1948.02.18-23 Mistrzostwa Polski w narciarstwie

Z Historia Wisły


Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1948, nr 51 (22 II) nr 700

‎‎
‎‎
‎‎
‎‎

Stefan Dziedzic (HKN) mistrzem Polski w biegu na 18 km


KARPACZ (obsł. wł.). W piątek, w ramach XXIII narciarskich mistrzostw Polski rozegrano bieg na dystansie 18 km otwarty i do kombinacji.

Na starcie stanęło 77 zawodników, przy czym ukończyło bieg 67.

Pierwsze miejsce zajął Stefan Dziedzic (HKN), który wyprzedził na finiszu najgroźniejszego przeciwnika Kwapienia z zakopiańskiej Wisły.

Czas Dziedzica — 1:24,03 godz., czas Kwapienia — 1:24,37.

Na trzecim miejscu uplasował się Dan el Krzeptowski (SNPTT Zakopane) w czasie — 1:26,41. Czwartym był Bukowski (Wisła Zakopane), piątym Orlewicz (Wisła), szóstym Zubek (Wisła).

Pierwszym z zawodników śląskich był Tajner, który zajął ósme miejsce natomiast b. dobrą lokatę uzyskał zawodnik krakowskiego AZS-u, Kaczmarczyk, który przyszedł do mety 10.

W uzupełnieniu podanych przez nas w dniu wczorajszym wyników biegu zjazdowego pań i panów podajemy wyniki techniczne biegu zjazdowego.

Trasa biegu wynosiła 2 tys. m, startowało 73 zawodników.

Dużą niespodzianką było zajęcie przez faworyta biegu zjazdowego Józefa Marusarza dopiero piątego miejsca. Marusarz miał na trasie szereg upadków, które kosztowały go b. wiele, bo utratę pierwszego miejsca.

Przypadło ono w udziale Ciaptakowi Gąsienicy (SNPTT Zakopane) 1:32 6 min., przed Raczkiewiczem (SNPTT) 1:34 min. i Wawrytka (SNPTT) 1:34.

Czwarte miejsce zajął Płonka (SNPTT Bielsko), piąte J. Marusarz (SNPTT Zakopane). .

Dziś tj. w sobotę zostanie rozegrany slalom pań i panów nad Małym Stawem.


Echo Krakowa. 1948, nr 54 (25 II) nr 703

XXIII Narciarskie Mistrzostwa Polski — zakończone


Wisła (Zakopane) pierwsza w sztafecie 4x10 km KARPACZ (Obsł. wł.)


Jako ostatnią konkurencję narciarskich mistrzostw Polski, rozegrano bieg rozstawny 4X10 km, który przyniósł po zaciętej walce zwycięstwo sztafecie Wisły zakopiańskiej.

Zwycięska sztafeta Wisły w składzie: Sitarz, Orlewicz, Bukowski i Kwapień uzyskała czas 3:07,45 godz.

Na drugim miejscu uplasowała się sztafeta Śląskiego Klubu Narciarskiego (Katowice) w czasie — 3:07,55,5 godz. Trzecią była sztafeta SNPTT Zakopane, czwartą — HKN Zakopane, piątą — Wisła II Zak.

Zajęcie przez Śląski Klub Narciarski drugiego miejsca jest wielka niespodzianką. Ślązacy prowadzili niemal do samego końca, dopiero piękny finisz Kwapienia wysunął na pierwsze miejsce sztafetę zakopiańskiej Wisły. Przed . oddaniem prowadzenie sztafecie Śl. K. N., na czele biegł Zubek z SNPTT — Zakopane, na drugiej i trzeciej zmianie prowadzili Ślązacy, czwartą zmianę, jak już podaliśmy wygrał Kwapień.

Zawodnik ten uzyskał najlepszy czas indywidualny — 44,26 min. Drugim był Dziedzic (HKN) z czasem 45,24, trzecim Daniel Krzeptowski —45,25,5 min.

W godzinach wieczornych nastąpiła uroczystość rozdania nagród, połączona z uroczystym zakończeniem XXIII narciarskich mistrzostw Polski


„Dziennik Polski” od nr 50 relacje.

„Dziennik Polski” nr 51. Narciarze Wisły i Cracovii podczas MP w narciarstwie zostali zakwaterowani w pensjonatach „Paweł” i „Gaweł”.