

1936.04.12, Turniej w Antwerpii, Antwerpia, 14:30
FC Antwerp 1:1 (0:1) Wisła Kraków
widzów: 10.000
sędzia:
Bramki

Nelig 78'
0:1
1:1
33' Antoni Łyko

FC Antwerp
Wisła Kraków
Skład niepełny:
Edward Madejski
Józef Kotlarczyk
Władysław Szewczyk
Alojzy Sitko
Antoni Łyko
Artur Woźniak

trener: brak

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Relacje Prasowe

Bilet meczowy
Bilet meczowy

"Przegląd Sportowy" z 1936.04.14

http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1936/numer032/imagepages/image2.htm

Udany start Wisły w Antwerpji
Telefonem od własnego korespondenta

WISŁA - ANTWERPJA 1:1 (1:0)

Antwerpja, 13.4. - Tel. wł. - Zawodom piłki nożnej, jakie organizowano w okresie świąt Wielkanocnych w całej Belgji towarzyszyła w pierwszym dniu fatalna pogoda, natomiast w drugim dniu był piękny dzień słoneczny. Turniej antwerpski ściągnął najwększą liczbę widzów. Pierwszego dnia było około 10, a drugiego nawet ok. 12.000. Równie zmienną jak pogoda była i gra. W pierwszym dniu grała Wisła twardo i nieładnie, drugiego znów walczyła miękko lecz pokazała grę, stojącą na b. dużym poziomie technicznym i była oklaskiwana przez publiczność.

Turniej rozpoczął się spotkaniem Wisły z reprezentacją Antwerpji, złożoną z graczy 5 klubów ligowych. Reprezentacja ta początkowo nie istniała na boisku. Przewaga Polaków była tak ogromna, że Belgowie nie wychodzili w pierwszych minutach poza własną połowę. Atak Wisły zmarnował [..] wiele dogodnych pozycyj i [..] tego okresu swej przewagi nie [..] i wyzyskać cyfrowo. Po 20-tu minutach Belgowie dochodzą do głosu. Atakują bardzo szybko lewem skrzydłem. Raz po raz Madejski musi interweniować i bronić niebezpieczne strzały. W 33 minucie Łyko doskonale wypuszczony przez Artura przebija się na pole karne Belgów i strzela nieuchronnie pierwszą bramkę. Do przerwy gra nie przynosi dalszych zmian.

W drugiej połowie Belgowie zaczynają od razu przeważać. W powietrzu wisi nie tylko wyrównanie, lecz nawet porażka Wisły. Madejski gra doskonale i broni w wielu momentach bardzo szczęśliwie. W 33 min. pada wyrównująca bramka, strzelona przez środkowego napastnika Neliga. Z tą chwilą skończy się przewaga Belgów. Teraz drużyną lepszą są krakowianie, którzy już do końca nie schodzą z boiska przeciwnika.

Wisła zasłużyła na pochwałę głównie za swą ambitną grę. Najlepszą częścią była pomoc, a zwłaszcza Kotlarczyk II, w ataku nikt specjalnie dobrze nie grał. Szewczyk, którego był to pierwszy mecz w barwach Wisły, okazał się dobrym nabytkiem. Obrona grała twardo i zdecydowanie. W bramce doskonale spisał się Madejski. U Belgów najlepszą częścią była obrona. Środek pomocy i trójka środkowa napadu. Reszta graczy przeciętna. Wisła wystąpiła w normalnym składzie z Madejskim w bramce, Sitką na lewym boku i Szewczykiem na lewym łączniku.


[..] - brak części tekstu