1977.06.09 Górnik Zabrze - Wisła Kraków 4:5

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 13:15, 24 maj 2020; PawelP (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
1977.06.09, Puchar Ligi, 3. mecz, Zabrze, Stadion Górnika,
Górnik Zabrze 4:5 (2:2) Wisła Kraków
widzów: 2.000
sędzia: Hołub
Bramki

Mieczysław Leszczyński 10'
Marian Wasilewski 20'

Jerzy Radecki 55'


Jerzy Radecki 79'

0:1
1:1
2:1
2:2
3:2
3:3
3:4
4:4
4:5
7’ Kazimierz Kmiecik


35’ Kazimierz Kmiecik

57’ Leszek Pawlikowski
76’ Janusz Krupiński

81’ Zbigniew Płaszewski
Górnik Zabrze
Wisła Kraków
4-3-3
Marek Holocher
Kazimierz Gazda grafika: Zmiana.PNG (46’ Adam Mikoś)
Krzysztof Budka
Zbigniew Płaszewski
Adam Musiał
Henryk Szymanowski grafika: Zmiana.PNG (46’ Leszek Lipka)
Andrzej Iwan grafika: Zmiana.PNG (46’ Jan Jałocha)
Andrzej Targosz
Leszek Pawlikowski
Kazimierz Kmiecik
Janusz Krupiński

trener:

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

4

Spis treści

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1977, nr 128 (8/9 VI) nr 9805

Bez względu więc na wynik jutrzejszych spotkań Górnika z Wisłą i Zagłębia z ROW-em, prymat w grupie mają już krakowianie, którzy wygrali w bezpośrednim pojedynku z mogącymi jeszcze zrównać się z nimi punktami piłkarzami Zagłębia. Piłkarze „Białej gwiazdy” przebrnęli więc pierwszą przeszkodę, do końcowego sukcesu jeszcze jednak daleka droga.

Wiślacy po dwóch efektownych zwycięstwach, po 5:0 nad ROWem i Zagłębiem. przystępują jutro do mającego jedynie prestiżowe znaczenie potkania z Górnikiem w Zabrzu. Liczymy, iż młodzi krakowianie pokażą W Zabrzu dobrą i stojącą na wysokim poziomie grę oraz że przypieczętują swój prymat w grupie.

Rozgłośnia Krakowska PR przeprowadzi z Zabrza bezpośrednią transmisję z TI połowy meczu Górnik — Wisła., Sprawozdawcą będzie red. W. Zakulski, a początek transmisji o godz. 18.55.


Echo Krakowa. 1977, nr 129 (10 VI) nr 9806

WCZORAJ wyłoniono pozostałych trzech poza Wisłą półfinalistów piłkarskiego pucharu ligi. Zostały nimi jedenastki Widzewa, Odry i Lecha. 12 czerwca w półfinałach zmierzą się więc WIDZEW — WISŁA oraz ODRA — LECII (gospodarze spotkań zostaną wylosowani). W swym ostatnim meczu eliminacyjnym krakowska Wisła pokonała Górnika w Zabrzu 5:4 (2:2). Bramki zdobyli: dla zwycięzców — Kmiecik dwie w 7 i 34 min., Pawlikowski w 56 min., Krupiński w 75 min. oraz Płaszewski w 80 min., a dla pokonanych — Radecki dwie w 54 i 76 min., Leszczyński w 10 min. oraz Wasilewski w 20 min. Krakowianie zasłużonym zwycięstwem w Zabrzu przypieczętowali więc swój sukces w rywalizacji III grupy eliminacyjnej. Oby tak dalej...


Gazeta Południowa. 1977, nr 128 (8/9 VI) nr 9054

Niezależnie od wyniku meczu w Zabrzu

Wisła w półfinale Pucharu Ligi

Piłkarze Wisły są już w półfinale Puchar! Ligi! Stało się to za sprawą Zagłębia Sosnowiec, które wczoraj w zaległym meczu pokonało Górnika Zabrze 1:0 (0:0). Zwycięską bramkę strzelił w 83 min. Sączowski W tej chwili żadna z drużyn nie może już wyprzedzić Wisły, choćby ta nawet przegrała czwartkowy pojedynek z Górnikiem w Zabrzu. Zabrzanie mają bowiem obecnie tylko 1 pkt i wygrana nad krakowianami nic im nie daje. Ewentualnie z Wisłą może zrównać się punktami Zagłębie (jeśli wygra z ROW-em), ale i tak nie wyprzedzi „Białej Gwiazdy”, gdyż przy równej ilości punktów liczy się wynik bezpośredniego spotkania, a ten wygrali wysoko bo aż 5:0 wiślacy. W półfinale Wisła grać będzie 12 bm. ze zwycięzcą gr. IV — będzie nim Widzew lub ŁKS. Niestety i w tym przypadku losowanie nie było szczęśliwe dla krakowian — mecz ten muszą rozegrać na wyjeździe. Gdyby wiślakom udało się wziąć kolejną przeszkodę awansują do finału, który rozegrany będzie 19 bm. Miejsca spotkania jeszcze nie ustalono. A na razie czekamy na potwierdzenie dobrej formy wiślaków (wygrali oba pucharowe pojedynki po 5:0) w Zabrzu. (ans)


Gazeta Południowa. 1977, nr 129 (10 VI) nr 9055

Dobrze spisują się piłkarze Wisły w Pucharze Ligi. Wczoraj krakowianie odnieśli trzecie z kolei zwycięstwo wygrywając tym razem w Zabrzu z Górnikiem 5:4 (2:2). Wiślacy zdecydowanie zajęli I miejsce w swojej grupie i 12 bm. spotkają się w półfinale ze zwycięzcą gr. IV. — Los był szczęśliwy dla łodzian, gdyż mecz odbędzie się na ich boisku. W drugim półfinale grają: Lech — Odra w Opolu. 19 bm. odbędzie się pojedynek finałowy, gdzie — jeszcze nie wiadomo. Wczorajszy pojedynek Wisła — Zabrze, choć toczył się o przysłowiową „pietruszkę” — dostarczył sporo emocji kibicom, gdyż padło w nim aż 9 bramek. Obie drużyny grały szybko, dużo i celnie strzelały. Prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, w końcówce lepsi byli jednak krakowianie, którzy zasłużenie wygrali. Festiwal strzelecki rozpoczął w 7 min. Kmiecik, w 3 min. później gospodarze wyrównali ze strzału młodego Leszczyńskiego, a w 20 min. objęli pro¬ wadzenie po strzale Wasilewskiego. Na 2:2 wyrównał ponownie Kmiecik. Po przerwie w 54 min. bramkę dla Górnika zdobywa Radecki, ale już w 56 min. wyrównuje Pawlikowski, a w 75 min. Wisła prowadzi 4:3 po strzale Krupińskiego. Radość krakowian trwa tylko minutę, gdyż w 76 min. Radecki wyrównuje na 4:4. W 80 min. decydującą bramkę po błędzie obrońców zabrzan strzela Płaszewski. WISŁA: Holocher, H. Szymanowski (Mikoś), Budka, Gazda (Jałocha), Musiał, Pawlikowski, Targosz, Płaszewski, Kmiecik, Iwan (Lipka), Krupiński.