1978.05.19-21 Mistrzostwa Polski w judo. Kraków

Z Historia Wisły


  • O MP w judo w hali Wisły. 9-11.05. 95 kg: 1. Dworczyński +95 kg: 1. Nowakowski. Kat. wszechwag: 1./ Dworczyński. 71 kg: 3. Czermak. 6 2 8

Spis treści

Relacje prasowe

Gazeta Południowa. 1978, nr 112 (17 V) nr 9335

XXII indywidualne mistrzostwa Polski w judo rozegrane zostaną w dniach 19—21 bm. w krakowskiej hali Wisły. Na starcie stanie 112 zawodników z 23 klubów. Zobaczymy więc w Krakowie najlepszych polskich judoków z aktualnym wicemistrzem Europy z Helsinek — Adamem Adamczykiem na czele.

Z zawodników Wisły wystartują w w. 60 kg Pustelnik i Wołoch, w. 65 kg Kuczyński i Więcek, w. 71 kg Tabaszewski i Czermak, w. 86 kg Klakla i Liro, w. 95 kg Dworczyński (obrońca tytułu mistrzowskiego) i Pająk, w. + 95 kg Nowakowski i Staropilny. Wiślacy wystąpią w osłabionym składzie bez Hałaburdy, który odbywa aktualnie służbę wojskową.

Mistrzostwa rozpoczną się w piątek. Od godz. 9 30 walki eliminacyjne w czterech wagach najcięższych. W tym samym dniu o godz. 17 nastąpi uroczyste otwarcie zawodów.

W programie m. in. pokazy judo kobiet w wykonaniu zawodniczek sekcji MKS Jordan, natomiast żołnierze VI Dywizji Powietrzno-Desantowej w Krakowie, zaprezentują pokazy walki wręcz.

O godz. 17 30 rozpoczną Się finały. W sobotę o godz. 9.30 eliminacje w wagach 60, 65 i 71 kg, a o godz. 17 finały. W niedzielę o godz. 10 turniej wszechkategorii i zakończenie mistrzostw.




Gazeta Południowa. 1978, nr 115 (20/21 V) nr 9338

Udany start wiślaków w MP seniorów w judo

Dworczyński i Nowakowski mistrzami Polski

Wczoraj w hali krakowskiej Wisły rozpoczęły się XXII indywidualne Mistrzostwa Polski seniorów w judo. Oficjalnego otwarcia. zawodów dokonał prezes Polskiego Związku Judo — Bogdan Kropornicki. Następnie wiceprezes Wisły płk. Zbigniew Ptasiński wręczył prezesowi Okręgowego Związku Judo w Krakowie — doc. dr- hab. Tadeuszowi Krężlowi medal „Za zasługi dla rozwoju GTS Wisła”. Odbyły się też pokazy judo kobiet w wykonaniu zawodniczek MKS Jordan, natomiast żołnierze VI Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej zademonstrowali ciekawy układ ćwiczeń samoobrony. W pierwszym dniu mistrzostw wystąpili zawodnicy w najcięższych kategoriach Wagowych. Bardzo dobrze spisali się judocy krakowskiej Wisły, którzy zdobyli wczoraj dwa tytuły mistrzów Polski. Nie sprawił zawodu Wojciech Dworczyński (waga 95 kg). Krakowianin wygrał pewnie wszystkie swe pojedynki i już po raz trzeci pod rząd wywalczył złoty medal na MP. Natomiast miłą niespodziankę sprawił w wadze powyżej 95 kg Dariusz Nowakowski. W ubiegłym roku wiślak był trzeci na MP, tym razem wywalczył złoty medal, chociaż nie miał łatwej drogi do tytułu mistrzowskiego. W walce decydującej o wejściu do finału Nowakowski spotkał się z ubiegłorocznym mistrzem Polski Waldemarem Zauszem. Po ładnej walce wygrał krakowianin. W finale wiślak pokonał ubiegłorocznego wicemistrza — Wojciecha Reszkę. Doszło także do kilku innych niespodzianek. M. in. kadrowicze Zbigniew Bielawski (AZS Wrocław) i Stanisław Liro (Wisła) odpadli już w eliminacjach. Medaliści: Waga 78 kg: 1. Adamczyk (Gwardia Warszawa), 2. Rybczonek (Gwardia Koszalin), 3. Brawata i Kowalewski (ROW). Waga 86 kg: 1. Chaberski (Flota Gdynia), 2. Baranowski (Kadra Rembertów), 3, Hanc (AZS Wrocław) i Chlebowski (AZS Warszawa). Waga 85 kg; 1, Dworczyński (Wisła), 2. Ogończyk (Gwardia Warszawa) 3. Gałecki (Gwardia Koszalin) i Binek (AZS Wrocław). Waga+ 95 kg: 1. Nowakowski (Wisła), 2, Reszko (Gwardia Wrocław), 3, Kolarczyk (ROW)

Relacje prasowe

Gazeta Południowa. 1978, nr 116 (22 V) nr 9339

Dwa tytuły Wojciecha Dworczyńskiego

Wczoraj w Krakowie zakończyły się XXII indywidualne mistrzostwa Polski seniorów w judo. Bardzo dobrze spisali się judocy krakowskiej Wisły, którzy zdobyli trzy złote medale (dwukrotnie Wojciech Dworczyński i jeden Dariusz Nowakowski) oraz jeden brązowy (Andrzej Czerniak), zajmując w nieoficjalnej klasyfikacji klubowej trzecie miejsce — 39,5 pkt.

za Gwardią Koszalin — 43 pkt.

i Gwardią Wrocław — 40,5 pkt.

W sobotę walczyli przedstawiciele wag najlżejszych.

Wszystkie pojedynki finałowe stały na dobrym poziomie, były wyrównane i mogły się podobać. W wadze 71 kg dobrze walczył Andrzej Czerniak z Wisły.

Wygrywał walkę po walce i dopiero w pojedynku o wejście do finału uległ Adamowi Sikorze (Kadra Rembertów). Wiślak zdobył brązowy medal. W wadze do 60 kg Jerzy Wołoch (Wisła) był piąty, natomiast w wadze 65 kg Roman Wiącek (Wisła) zajął także piąte miejsce.

Natomiast wczoraj na zakończenie mistrzostw odbyły się walki tylko w kategorii wszech wag, Świetnie spisał się Wojciech Dworczyński, złoty medalista w wadze półciężkiej, który i tym razem nie dał szans rywalom. Był to drugi tytuł mistrzowski krakowianina.

MEDALIŚCI. Waga 60 kg: 1. Standowicz (Gwardia Koszalin). 2. Zorychta (ROW), 3. But (Gwardia Koszalin) i Nowak (Gwardia Opole). Waga 65 kg: 1. Alkśnin (Gwardia Wrocław). 2. Bęś (AZS Wrocław), 3. Kruszena (Kadra Rembertów) i Pawłowski (Wybrzeże Gdańsk).

Waga 71 kg: 1. M. Tałaj (Gwardia Koszalin), 2. Sikora (Kadra Rembertów), 3. Zb. Tałaj (Gwardia Koszalin) i Czerniak (Wisła).

Open: 1. Dworczyński (Wisła), 2. Reszko (Gwardia Wrocław), 3. Bielawski (AZS Wrocław).

Opinia trenera kadry judoków — WALDEMARA SIKORSKIEGO: „Poziom mistrzostw był nierówny, dobry w kategoriach najlżejszych, dużo słabszy cięższych wagach, zwłaszcza 86 kg i + 95 kg. Bardzo dobrze spisał się wiślak Dworczyński, który zdobył dwa złote medale.

Cieszy mnie, że zawodnik ten czyni postępy i odnosi coraz większe sukcesy, także międzynarodowe. Piąte miejsce Dworczyńskiego na ME w Helsinkach nie było więc dziełem przypadku, powinien on być jednym z mocniejszych punktów naszej reprezentacji".

Trener Wisły — CZESŁAW ŁAKSA: „O ile dobra postawa Dworczyńskiego nie była zaskoczeniem, o tyle miłą niespodziankę sprawił w wadze ciężkiej Dariusz Nowakowski, zdobywając tytuł mistrzowski. Po operacji łękotki wraca on do wysokiej formy.

Warto dodać, że z powodzeniem godzi on naukę (jest studentem IV roku w Akademii Rolniczej) ze sportem.

Jestem zadowolony z postawy wiślaków”.

T. G.


Echo Krakowa. 1978, nr 111 (18 V) nr 10083

AKTUALNEGO w wicemistrza Europy, A. Adamczyka, oraz 111 innych reprezentantów 23 klubów zobaczymy na starcie rozpoczynających się w piątek w hali krakowskiej Wisły XXII indywidualnych mistrzostw Polski w judo. W dwóch pierwszych dniach turnieju walki eliminacyjne zaczynać się będą o godz. 9.30. natomiast finałowe o 17.30 w piątek i o 17 w sobotę. W niedzielę o godz. 10 turniej wszechkategorii.

Z jakimi szansami wystąpią w mistrzostwach zawodnicy Wisły? Najsilniejszym punktem zespołu „Białej gwiazdy” będzie z pewnością aktualny mistrz Polski w wadze półciężkiej W. Dworczyński. Nic zobaczymy niestety, etatowych reprezentantów Wisły: Hałabudy, Zborowskiego i Suwczyńskiego odbywających aktualnie przeszkolenie wojskowe.

Barw Wisły w turnieju mistrzowskim bronić będą: Pustelnik, Wołoch. Kuczyński, Wiącek, Tabaszewski, Czerniak, Klakla, Liro, Dworczyński, Nowakowski i Staropilny.

Echo Krakowa. 1978, nr 114 (22 V) nr 10085

Doskonała postawo judoki Wisły

Wojciech Dworczyński mistrzem Polski wszechwag

WCZORAJ w linii Wisły zakończyły się XXII indywidualne mistrzostwa Polski seniorów w judo. Mocnym akcentem ostatniego dnia turnieju był drugi złoty medal judoki krakowskiej Wisły — Wojciecha Dworczyńskiego, osiągnięty w kategorii wszechwag. Krakowianin pokonał w finałowym pojedynku występującego normalnie w wadzę ciężkiej zawodnika wrocławskiej Gwardii W. Reszkę.

Wiślak rozstrzygnął pojedynek z cięższym od siebie o prawie 40 kg przeciwnikiem w dobrym stylu, był znacznie szybszy od rywala i walcząc bardzo uważnie, ani przez chwilę nie był poważnie zagrożony.

W sobotę występowali zawodnicy trzech najlżejszych wag.

Większość pojedynków stała na wyższym poziomie niż w cięższych kategoriach. Tym razem krakowianom nie udało się awansować do finału, choć A. Czerniak w wadze 71 kg wywalczył medal brązowy, Blisko finałów byli również kolejni judocy Wisły, J. Wołoch w w. 60 kg i R., Wiącek.w w. 65 kg, lecz ostatecznie zakończyli swoje występy na 5 miejscach.

Zdobyli więc krakowianie trzy złote medale i jeden brązowy. Piękny to sukces zawodników, ich trenera mgr Cz. taksy, sukces tym większy, że w zespole „Białej, gwiazdy” nie mogli wystąpić Hałabuda, Suwczyński i Zborowski, a Liro walczył z kontuzją. W punktacji 23 startujących w mistrzostwach klubów wiślacy uplasowali się na trzecim miejscu (39,5 pkt.), za Gwardią Koszalin (43 pkt.) i Gwardią Wrocław (40,5 pkt.).

Wyniki finałów: waga 60 kg: 1. M. Standowicz (Gw. Koszalin). 2. H. Zorychta (ROW), 3. A. But (Gw. Koszalin) i B. Nowak (Gw. Opole), waga 65 kg: 1. E. Alkśnin (Gw. Wr.), 2. A. Bes (AZS Wr.), 3. A. Kruszyna (Kadra Rembertów) i J Pawłowski (Wybrzeże), waga 71 kg: 1. M, Tałaj (Gw. Koszalin),2. A. Sikora (Kadra), 3. Z. Tałaj (Gw. Koszalin) i A. Czerniak (Wisła), wszechkategoria: 1. W. Dworczyński (Wisła), 2. W. Reszko (Gw. Wrocław), 3. Z. Bielawski (AZS Wr.).