1983.11.26-27 Międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”. Kraków

Z Historia Wisły


  • 26-27.11. strona 8 Błękitna Wstęga Wisły.


Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1983, nr 280 (28 XI) nr 10849

„Biała Gwiazda” dla gospodarzy


Echo Krakowa. 1983, nr 232 (28 XI) nr 11515

PRZEZ dwa dni w hali przy ul. Reymonta odbywał się międzynarodowy turniej judo o „Białą gwiazdę Wisły”. Tegoroczne 14. z kolei zawody miały bardzo dobrą obsadę i stały na nienotowanym od lat. wysokim poziomie. W akcji oglądaliśmy judoków z NRD, Rumunii. Węgier i Polski, zawodników, którzy zdobywali medale na mistrzostwach świata.

W pierwszym dniu rozegrano turniej drużynowy. Niespodziewanie najlepszą drużyną okazał się pierwszy zespół gospodarzy. Krakowianie w finałowym pojedynku wygrali 4—2 z SC Lipsk, w którym aż roiło się od reprezentantów Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Znakomicie walczyli w tym spotkaniu Artur Proskura i Wojciech Dworczyński, wygrywając wszystkie swoje walki. Oprócz dwóch wymienionych barw pierwszego zespołu „Białej gwiazdy” bronili. Kiejda, Chmiel. Gonciarczyk, Pęcikiewicz i Pawlak. W meczu o trzecie miejsce Wisła II pokonała rumuński zespół Rapidu Oradea 5—2.

Równie emocjonujący i ciekawy był wczorajszy turniej indywidualny. Szlagierem było zwycięstwo Jana Żernowskiego z Wisły nad brązowym medalistą tegorocznych mistrzostw świata w Moskwie Klausem Peterem Stollbergiem z SC Lipsk. Rewelacyjnie spisywał się także 18-letni Wojciech Gędzik w wadze ciężkiej, który przeszedł jak burza przez eliminacje i w finale wygrał z rutynowanym i bardzo groźnym Rumunem z Rapidu, Radu Sarakiem Walka ta przez swą dramaturgię wywołała entuzjazm na widowni. Klasą dla siebie w turnieju indywidualnym byli zawodnicy SC Lipsk, zwyciężając w pięciu kategoriach, wykazując znakomite przygotowanie do zawodów. Na wysoką ocenę zasłużyli także wiślacy potwierdzając swoją postawą, iż zdobycie III miejsca w tegorocznych mistrzostwach Polski nie było przypadkiem W sumie impreza była bardzo udana i stała na wysokim, jak na nasze warunki. poziomie. A oto zwycięzcy poszczególnych kategorii: 60 kg — Frank Kluge (SC Lipsk), 65 kg — Marek Rozpądek (Wisła). 20 kg — Thomas Muustermann, 78 kg — Luk Meckeldy, 86 kg — Roland Borawski, 95 kg — Pierre Kasten (wszyscy SC Lipsk), powyżej 95 kg — Wojciech Gędzik (Wisła).