1949.08.15 Wisła Kraków - AZS Poznań 4:3

Z Historia Wisły

  • 15 sierpnia. Wisła-AZS Poznań 4:3 (2:3).

Gole: Stefan Cięszki 2, Jerzy Kuźma i Wacław Kowalski. Półmetek: po 11 spotkaniach 9. miejsce.


Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowskie. 1949, nr 218 (13 VIII) nr 1223

Drużyna Gwardii — Wisły, znajdująca się w chwili obecnej na przedostatniej pozycji w lidze ma jeszcze do rozegrania 3 spotkania.

W jednym z nich, tj. w meczu z Ogniwem warszawskim otrzymuje walkower, a grając na własnym te renie z AZS (Poznań) winna zdobyć następne 2 punkty i wyprzedzić obie drużyny poznańskie, z których jedna będzie obok Ogniwa warszawskiego, kandydatem do spadku. W razie wygranej Gwardii — Wisły z Ogniwem — Polonia. waterpoliści krakowscy mieliby szanse na zajęcie jednego ze środkowych miejsc w tabeli ligowej.


Echo Krakowskie. 1949, nr 214 (14 VIII) nr 1229

PIŁKA WODNA


Stadion Miejski- Ogniwo Polonia (Bytom) — Gwardia-Wisła. Godz. 10-30, Jutro dwa dalsze spotkania o mistrzostwo ligi: godz.- 11.30. AZS (Poznań) — Gwardią — Wisła


Sport. 1949, nr 67

1949.08.18

GWARDIA WISŁA — AZS POZNAŃ 4:3 (2:3) Mecz ten. który miał decydujące znaczenie dla obydwu drużyn (pozostanie w lidze) zepsuł nieudolnie sędziujący p. Czermak z Krakowa. Wobec nieprzybycia wyznaczonego przez PZP sędziego Weisberga z Katowic, AZS musiał z konieczności zgodzić się na p. Czermaka, który zawiódł zupełnie.

Nie odmawiamy p. Czerniakowi je go, kwalifikacji zawodowych spełnianych na basenie miejskim, jest bezsprzecznie fachowcem w tej dziedzinie, ale do prowadzenia zawodów pił ki wodnej absolutnie się nie nadaje.

Pomijając, że zupełnie nie reagował na faule, przez co dopuścił do brzydkiej brutalnej gry, ale wykazał również nieznajomość przepisów, odgwizdując koniec pierwszej połowy, zawodów zaraz po zdobyciu bramki, zamiast grę rozpocząć od środka.

Gwardia Wisła również nie potrzebo wała pomocy p. Czermaka.

Podobnie jak na meczu z Cracovią sytuacje zmieniały się jak w kalejdoskopie. Prowadzenie zdobywa Kawwa, wyrównuje Kuźma, a Ciężki zdobywa 2- gą bramkę dla Gwardii Wisły. Następnie Nogaj wyrównuje na 2:2 a Kawwa w 6 min. 55 sek. uzyskuje prowadzenie dla AZS. Po pauzie Kasprzyk zdobywa w 1 min. trzecią bramkę dla Wisły, a Ciężki w 5 min. decydującą o zwycięstwie bramkę.


Gazeta Krakowska. 1949, nr 180 (16 VIII)

GWARDIA—WISŁA—AZS 4:2 (2:3) Drugi występ poznaniaków zakończył się również ich porażką. Gra była emocjonująca ale ostra i obfitowała w obustronne faule. Bramki dla zwycięzców uzyskali: Ciężki 2, Kuźma i Kasprzyk. Strzelcami bramek dla AZS-u byli: Kawa 2 i Nogaj. Sędziował p. Czermak.


Sport i Wczasy. R.3, 1949, nr 66

GWARDIA WISŁA — AZS POZNAŃ 4:3 (3:2). Bramki dla zwycięzców uzyskali: Ciężki 2; Kuźma i Kasprzak, dla gości — Kawa i Nogaj.



strona 4 Podsumowanie strona 4.