1955.08.28 Legia Warszawa - Wisła Kraków 2:0

Z Historia Wisły

Skład i strzelcy dla Legii:
Henryk Kempny(75)
Henryk Kempny(81)

1.Edward Szymkowiak
2.Horst Mahseli
3.Jerzy Słaboszowski
4.Jerzy Woźniak
5.Marceli Strzykalski
6.Zygmunt Pieda
7.Longin Janeczek
8.Lucjan Brychczy
9.Edmund Kowal
10.Henryk Kempny
11.Andrzej Cehelik

Przegląd Sportowy nr 89/1955 str. 4:

Defensywa nie popłaca

przekonała się o tym krakowska Gwardia w stolicy

WARSZAWA 28.8. CWKS Warszawa - Gwardia Kraków 2:0 (0:0). Bramki zdobył Kempny. Sędziował: Franczykowski ze Stalinogrodu. Widzów ok. 15 000.

CWKS: Szymkowiak, Mahseli, Słaboszewski, Woźniak, Strzykalski, Pieda, Janeczek, Brychczy, Kowal, Kempny, Cehelik.

Gwardia: Jurowicz, Piotrowski, Dudek, Budka, Snopkowski, Wapiennik, Machowski, Michel, (Kotaba), Kościelny, Gamaj, Mordarski.

Zegar na boisku wskazywał już 75 minutę gry, a wynik brzmiał 0:0. CWKS atakował, przeważ.. a mógł [???] ...[słowo nieczytelne] posiadania szeregu doskonałych sytuacji podbramkowych, stracić jeden mistrzowski punkt. Po ten jeden punkt przyjechała właśnie do Warszawy Gwardia.

Krakowianie wyszli na boisko ze ściśle określonym planem taktycznym. Od pierwszych minut nastawili się na defensywę, która jak widać stała się plagą naszych boisk. Gwardia korzystała w napadzie z usług tylko Mordarskiego, Kościelnego i Machowskiego, łącznicy bowiem grali głęboko w tyle. Gamaj pomagał Snopkowskiemu w unieruchomieniu Brychczego. Michel (jest w zasadzie pomocnikiem) opiekował się operującym zazwyczaj w głębi pola - Kowalowi.

Ten plan gry, który wypaczał w ogromnym stopniu sens walki na boisku nie przyniósł jednak Gwardii sukcesu. Zwyciężyła zasłużenie drużyna grającą ofensywnie, posiadająca poza tym większą szybkość i kondycję.

Pod względem techniki nie było w obu drużynach ....[słowo nieczytelne] różnic. Gwardziści dość swobodnie operowali piłką daleko podawali czynili to jednak za wolno. Szybko i dobrze w niedzielę ... [słowo nieczytelne] obrona CWKS nie miała więc dużo roboty.

Przeciwnie miała się sprawa pod bramką gości. Tu zarówno najlepszy z trójki obrońców - Dudek, jak i ostro grający Piotrowski "..."[słowo nieczytelne, być może "pocili"] się "co niemiara", by nie zostawić Jurowicza "oko w oko" z groźnymi napastnikami CWKS. Świetnie również spisywał się sam bramkarz. Weteran naszych boisk Jurowicz w dobrym stylu obronił kilkakrotnie groźne strzały Brychczego i Janeczka, a przy obronie "główki" Kowala w sam rów bramki zademonstrował prawdziwy kunszt piłkarski, wobec którego najbardziej zdziwiony był pewny "gola" środkowy CWKS.

Skapitulował jednak Jurowicz dwukrotnie przed strzałami Kempnego. Po raz pierwszy było to w 75 minucie, kiedy w spokojnie dotychczas grającej defensywie Gwardii pojawił się chaos, (kontuzjowany Dudek opuścił na moment boisko), drugi w beznadziejnej sytuacji znalazł się krakowianin w 81 min. Po strzale Kotaby w poprzeczkę, piłkę przejął Brychczy, pognał z nią do przodu , tuż przed bramką przerzucił ją do Kempnego i losy meczu zostały przesądzone 2:0...

W zespole zwycięzców dobrze zagrali obrońcy oraz pomocnicy, w napadzie ..... Cehelik i Kempny. Nieźle spisywał się również Janeczek. Niestety nie dopisały mu nerwy. Prawoskrzydłowy wojskowych zaczął po przerwie faulować w wyniku czego ..... kontuzjowany przez niego obrońca Gwardii Dudek. W drużynie gości "rolę" Janeczka spełniał Piotrowski. J.L.