1954.07.24 Zawody kolarskie na torze Włókniarza

Z Historia Wisły

  • 24. lipca. Zawody kolarskie na torze Włókniarza.

Echo Krakowskie. 1954, nr 172 (21 VII)

‎‎

W pełni przygotowań do wielkiego wyścigu kolarskiego na żużlu

JAKKOLWIEK w tej chwili wszyscy miłośnicy sportu w całym kraju

interesują się przede wszystkim Ogólnopolską Spartakiadą, jednak w Krakowie wiele mówi się już o bliskich zawodach kolarskich na torze żużlowym z udziałem najlepszych zawodników z reprezentantami na czele.

JAK wiadomo, wielkie wyścigi kolarskie na żużlu organizuje TKS Włókniarz w Krakowie i Redakcja „Echa Krakowskiego". W związku z tym zapytywano nas już wielokrotnie, kto będzie brał udział w wyścigu — nazwiska czołowych kolarzy podaliśmy w piątkowym „Echu", dalsze meldunki będziemy zamieszczać w miarę napływania zgłoszeń.

Zainteresowanie zawodników wyścigiem kolarskim na żużlu jest duże, dlatego też należy liczyć się ze startem sporej liczby kolarzy. Wielu z nich startować będzie na II Ogólnopolskiej Spartakiadzie w Warszawie w wyścigach szosowych.

NAZWISKA Królaka, Grabowskiego, Hadasika, czy Lasaka lub Ulika .znane są miłośnikom sportu kolarskiego w całym kraju. Nie wszyscy jednak krakowianie dobrze znają czołowych kolarzy, naszego miasta, którzy startować będą we współorganizowanych przez nas zawodach kolarskich na żużlu. Dzisiaj przedstawiamy jednego z czołowych kolarzy Krakowa— zawodnika Gwardii Henryka Baeckera.

Już od kilku dni Baecker trenuje na torze żużlowym na stadionie Włókniarza w Podgórzu.

— Trzeba się do wyścigu dobrze przygotować — mówi sympatyczny kolarz Gwardii — w takiej obsadzie jeszcze na torze nie startowałem, a nie myślę wcale zająć ostatniego miejsca. Dlatego też solidnie przygotowuję się do wyścigu na żużlu.

Tak silna konkurencja zdopinguje z pewnością innych krakowskich kolarzy do maksymalnego wysiłku.

Baecker startuję w wyścigach. kolarskich już trzeci sezon, a w rb. w II klasie.

W ub. roku młody kolarz Gwardii wygrał dwa wyścigi Kolarskie (na dyst. 50 km. Kraków — Gdów i Kraków — Słomniki — Kraków), brał udział w wyścigu doliną Dunajca i Popradu oraz we wszystkich centralnych mistrzostwach kolarskich ZS Gwardia, zawsze plasując się w czołówce wyścigu.

Ostatnio Baecker startował w 6-etapowym wyścigu dookoła Śląska (organizowanym przez „Trybunę Robotniczą") zajmując w ogólnej klasyfikacji 6 miejsce. Jeszcze do piątego etapu młody krakowianin był trzeci — nie dopisało mu jednak szczęście na ostatnim etapie.

Z tegorocznych osiągnięć należy jeszcze wymienić zajęcie dziewiątego . miejsca na Spartakiadzie ZS Gwardia i drugiego na zawodach organizowanych z okazji Wyścigu Pokoju — Kraków — Bochnia — Kraków.

Baecker jest z zawodu technikiem mechanikiem i pracuje w zakładzie koksochemii w Hucie im. Lenina.

Przed startem w organizowanych przez TKS Włókniarz i Redakcję „Echa Krakowskiego" zawodach, krakowianin startować jeszcze będzie w trzyetapowym wyścigu kolarskim doliną Dunajca i Popradu.


Echo Krakowskie. 1954, nr 175 (24 VII) nr 2667

Najlepsi kolarze walczą dziś na torze Włókniarza

KRÓLAK, Drążkowski, Hadasik, Lasak, Chwiendacz, Ulik, Jarzyna, Wiśniewski, z Krakowa Baecker, Wasiuczyński, Żelazny, Sułko, Rzepka, Morawski, Wiecheć, Dyras, Kromka, Waligórski, Kozdęba — oto nazwiska czołowych kolarzy startujących w naszym wyścigu.

Cieszy nas to, że zobaczymy w Krakowie Tadeusza Drążkowskiego, mistrza Spartakiady, który zachwycił swoim przekonującym zwycięstwem odniesionym ubiegłej niedzieli na Spartakiadzie w Warszawie.

Zawodnicy krakowscy solidnie przygotowali się do startu w tej imprezie, dlatego też przypuszczamy, że nie wiele będą oni ustępować swoim renomowanym kolegom z kadry narodowej. Czołowy kolarz krakowski, Otto Wasiuczyński z Gwardii ma pełne szanse, aby dziś pokazać swoją wysoką klasę jako torowiec.

Jednym z najszybszych kolarzy krakowskich, który również startować będzie w naszym wyścigu, jest Adam Wiśniewski, obecnie odbywający służbę wojskową.

Na uwagę wśród zawodników krakowskich zasługuje także gwardzista Żelazny oraz Jarzyna.

Tak więc, już dziś całą tę stawkę kolarzy, z trzema reprezentantami Polski na Wyścig Pokoju oraz zwycięzcą Spartakiady — Drążkowskim, zobaczymy na stadionie Włókniarza w Podgórzu o godz. 17.

Dla przypomnienia podajemy konkurencje, w jakich wyścig się odbędzie: sprinty (rozegrane systemem meczowym), bieg drużynowy (4 tys. m), bieg drużynowy z odpadaniem, (konkurencja ta rozegrana będzie w Krakowie po raz pierwszy), bieg australijski oraz wyścig z finiszami.