1938.07.24 AKS Chorzów (J) - Wisła Kraków (J) 0:3

Z Historia Wisły

1938.07.24, Mistrzostwa Polski Juniorów. Ćwierćfinał, Chorzów, boisko AKS, 16:30
AKS Chorzów 0:3 (0:1) Wisła Kraków
widzów: 800
sędzia: Gruczyk (Gruszka?)
Bramki
0:1
0:2
0:3
25’ Kazimierz Obtułowicz
71’ Mieczysław Gracz
73’ Kazimierz Obtułowicz
AKS Chorzów
Wisła Kraków

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Doniesienia prasowe

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1938, nr 204 (26 VII)

Sukces juniorów Wisły na Śląsku.

Chorzów, 24 lipca (Kl). Wisła (Kraków)—AKS (Chorzów) 3:0 (1:0). W ubiegłą niedzielę w Chorzowie rozegrany został mecz piłkarski z cyklu mistrzostw Polski junjorów między Wisłą a AKS. Zwycięstwo przypadło zasłużenie drużynie krakowskiej, która była pod każdym względem zespołem lepszym i wygrać mogła w jeszcze wyższym stosunku.

Mecz toczył się przy widocznej przewadze Wisły, która w pierwszej połowie uzyskuje tylko jedną bramkę przez Obtułowicza. W drugiej połowie podwyższa wynik Gracz ze solowego prze boju na 2:0. W parę minut później Obtułowicz strzela trzecią i ostatnią bramkę.

Ślązacy zagrali w tym dniu wyjątkowo słabo i poza bramkarzem, który uchronił drużynę od wyższej porażki, nikt na wyróżnienie nie zasługuje. Z Wisły podobał się lewy obrońca, pomoc i prawa strona ataku. Sędziował p. Gruszka


Katolik, 1938, R. 72, nr 167

O mistrzostwo Polski juniorów

Rozegrane na chorzowskim stadionie zawody o mistrzostwo Polski juniorów pomiędzy mistrzem Krakowa Wisłą a mistrzem Śląska Amatorskim K. S. z Chorzowa zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem gości z podwawelskiego grodu w stosunku 3:0 (1:0). Wisła zaprezentowała się z jak najlepszej strony i zdobędzie chyba po raz trzeci mistrzowski tytuł. Gra jej była i piękna dla oka i skuteczna. Przeważała pod każdym względem i wygrała zasłużenie, choć może cyfrowo nawet za nisko. Zespół chorzowian zmienił się od ostatnich występów nie do poznania. Brakło ciągu na bramkę, a przede wszystkim startu do piłki. Każdy gracz przetrzymywał ją za długo. Atak grzeszył impotencją strzałową. Bramki dla zwycięzców zdobyli Obtułowicz 2 i Gracz 1.

Przebieg zawodów był następujący: Wisła z miejsca atakuje i zagraża bramce AKS, ale zaporą nie do przebycia jest bramkarz chorzowian. Dopiero w 25 minucie Obtułowicz z wyraźnej pozycji zdobywa pierwszą bramkę i wynik do przerwy nie ulega zmianie. Po przerwie AKS. z miejsca atakuje, ale Wisła znowu dochodzi do głosu i zupełnie opanowuje boisko, zdobywając dalsze dwie bramki przez Gracza z przeboju w 26 minucie i Obtułowicza w 2 minuty później. Przed większą porażką obronił gospodarzy bramkarz, który był najlepszym graczem na boisku. U zwycięzców wyróżnili się: lewy obrońca, lewy pomocnik i prawa strona ataku. __ Publiczności około 800. Prowadził zawody nieszczególnie p. Gruszka.
http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1938/numer059/imagepages/image4.htm