1976.11.06-07 VIII Międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”. Kraków

Z Historia Wisły

  • 6-7.11. Turniej judo o „białą Gwiazdę Wisły”. 6 W decyduującym meczu Wisła Kraków – Kijów 0:4.



Spis treści

Relacje prasowe

Gazeta Południowa. 1976, nr 253 (5 XI) nr 8887

Mistrz olimpijski wystąpi w turnieju o „Białą Gwiazdę Wisły”

Bardzo ciekawie zapowiada się tegoroczny VII międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”. Zawody powinny stać na bardzo wysokim poziomie, jako że wystąpi kilku znakomitych zawodników. W turnieju wezmą udział następujące zespoły: TU Drezno, Dynamo Berlin, Dynamo Kijów, Dynamo Czelabińsk i Wisła.

W drużynie kijowskiej wystąpi mistrz olimpijski — Nowikow (waga ciężka) oraz wicemistrz olimpijski w. średniej — Dwojnikow. W zespole berlińskim zobaczymy kilku czołowych judoków Europy, m. in. Reissmanna — brązowego medalistę mistrzostw świata w. półciężkiej oraz Lorenza — mistrza Europy wagi półciężkiej. Natomiast Dynamo Czelabińsk zapowiedziało w swej ekipie Betanowa — brązowego medalistę mistrzostw świata i Iwszina — byłego mistrza Europy młodzieży.

Zawody rozpoczną się Jutro o godz. 10 (walki eliminacyjne), o godz. 17.30 uroczyste otwarcie turnieju i dalszy ciąg walk eliminacyjnych. W niedzielę o godz. 11 walki finałowe, a o godz. 13 dekoracja zwycięzców i zakończenie turnieju. Zawody rozegrane zostaną w hali Wisły.

(T. G.)


Echo Krakowa. 1976, nr 248 (3 XI) nr 9630

O „Białą Gwiazdę Wisły"

Mistrz olimpijski w judo wystąpi w Krakowie W NAJBLIŻSZĄ sobotę niedzielę w hali krakowskiej Wisły odbędzie się kolejna impreza z bogatego cyklu imprez mających uświetnić 70-lecie GTS Wisła — VII międzynarodowy drużynowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”.

Inicjatywa zorganizowania wielkiego międzynarodowego turnieju zrodziła się przed 7 laty i związana była z 10-lecięm sekcji judo działającej w Wiśle.

W dotychczas rozegranych sześciu turniejach występowało wielu znakomitych zawodników i wiele znanych drużyn — kijowskie, czelabińskie i berlińskie Dynama, warszawski Siobukai, SC Lipsk, TU Drezno, Pernik z Bułgarii czy Cortina d Ampezzo.

W tym doborowym towarzystwie wiślacy spisywali się znakomicie zajmując. trzykrotnie pierwsze, raz drugie i dwa razy trzecie miejsce.

Jak będzie w tym roku? Konkurencja niezwykle silna — dwa najsilniejsze zespoły judo w ZSRR, Dynamo Czelabińsk z Iwszinem i oparta na zawodnikach Dynama Kijów reprezentacja tego miasta w składzie której wystąpią złoty medalista i Montrealu S. Nowików i srebrny I. Dwejnikow, TU Drezno, AZS i Siobukai Warszawa z Zajkowskim i Lewinem, reprezentacja Polski juniorów i dwa zespoły gospodarzy.

Walki eliminacyjne rozpoczną się w sobotę o godz. 10.00 i 18.00 a finałowe w niedzielę o 11.00.

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=57624 strona 8.


Echo Krakowa. 1976, nr 253 (9 XI) nr 9635

Reprezentacja Kijowa zwyciężyła w turnieju judo

W KRAKOWIE zakończyła się kolejna impreza jubileuszowa zorganizowana przez GTS Wisła — VII międzynarodowy drużynowy turniej judo o „Białą Wstęgę Wisły”. Przyniosła ona sukces bardzo silnej reprezentacji Kijowa, która nie poniosła w turnieju ani jednej porażki, Kijowianie pokonali kolejno: TU Drezno 5:0, Dynamo Berlin 3:1, reprezentację Polski juniorów 3:2 i w meczu decydującym o pierwszym miejscu pierwszy zespół Wisły 4:0.

Ostateczna kolejność turnieju: 1. Reprezentacja Kijowa, 2. Wisła I, 3. Reprezentacja Polski juniorów, 4. Dynamo Berlin, 5. Wisła II. 6. TU Drezno. Najlepszymi zawodnikami w poszczególnych kategoriach Wagowych wybrano: Kuczyńskiego (ogłoszony równocześnie najlepszym technikiem turnieju), Siemińskiego (obaj z reprezentacji Polski juniorów), Rymara (Kijów), Dworczyńskiego (Wisła) i Goriunowa (Kijów).

Gazeta Południowa. 1976, nr 255 (8 XI) nr 8883

Turniej o „Białą Gwiazdę Wisły”

I miejsce Kijowa

VII międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”, który był jedną z kolejnych imprez jubileuszowych wiślackiego klubu, zakończył się pełnym sukcesem reprezentacji Kijowa. Kijowianie, chociaż nie wystąpili w najsilniejszym składzie (zabrakło mistrza olimpijskiego Nowikowa, natomiast wicemistrz z Montrealu — Dwojnikow przyjechał do Krakowa, nie stanął jednak na macie z powodu nagłej niedyspozycji) wygrali wszystkie pojedynki zajmując I miejsce.

W najciekawszym spotkaniu reprezentacja Kijowa pokonała pierwszy zespół Wisły 4:0. W w. piórkowej Kołtoń przegrał z Suliejmonowem, w w. lekkiej Kocajda po wyrównanym pojedynku został pokonany przez Poliakowa, w w. średniej Liro przegrał z Rymarem, w w. półciężkiej Dworczyński zremisował z Rysienkowem, a w. ciężkiej Nowakowski uległ Goriunowowi. Była to jedyna porażka krakowian w zawodach.

Oto końcowa klasyfikacja turnieju: 1. reprezentacja Kijowa, 2. Wisła I; 3. II reprezentacja Polski juniorów; 4. Dynamo Berlin; 5. Wisła II; 6. TU Drezno.

Najlepszymi zawodnikami w poszczególnych wagach wybrano: w. piórkowa — Kuczyński (II repr. Polski juniorów ), w. lekka Siemiński (II repr. Polski juniorów), w. średnia Rymar (Kijów), w. półciężka — Dworczyński (Wisła I), w. ciężka — Goriunow (Kijów). Najlepszym technikiem turnieju wybrano Kuczyńskiego. T. G.