1952.09.16 Spartakiada ZS Gwardia w gimnastyce

Z Historia Wisły

Przegląd Sportowy. R. 8, 1952, nr 79

Dobra postawa gimnastyków II i III klasy na Spartakiadzie ZS Gwardia

Wielka rewia gimnastyków Gwardii zakończyła się pełnym sukcesem. Ogólny poziom zaprezentowany przez Gwardzistów wykazał, że praca dotychczasowa szła we właściwym kierunku i przyniosła prócz umasowienia gimnastyki w Gwardii także i podniesienie się poziomu tej gałęzi sportu. Szczególnie dobrze wypadli gimnastyczki i gimnastycy w klasie trzeciej, gdzie np. wśród kobiet pierwszych sześć zawodniczek w punktacji sześcioboju uzyskało ponad 55 pkt. na 6(1 możliwych. Fakt, że w tej klasie zdobywczynie tytułów na poszczególnych przyrządach uzyskały co najmniej 9 6 pkt.. a notę 9.8 uzyskały 4 zawodniczki w ćwiczeniach wolnych i 2 na poręczach, charakteryzuje najlepiej ich poziom. W klasie drugiej kobiet też nie było gorzej Tu prawie we wszystkich konkurencjach pierwszych sześć zawodniczek ma noty ponad 9 pkt. Indywidualnie najlepiej wypadły w klasie trzeciej Wawsżczak z Wrocławia, która uzyskała w wieloboju bardzo dobry wynik 57.5 pkt. oraz Linkowska i Tarnowska. Ta ostatnia jednak musi popracować nad skokami. Drużynowo nadspodziewanie dobrze zaprezentowały się tu zawodniczki Zielonej Góry. Druga klasa, to sukces krakowianek. które zajęły cztery pierwsze miejsca. Dużą niespodzianką było pokonanie przez dwie zawodniczki Lewickiej, która najlepiej wypadła z Gwardzistek na mistrzostwach w Gdańsku Zwyciężyła Trze ka, wykazując ze wszystkich konkurentek najrówniejszą formę. Przechodząc do omówienia gimnastyki mężczyzn trzeba stwierdzić, że stosunkowo lepszy poziom wykazali zawodnicy klasy trzeciej. którzy reprezentują bardzo wyrównaną klasę. Walka toczyła się tu pomiędzy pierwszą trójką — Smolarzem. Kaleniczem i Frunzem. Na pierwszym miejscu uplasował się Smolarz, wyprzedzając Kalenicza zaledwie o 0.05 pkt. Frunze był trzeci, chociaż miał bardzo dobre ćwiczenia na poręczach i kółkach, uzyskując tu świetne noty 9.8 i 9.85 pkt. Klasa druga zakończyła się sukcesem zdobywcy trzeciego miejsca na mistrzostwach Polski — Marczaka. Był on najlepszy. chociaż następni — Osmulski i Nogaj niewiele mu ustępowali, zdobywając po dwa tytuły w poszczególnych ćwiczeniach. Jeśli chodzi o ogólny poziom Spartakiady, najsilniejszego w Polsce zrzeszenia w gimnastyce b o trzeba stwierdzić, że jest on dobry. Klasy druga i trzecia naprawdę są kopalnią talentów. W porównaniu do mistrzostw i Polski obniżył się jedynie poziom klasy pierwszej. Tu widać (z wyjątkiem świetnej, pewnie wiozącej Zarzyckiej). jakby przemęczenie. Zawodniczkom brak jest kondycji, zresztą to lamo można powiedzieć i o najlepszej Gwardzistce w klasie I mistrzowskiej — Szczerbińskiej. Mężczyźni pierwszej klasy j również nie zachwycili. Zbyt dużo belo tu jeszcze not poniżej 9 pkt.. co nie świadczy najlepiej o przygotowaniu najlepszych Gwardzistów.

KOBIETY: klasa II — 1. Trzecka, Kr. — 56.60. 2 Tomasik, Kr.— 55,95; 3. Lewicka i Kr. — 55.70; klasa III: 1. Wawszczak, Wr. — 7 50; 2. Linkowska, Z. Góra — 56,90. 3 Tarnowska, Gd. — 56,75;

MĘŻCZYŹNI: klasa II: 1. Marczak. Kr. — 56.30 I Osmulski. Czesz. — 55,70, 3. No i raj, Pozn. — 55.65; klasa III: 1. Smolarz, Kat. — 56.00; 2. Kalenicz. Kr. — 55,95; 3 Frunze, Wr. — 55,85.