1978.10.21-22 Drużynowe Mistrzostwa Europy w judo. Paryż

Z Historia Wisły

  • DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA EUROPY SENIORÓW
  • 22.10. Drużynowe Mistrzostwa Europy w judo. Paryż. Polska zdobyła brązowy medal. Polska – ZSRR 1:5. 78kg: Hałabuda przegrał z Bytczenokiem przez kokę. 86kg: Liro zremisował z Jackiewiczem. 95kg: Dworczyński uległ Wiericzewowi przez Ippon. 8

Spis treści

Relacje prasowe

Gazeta Południowa. 1978, nr 232 (11 X) nr 9455

Co prawda pierwsza liga judo zakończyła już rozgrywki, to jednak nie oznacza to końca sezonu. Polskich judoków czekają jeszcze w tym roku trzy ważne sprawdziany. Najpoważniejszy z nich to drużynowe mistrzostwa Europy, które odbędą się w Paryżu w dniach 21—22 października. Trener W. Sikorski ustalił już skład naszej reprezentacji. Znalazło się w siedmioosobowej ekipie aż trzech wiślaków: Liro, Dworczyński i Nowakowski. Czwarty zawodnik Wisły — Hałabuda jest na rezerwie i wyjedzie z ekipą do Paryża. Jest to więc duży sukces judoków „Białej gwiazdy”, którzy dotąd jeszcze nigdy tak licznie nie występowali w drużynie narodowej. Ale też krakowianie w pełni zasłużyli sobie na to wyróżnienie, reprezentowali bowiem w tym sezonie wysoką, równą formę. Warto przypomnieć, że. Dworczyński i Nowakowski są aktualnymi mistrzami Polski.

Gazeta Południowa. 1978, nr 238 (18 X) nr 9461

W dniach 21—22 października odbędą się w Paryżu drużynowe mistrzostwa Europy w judo. Po raz pierwszy o drużynowy prymat na kontynencie judocy będą się ubiegać w oddzielnym turnieju. Poprzednio turniej drużynowy rozgrywany był następnego dnia po zakończeniu indywidualnych mistrzostw Europy. Na majowych indywidualnych mistrzostwach kontynentu jedyny medal dla Polski, srebrny, wywalczył w Helsinkach Adam Adamczyk w wadze 78 kg. Adamczyk znalazł się także w reprezentacji Polski, która 19 bm. wyjeżdża do stolicy Francji. Oto skład drużyny polskiej: 60 kg — Edmund Szulż; 65 kg — Janusz Pawłowski (obaj Wybrzeże Gdańsk), i Adam Żołądek (ROW Rybnik): 71 kg — Marian Tałaj (Gwardia Koszalin); 78 kg — Adam Adamczyk (Gwardii Warszawa) i Henryk Hałabuda, 86 kg — Stanisław Liro; 95 kg — Wojciech Dworczyński (wszyscy Wisła Kraków) i Ryszard Pujszl (Polonia Bydgoszcz) oraz ponad( 95 kg — Dariusz Nowakowski (Wisła Kraków).


Gazeta Południowa. 1978, nr 240 (20 X) nr 9463

W najbliższą sobotę I niedzielę w Paryżu rozegrane zostaną drużynowe mistrzostwa Europy w judo. Po raz pierwszy turniej drużynowy o mistrzostwo kontynentu odbędzie się w oddzielnym terminie niż indywidualne ME. W czwartek rano do stolicy Francji wyjechało 10 polskich judoków: Edward Schulz, Janusz Pawłowski, Adam Zołącek, Marian Tałaj, Adam Adamczyk, Henryk Hałabuda, Stanisław Liro, Wojciech Dworczyński, Ryszard Pujszo i Dariusz Nowakowski.


Gazeta Południowa. 1978, nr 244 (25 X) nr 9467

Trener judoków Wisły — Czesław Łaksa

Zakończone w niedzielę w Paryżu drużynowe mistrzostwo.

Europy judoków przyniosły polskiej, odmłodzonej reprezentacji spory sukces w postaci zdobycia brązowego medalu.

Jest to cenne osiągnięcie, chociaż paryskie zawody nie miały tak silnej obsady, jak można się było spodziewać. Nie wystartowali bowiem judocy NRD, zabrakło Węgrów, Rumunów, Czechosłowaków.

Po raz pierwszy w polskiej reprezentacji wystąpiło aż czterech judoków Wisły Kraków. Najlepiej z nich spisał się Wojciech Dworczyński, który wygrał cztery walki, przegrywając tylko jedną i potwierdzając swoją przynależność do europejskiej czołówki. Najcenniejsze zwycięstwo odniósł Dworczyński w pojedynku z byłym wielokrotnym mistrzem Europy i aktualnym, wicemistrzem naszego kontynentu -— Francuzem Parisim. Z Parisim Wojtek przegrał minimalnie w maju na indywidualnych ME w Helsinkach i teraz udał mu się w pełni rewanż.

Nieco słabiej wypadł start drugiego wiślaka Stanisława Liry. Co prawda odniósł on duży sukces, remisując z mistrzem Europy, jednym z najlepszych zawodników na święcie w tej kategorii wagowej — Jackiewiczem (ZSRR), przegrał jednak dwie walki, tylko jedną wygrywając.

Natomiast Dariusz Nowakowski walczył z kontuzją, bił się ambitnie, ale nie był w stanie sprostać rywalom. Czwarty krakowianin — Henryk Hałabuda wystąpił tylko w jednym meczu.

W połowie listopada reprezentacja Polski wyjeżdża na międzynarodowy turniej im. Jigoro Kano do Japonii. Czy wiślacy znajdą się w naszym zespole? Trudno dziś powiedzieć, ale wydaje się, że pewne miejsce ma tylko Dworczyński. PZJ nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji co do składu reprezentacji.

T. G.


Echo Krakowa. 1978, nr 237 (20 X) nr 10209

WARSZAWA. Zawodnicy Wisły H. Hałabuda, St. Liro, W. Dworczyński i D. Nowakowski wyjechali z reprezentacją Polski do Paryża na drużynowe mistrzostwa Europy w judo.