1942.08.15 Piaseczno - Kraków 2:3

Z Historia Wisły

Grać mieli z Wisły: Giergiel, Gracz, Artur - prawdopodobnie taki skład jak w meczu z Gołkowem.

Relacje:

"Ostatnia impreza piłkarstwa krakowskiego w roku 1942 odbyła się już poza Krakowem. Był to wyjazd reprezentacji Krakowa do Piaseczna pod Warszawą, gdzie działał Klub Sportowy „Piaseczno", którego prezesem był Tomasz Jarosiński, właściciel cukierni w tej miejscowości. W drużynie piłkarskiej tego klubu występowało wielu dobrych piłkarzy warszawskich, mieszkających tu, podobnie jak w Gołkowie, Jeziornej i innych miejscowościach w pobliżu Warszawy, zniszczonej w czasie działań wojennych w roku 1939.

Jako przedstawiciel tego klubu i kierownik drużyny piłkarskiej KS „Piaseczno" przybył do Krakowa Czesław Szczygieł, starając się nakłonić jedną z drużyn krakowskich do rozegrania meczów piłkarskich w Piasecznie i Gołkowie Mimo jego usilnych starań, kierownictwo żadnej z drużyn nie wyraziło zgody na ten wyjazd „tak ryzykowny i niebezpieczny, a propozycja Czesława Szczygła, nieznanego w Krakowie, mogła być w warunkach roku 1942 prowokacją niemiecką".

W końcu nawiązał on kontakt ze Stanisławem Białoruskim, działaczem KS „Zwierzyniecki". Ten ze względów bezpieczeństwa wyznaczył mu spotkanie w zakładzie fryzjerskim M. Glixellego na Zwierzyńcu, gdzie po długich pertraktacjach zgodził się na wyjazd reprezentacji Krakowa i następnie rozpoczął starania o skompletowanie drużyny. Zwerbował następujących zawodników: H. Bobulę - KS „Cracovia", M. Gołębiowskiego - KS „Groble", B. Jakubika -RKS „Garbarnia", Mieczysława Gracza, Wł. Giergiela, A. Woźniaka - TS „Wisła", J. Cieplaka - WKS „Wawel", Wł. Goryckiego, Wł. Mrozickiego, A. Konopka, K. Panka i J. Panka - KS „Zwierzyniecki". Aby nie wzbudzać podejrzenia, ustalono, że drużyna nie bierze walizek na sprzęt sportowy: każdy z zawodników miał kostium sportowy na sobie".


Za: S. Chemicz, SPORT W KRAKOWIE W LATACH 1939-1945, s. 98.