1946.10.13 Wisła Kraków - Reprezentacja OW Kraków 5:2

Z Historia Wisły

1946.10.13, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 11:00, niedziela
Wisła Kraków 5:2 (2:2) Reprezentacja OW Kraków
widzów:
sędzia: Jesionka
Bramki
Eugeniusz Wandas 5'


Tadeusz Legutko 26'
Zbigniew Jaskowski
Artur Woźniak
Eugeniusz Wandas
1:0
1:1
1:2
2:2
3:2
4:2
5:2

15'
18' Dwernicki
Wisła Kraków
Jerzy Jurowicz
Tadeusz Legutko
Kazimierz Cisowski
Władysław Giergiel
Zbigniew Jaskowski
Artur Woźniak
Eugeniusz Wandas
Reprezentacja OW Kraków

Litwinko
Augustynek
Knopp
Nanke
Wiśniewski
Nalepa
Kunarzewski
Dwrenicki
Solek
Dębowski
Markiewicz

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz

Spis treści

Relacje prasowe

„Start” z 1946.10.10

Mistrz Wojska Polskiego -Wisła
W niedzielą dnia 13 bm. o godz. 13-tej zostaną rozegrane zawody piłkarskie pomiędzy drużyną reprezentacyjną Okręgu Krakowskiego — Mistrzem Wojska Polskiego na rok 1946 zdobywcą pucharu Ministra Spraw Zagranicznych ob. Rzymowskiego i pucharu WKS „Legia" — Warszawa a TS Wisła.

Zawody odbędą się na boisku TS Wiała, Al. 3-go Maja bez względu na pogodę.

„Start” z 1946.10.15

Wisła - mistrz Wojska Polskiego 5:2 (2:2)

Na boisku Wisły rozegrane w niedzielę przed południem towarzyskie zawody piłkarskie pomiędzy drużyną Wisły i mistrzem piłkarskim Wojska Polskiego przyniosły zwycięstwo mistrzowi Okręgu krakowskiego, który do tych zawodów wystąpił w najsilniejszym swoim składzie, jedynie bez zawodników, bawiących w Szkocji (Flanek, Wapiennik, Gracz). Wojskowi, których skład przedstawiał się następująco: Litwinko, Augustynem, Kopp Nanke, Wiśniewski, Nalepa, Kunarzewski, Dwernicki, Solek, Dębowski, Markiewicz,
stanowili dla Wisły przed przerwą niemal równorzędnego przeciwnika. Dopiero po przerwie lepsze przygotowanie techniczne i rutyna zrobiły swoje i Wisła stała się panem sytuacji, zdobywając trzy bramki i zasłużone zwycięstwo.
Pokonani mieli najlepsze punkty w bramkarzu, skrajnym pomocniku Nalepie oraz środkowej trójce ataku, gdzie Solek wybijał się na plan pierwszy. W Wiśle wszyscy grali poniżej swej formy a jedynym wyjątkiem pod tym względem był młody Jackowski. Zawiedli zwłaszcza strzałowo Giergiel i Wandas. Ten ostatni zepsuł kilka takich sytuacyj, w których niestrzelenie bramki jest naprawdę sztuką.

Prowadzenie zdobyła Wisła w 5 minucie gry ze strzału Wandasa. W chwilę po tym nie wyzyskał Giergiel jednej z najlepszych sytuacyj podbramkowych a riposta wojskowych zmusiła Jurowicza do wykazania klasy dla oddalenia niebezpieczeństwa od swej bramki W 15 minucie z winy obrony Wisły padło wyrównanie, w minutę później zaś poprzeczka ratuje Wisłę przed utratą drugiej bramki ze strzału Solka. Jednak w 18 min. Wojskowi prowadzą 2:1. Strzelcem był Dwernicki. Wyrównanie dla Wisły zdobywa Legutko po kornerze bitym przez Cisowskiego w 36 min. Po tej bramce następuje okres gry, w którym napastnicy Wisły zawodzą w idealnych sytuacjach podbramkowych. Przeciwnik ich ma również krótko przed przerwą sposobność zdobycia trzeciej bramki, jednak ostry strzał paruje Jurowicz na róg.

Po przerwie zdobywa Wisła z każdą chwilą coraz większą przewagę. Wyrazem jej są 3 bramki, zdobyte przez Jackowskiego, Artura i Wandasa. Na cztery minuty przed końcem zdobywają Wojskowi 3-cią bramkę, nie uznaną jednak przez sędziego Jesionkę na skutek spalonego.

„Start” z 1946.10.17

Komunikat K.O.Z.P.N. 38/46

Na prośbę TS Wisła – Kraków z dnia 9. X. 1945r. I. dz. 244/46 udzielono zezwolenia temuż klubowi na rozegranie zawodów towarzyskich z mistrzem Wojska Polskiego drużyną DOW 5 Kraków w niedzielę dnia 13 października 1946r. na boisku TS Wisła o godzinie 11-tej.