1939.04.19 Kraków - Polska 1:1

Z Historia Wisły

Grać mieli z Wisły: Koczwara, Szumilas, Filek, Giergiel, Artur.


Spis treści

Relacje prasowe

"IKC" z 1939.04.16

Reprezentacja piłkarska Polski spotka się z drużyną Krakowa

Kraków, 14 kwietnia.

P. Z. P. N. wyznaczył na dzień 19-go bm. w Krakowie mecz treningowy między reprezentacją Polski a reprezentacją okręgu krakowskiego, celem przygotowania naszej reprezentacji na sezon najbliższych spotkań międzypaństwowych. Organizacją meczu zajmuje się Krakowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Składy obu drużyn zostały ustalone w następujący sposób:

Reprezentacja Polski: Krzyk (rez. Pawłowski - Cracovia), obrona - Giemza i Twórz, pomoc: Lis, Nyc i Dytko, atak: Piec I, Piątek, Cebula, Pytel, Wilimowski i Pochopin.

Kapitan związkowy KOZPN wyznaczył do powyższego meczu 19 nast. piłkarzy: Koczwara (Pawłowski), obrona: Piątek, Szumilas, Stankusz, Chełczyński, pomoc: Góra, Gruenberg, Jabłoński, Liszka, Nowak (Krowodrza), atak: Giergiel, Młynarek, Gracz, Nowak, Artur, Zembaczyński, Filek i Cyganek (Fablok).

"IKC" z 1939.04.19

Reprezentacja Polski - Reprezentacja Krakowa

Kraków, 18 kwietnia.

Podana przez nas niedawno wiadomość o wyznaczeniu zawodów reprezentacji Polski z reprezentacją Krakowa na środę, dnia 19 b. m. poruszyła cały ogół sportowy, a przedewszystkiem sportowców krakowskich. Będą oni bowiem świadkami wyjątkowego meczu, który ma dać miernik istotnej wartości naszych reprezentantów barw państwowych.

Ostatnie bowiem niepowodzenia naszej reprezentacji świadczą dobitnie o obniżeniu się formy naszej jedenastki narodowej, której członkowie już w wielu wypadkach się postarzeli bądź też spadli w formie tak, iż opinja sportowego Krakowa wypowiadała się za tem, iż właściwie reprezentacja Krakowa nie ustępuje drużynie reprezentacyjnej kraju.

Czy tak jest istotnie, odpowiedź znajdą sportowcy krakowscy już jutro na boisku Cracovii o godz. 4.45 popoł., o której rozpocznie się ten sensacyjny mecz.

Na boisku Cracovii wystąpi reprezentacja Polski w nast. składzie: Krzyk (Brygada), Gemza i Twórz, Lis, Nyc i Dytko, Piec I, Piątek, Cebula, Pytel (Wilimowski) i Pochopin.

Kraków reprezentować będzie prawdopodobnie nast. zespół: Koczwara, Piątek i Szumilas, Kotlarczyk, Grunberg i Jabłoński (Góra), Giergiel, Gracz, Nowak, Artur i Zembaczyński.

Zainteresowanie temi zawodami, które napewno odbiegać będą poziomem od dotychczasowej szarzyzny, oglądanej ostatnio na zawodach ligowych, jest ogromne.

Przedsprzedaż biletów po tańszych cenach już się rozpoczęła.

"IKC" z 1939.04.19

Dziś walczą asy piłkarstwa na boisku Cracovii.
Początek meczu Reprezentacja Polski - Kraków o godz. 4.45 popołudniu.

Po nieudanych widowiskowo pierwszych imprezach wiosennego sezonu piłkarskiego nareszcie zobaczymy dobry mecz. Takie się słyszy ogólnie zdanie o dzisiejszych zawodach piłkarskich reprezentacji Polski z reprezentacją Krakowa. Nareszcie będziemy mieć dokładny sprawdzian wartości naszych piłkarzy z jedenastki narodowej oraz czołowych graczy grodu Podwawelskiego.

Dzisiejszy mecz będzie także i najpoważniejszą próbą przed tegorocznemi spotkaniami międzypaństwowemi i zadecyduje w niejednym wypadku o wyborze tego, czy innego gracza do reprezentacji Polski. Stąd też można spodziewać się walki ambitnej zwłaszcza, iż w grę wchodzi obrona barw Krakowa, którego reprezentacja nie lubi przegrywać.

Początek tych interesujących zawodów dzisiaj we środę o godz. 4.45 popołudniu na boisku Cracovii, poprzedzi mecz drużyny Pocztowego Przysposobienia Wojskowego z Cracovią II. Pozostałe, nieliczne jeszcze bilety po tańszych cenach są do nabycia w przedsprzedaży.

"Przegląd Sportowy" z 1939.04.20

Manewry pod Wawelem
nie przynoszą pomyślnego wyniku

strona 2

"IKC" z 1939.04.21

Sukces piłkarzy krakowskich.
Reprezentacja piłkarska Krakowa uzyskuje wynik remisowy 1:1 (0:0) z naszą jedenastką narodową.

Kraków, 20 kwietnia.

Przebieg wczorajszych zawodów ugruntował jeszcze bardziej opinję sportowców Krakowa, iż reprezentacja tego miasta nie ustępuje ostatnio zupełnie naszej jedenastce narodowej, o ile nawet jej nie przewyższa. W każdym razie spotkanie wczorajsze obnażyło słabe strony naszej reprezentacyjnej drużyny, która gra zupełnie bez systemu i nie przedstawia zgranej jednostki.

Pod tym względem drużyna krakowska grała o wiele lepiej, aczkolwiek nie tak, jakbyśmy pragnęli. "Koronkowa" praca w napadzie mało skuteczna, miła dla oka gra wszerz bez siły przebojowej - to cechy, które dziś nie dają wyniku. Co prawda Kraków grał w osłabionym zespole bez kontuzjowanych ostatnio Gracza, Góry i in.

Drużyny wystąpiły w nast. składzie: reprezentacja Polski - Krzyk, Giemza i Twórz, Lis, Nyc i Dytko, Piec I, Piątek, Cebula (Wilimowski), Pytel i Pochopin. Kraków: Koczwara, Piątek i Szumilas, Liszka (Nowak i Filek I), Grunberg i Jabłoński, Giergiel, Klimza, Nowak, Artur i Zembaczyński.

Od razu pierwsze minuty zapowiadają lekką przewagę drużyny krakowskiej, która utrzymuje się niemal do końca zawodów. Obie drużyny graja mało energicznie i lepiej w defensywnych formacjach, aniżeli ofensywnych. Lepiej podoba się gra napadu krakowskiego, który zdobywa się na pomysłowe nierzadko kombinacje, ale tylko do pola karnego. W drużynie reprezentacyjnej razi natomiast brak zgrania, a piłka rzadko tylko osiąga swój cel.

Na wysokości zadania jak zawsze trio obronne w obu zespołach, które powstrzymuje zawsze akcje ofensywne przeciwnika. Po pewnym czasie w grze pomocy krakowskiej następuje zmiana, kiedy w miejsce Liszki wchodzi Nowak. Napad reprezentacji polskiej gra

bez stylu,

zaś krakowski szwankuje, jeśli idzie o skuteczność, za dużo kombinacji tam między Arturem a Nowakiem, podczas gdy Klimza nie może początkowo zgrać się z resztą drużyny.

Po pauzie gra ma podobny obraz, z tą tylko różnicą, że wreszcie

padają upragnione bramki.

Pierwszą strzela Klimza w 9 min., poprawiając strzał Artura, zaś druga jest dziełem Giemzy, który wykonał precyzyjnie rzut wolny w 26 min. za "faul" przeciwnika. Pod koniec tempo gry się ożywiło: pozycyj podbramkowych było nieco więcej, ale bramkarze zawsze byli na stanowisku. W tej części gry Wilimowski był kierownikiem napadu w miejsce Cebuli, zaś w drużynie krakowskiej na bocznej pozycji zagrał Filek I w miejsce Nowaka.

Wrażenie ogólne z meczu jest nie nadzwyczajne. Brak nam przedewszyskiem

strzelców w napadzie.

Najlepiej pod tym względem wypadli prawi łącznicy Klimza i Piątek. Kombinacyjnie z napastników dobry był Artur, choć za dużo wózkował, nieźle wypadł Giergiel na prawem skrzydle. Reszta napastników przeciętna.

W pomocy najlepszym był Grunberg, który miał tylko krótki okres słabości po przerwie, z innych zasługuje na wyróżnienie Jabłoński, Liszka. Za to obrońcy i bramkarze wypadli stosunkowo najlepiej. Brylował tu Koczwara w bramce oraz Giemza w obronie. Nieźle spisali się Twórz i Piątek, podczas gdy Szumilas dopisał, jeśli idzie o wykop, ale za to był mało agresywny.

Sędziował dobrze p. Skowroński.

"IKC" z 1939.04.24

Dobra postawa krakowskich piłkarzy.

Zorganizowany onegdaj w Krakowie mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej z reprezentacyjną drużyną Krakowa na boisku Cracovii, zakończył się wynikiem remisowym 1:1, przyczem przebieg zawodów wskazywał raczej na zwycięstwo jedenastki grodu Podwawelskiego, mimo iż wystąpiła ona do walki z osłabionym zespołem. Powyżej fragment z powyższego meczu, przedstawiający walkę o piłkę. Od prawej: pomocnik Warty poznańskiej Lis (repr. Polski), dalej Klizma napastnik chrzanowskiego Fabloku (repr. Krakowa) i pomocnik warszawskiej Polonji, Nyc (repr. Polski).