1958.11.02 Wisła Kraków - Młodzieżowa Reprezentacja Krakowa 4:0

Z Historia Wisły

1958.10.04, mecz towarzyski, Kraków, Stadion Wisły, 12:00
Wisła Kraków 4:0 (0:0) Młodzieżowa Reprezentacja Krakowa
widzów:
sędzia: Ignaszewski
Bramki
Józef Maniecki 55'
Kazimierz Kościelny 57'
Piotr Siwek 59'
Marian Machowski 82;
1:0
2:0
3:0
4:0
Wisła Kraków
Władysław Machowski
Edward Szymeczko
Leszek Snopkowski
Ryszard Budka
Adam Michel
Marian Morek
Marian Machowski
Piotr Siwek
Stanisław Adamczyk
Kazimierz Kościelny
Józef Maniecki
Młodzieżowa Reprezentacja Krakowa
Sikora (Hutnik)
Wołoch (Cracovia)
Kawula (Wisła
Szymczyk (Cracovia)
Jurczak (Wisła)
Sułkowski (Metal Tarnów)
Śmiałek (Cracovia) (46’ Wójcik) (Wawel)
Czarnecki (Cracovia)
Lach (Kolejarz Prokocim)
Zapalski (Wawel) (46’ Kulak) (Garbarnia)
Szydło (Wawel)

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl


Afisz zapowiadający mecz
Afisz zapowiadający mecz

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1958, nr 254 (31 X/ 1/2 XI)

PIŁKA NOŻNA Godz. 12. Boisko Wisły Młodzieżowa reprezentacja Krakowa—Wisła (spotkanie towarzyskie)


Echo Krakowa. 1958, nr 254 (31 X/ 1/2 XI)

‎‎

W NAJBLIŻSZĄ niedzielę, 2 bm. na stadionie Wisły rozegrane zostaną interesujące zawody piłkarskie pomiędzy młodzieżową reprezentacją Krakowa a Wisłą.

Spotkanie to będzie ostatnim egzaminem naszych „Orląt” przed finałowym meczem z reprezentacją Śląska o „Puchar im. Przeworskiego”.

Początek o godz. 12,00.

Jako przedmecz b godz. 10,30 zmierzą się zespoły juniorów Wisły i Grzegórzeckiego


Echo Krakowa. 1958, nr 255 (3 XI)

‎‎

Orlęta Krakowa przegrały z Wisłą

WISŁA: Machowski II, Szymeczko, Snopkowski, Budka, Michel, Morek, Machowski, Siwek, Adamczyk, K. Kościelny, Maniecki.

ORLĘTA: Sikora (Hutnik), Wołoch (Cracovia), Kawula (Wisła, Szymczyk (Cracovia), Jurczak (Wisła), Sułkowski (Metal Tarnów), Śmiałek (Cracovia), Czarnecki (Cracovia), Lach (Kolejarz Prokocim), Zapalski (Wawel), Szydło (Wawel). Po przerwie w miejsce Śmiałka wystąpił Wójcik (Wawel) a w miejsce Zapalskiego — Kulak (Garbarnia).

W ramach przygotowań do finałowego spotykania o Puchar inż. Przeworskiego piłkarska, młodzieżowa reprezentacja Krakowa, występująca pod nazwą Orlęta, rozegrała wczoraj sparringowe spotkanie z pierwszoligową Wisłą, przegrywając 0:4 (0:0).

Do przerwy utrzymywała się gra równorzędna, po pauzie przewagę mieli piłkarze Wisły, zdobywając w 5 minutach trzy bramki, przy których nie bez winy pozostawała obrona Orląt. Prowadzenie uzyskał Maniecki w 55 min. W dwie minuty później wynik na 2:0 podwyższył K. Kościelny a po upływie dalszych dwóch minut Siwek otrzymawszy piłkę od Adamczyka celnym strzałem zdobył trzecią bramkę. Czwartą uzyskał Machowski w 82 min. gry.

Z drużyny Orląt na wyróżnienie zasłużył dobrze spisujący się w bramce Sikora. W Wiśle przyjemną niespodziankę sprawił Siwek, dając często próbki wcale dobrych umiejętności strzeleckich. t Zawodom przyglądała się bardzo mała ilość widzów.

Deszczowa pogoda odstraszyła prawdopodobnie nawet sędziów tego spotkania, toteż w zastępstwie nieobecnych arbitrów zawody prowadził znajdujący się przypadkowo na stadionie p. Ignaszewski, dobrze wywiązując się z powierzonego zadania, (as)

Dziennik Polski” z 1958.11.04

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=8947

KRAKÓW. W meczu piłkarskim Wisła pokonała młodzieżową reprezentację Krakowa 4:0 (0:0). Za tydzień młodzieżowcy Krakowa spotkają się z reprezentacją Śląska w meczu o puchar Przeworskiego. Forma jaką wykazali przedwczoraj młodzi piłkarze Krakowa nie rokuje jednak większych nadziei na niedzielne spotkanie.

Gazeta Krakowska. 1958, nr 261 (3 XI) nr 3242

Młodzi piłkarze krakowscy rozczarowali Wisła-Orlęta 4:0

WISŁA: Machowski II, Szymeczko, Snopkowski, Budka, Michel, Morek, Machowski I, Siwek, Adamczyk, Kościelny, Maniecki.

ORLĘTA: Sikora, Wołoch, Kawula, Szymczyk, Jurczak, Sutkowskl, Śmiałek, (Wójcik), Czarnecki, Lach, Zapalski, (Kułak), Szydło.

Bramki zdobyli: Maniecki w 54 min., Kościelny w 56 min., Siwek w 51 min, i Machowski w 81 min Jedyny mecz piłkarski, jaki odbył się wczoraj w Krakowie nie ściągnął na stadion Wisły wielu widzów. Przyczyniła się do tego deszczowa pogoda i mała stawka meczu. Wisła w spotkaniu tym miała przeegzaminować drużynę Orląt Krakowa, która rozegra za tydzień finałowy mecz z reprezentacją Śląska o Puchar im. Przeworskiego.

Trzeba powiedzieć, że egzamin nie wypad! dla Orląt pomyślnie mimo że w ich szeregach wystąpiło kilku ligowców. Drużyna Orląt nie stworzyła ani jednej niebezpiecznej sytuacji pod bramką Machowskiego, forsując uparcie grę środkiem boiska i popisując się bezproduktywnym kiwaniem.

W sumie mecz był raczej nieciekawy i prowadzony w zwolnionym tempie. Rozwinięcie bardziej efektownej gry utrudniało również śliskie boisko. Do przerwy gra wyrównana. Po pauzie Wisła wzmocniła tempo i składnymi atakami przedostawała się na pole karne przeciwników, strzelając w odstępach dwuminutowych aż 3 bramki. Wydawało się wtedy, że wiślacy zdeklasują przeciwników. Tak się jednak nie stało. Gospodarze zwolnili bowiem tempo.

Nie potrafiła tego wykorzystać drużyna Orląt i zdobyć honorowej bramki. Do wzmocnienia drużyny Orląt nie przyczyniła się nawet zmiana w ataku Śmiałka na Wójcika i Zapalskiego na Kułaka. Zawodnicy ci nie wnieśli również do gry nic nowego. W dalszym ciągu stroną atakującą była Wisła, zdobywając czwartą bramkę. Zespół Orląt — takie było zdanie kibiców i trenerów — zaprezentował raczej dość przeciętny futbol.

Wyróżnił się jedynie bramkarz Sikora, broniąc brawurowo i z dużym szczęściem oraz lewoskrzydłowy Szydło. W Wiśle bardzo dobrze zagrała defensywa, a w ataku świetnie popisał się nowy nabytek — Siwek, strzelając dużo i wypracowując świetne pozycje kolegom.http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1958/nr175/directory.djvu s.3