1954.03.14-17 Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim

Z Historia Wisły


Relacje prasowe

Echo Krakowskie. 1954, nr 66 (18 III)

Wśród kobiet najlepsza Kowalska

PODPATRZYŁEM Ciaptaka. Oczy wiście nie mam na myśli całego kunsztu jazdy tego narciarskiego wirtuoza. Jest to owoc długoletnich prób treningów w samotni, z którymi Ciaptak nieraz się kryje, ilekroć przyjdzie mu rozwiązywać poważny problem techniczny, Jazda Ciaptaka stanowi harmonijną całość, a jest tak powiązana, że trudno z niej wydobyć poszczególne elementy.

Sprzyjało mi jednak szczęście, gdyż podpatrzony przeze mnie „fortel" Ciaptaka został jakoś niezwykle silnie zaakcentowany, a stało się to dlatego. że Jasiek był w opałach...

Ale zdajmy najpierw sprawę z całości. W ostatnim dniu narciarskich mistrzostw Polski rozegrano slalom gigant w kotle Kasprowego. Widzowie byli świadkami pięknego zjawiska przyrody. Szczyty Tatr, które kąpały się w słońcu, były odcięte od dolin gęstą oponą mgieł. Sprawiało to wrażenie, że skały nie mają pod stawy i zawisły w powietrzu.

Organizacja bardzo sprawna, dekoracja staranna — jednym słowem o PIS nic złego nie można napisać.

PRZED startem zadawano sobie pytanie: czy Roj zdoła zrewanżować się Ciaptakowi? Roj pojechał jak zwykle imponująco, ale swe szanse pogrzebał w górnej części slalomu. Startował on przed Ciaptakiem, który swą techniką jazdy zachwycił publiczność. Ciaptak wystartował jako 22 i przejechał trasę niezwykle płynnie. Na zasadzkę, przy której stałem, wjechał w ogromnym gazie. Minął jedną bramę i zaistniało niebezpieczeństwo, że ominie następną, gdyż znosiło go bokiem. Wówczas zawodnik ten gwałtownie zaciął krawędziami nart. Wyglądało to jakby tupnął ze złości nogą. Zrobił to tak nagle, że każdego innego zwaliłoby z nóg.

Ciaptak zapobiegł obsuwaniu się nart, wyrównał jazdę i ukończył gigant zwycięsko.

Spotkałem go później na Tarnisku.

— No, co robić, zdarzyło się... uśmiechnął się z zażenowaniem.

Wyniki. Kobiety: 1) Kowalska 1:20,5.

2) Bujak 1:21,9, 3) Jańczyk, 4) Ćwiękała, 5) Ejchler (W-wa), 6) Kozak, 7) Kodelska.

Mężczyźni: 1) Ciaptak 1:18,2, 2) Roj 1:19.6, 3) W. Czarniak 1:22.4, 4) Za rycki 1:22.5 . 5) Marusarz, 6) Gogulski.

7) Pękala, 8) Schindler, 9) Banaś, 10; Stańco. (S) Wyniki trójkombinacji mężczyzn: 1) Ciaptak - Gąsienica (CWKS) — 0 pkt., 2) Marusarz (CWKS) — 6 .25 pkt., 3) Zarycki (CWKS) — 9.40 pkt., 4) Czarniak (Kolejarz) — 15,70 pkt.

Wyniki trójkombinacji kobiet: Bujak (AZS) — 3.01 pkt., 2) Jańczy (AZS) — 16.78 pkt., 3) Ćwiękała (AZS) — 16.78 pkt., 4) Kodelska (AZS) — 30,18 pkt