1953.07 „I krok szermierczy"

Z Historia Wisły

Echo Krakowskie. 1953, nr 157 (3 VII) nr 2341

‎‎


Rekordowa ilość walczących w „I kroku szermierczym", bo ponad 40 osobowa grupa florecistów i., szablistów — zrzeszonych w AZS, Budowlanych i Gwardii — pozwala mieć nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości .Kraków będzie dysponował już nie jedną, ale kilkoma dobrymi drużynami .męskimi. Inaczej przedstawia się sprawa wśród dziewcząt.

O ile Spotkania mężczyzn stały na zadowalającym poziomie, to nie można tego powiedzieć o florecie kobiecym, którego uczestniczki nie powinny były jeszcze być w ogóle dopuszczone na planszę. Chłopcy bili się dobrze: szybko, ruchliwie, bojowo. Na Wyróżnienie; spośród nich zasługują: szybki Niwiński, ambitny Szerszeń, najładniej technicznie walczący Złotnicki oraz Sokalski.

Niedzielne „potyczki" w szabli wyłoniły dziewięciu finalistów, z których przede wszystkim za-dzielną postawę należy wymienić Naskalskiego oraz spokojnie walczącego Stankiewicza i rokujących duże nadzieje na przyszłość Glosa i Cimaszewskiego.

Wyniki finałów: Floret mężczyzn: 1) Niwiński AZS 6 zw..; 2) Szerszeń Bud. 4 zw., 3) Złotnicki AZS 4 zw.. 4) Dobosz Gw. 4 zw., Floret kobiet: 1) Mikulska AZS, 2) Połomska AZS. 3) Kwiatkowska Gw., 4) Lubartowska Gw..

Szabla; 1) Stankiewicz AZS 7 zw., 2fNaskalski Budź 7 zw., 3). Glos 4 zw., 4) Cimaszewski AZS 4 zw.

Pierwsza trójka z każdej broni otrzymają dyplomy, a czterech pierwszych awansowało do klasy III. Treningi z zawodnikami przeprowadzali.: Soltan, dr Papee i Fischer. Zawody prowadzili na. zmianę: Friedrich, Papee, prof. dr Wodniecki, Michalewicz wraz z niestrudzonym zespołem wojskowych krakowskiego OWKS z of Piechockim na czele.