1984.11.17-18 Międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”. Kraków

Z Historia Wisły

  • 1984.11.17-18 Międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”. Kraków
  • 17.11. Turniej o Białą gwiazdę Wisły w judo. nr 272 5

nr 273 6 Relacje prasowe==

Spis treści

Gazeta Krakowska. 1984, nr 274 (16 XI) nr 11151

Judocy walczą o „Białą gwiazdę Wisły”

W sobotę i niedzielę rozegrany zostanie w głównej hali przy ni. Reymonta XV międzynarodowy turniej judo o „Białą gwiazdę Wisły”. W zawodach zapowiedziały swój udział zespoły NRD, Węgier i Rumuni. Ponadto wystąpi reprezentacja Polski juniorów, Gwardia Bielsko-Biała i gospodarze. Turniej będzie miał szczególnie uroczystą oprawę, jako że jest jubileuszowy, a ponadto sekcja judo Wisły obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia swojej działalności

Gazeta Krakowska. 1984, nr 276 (19 XI) nr 11153

W Krakowie rozegrano XV międzynarodowy turniej judo o „Białą gwiazdę Wisły”. Na starcie stanęło 70 zawodników w tym 43 zagranicznych. W sobotę rozegrano turniej drużynowy. Bardzo dobrze spisał się pierwszy zespół gospodarzy, który, chociaż wystąpił w osłabionym składzie bez kilku czołowych zawodników (kontuzje), zajął pierwsze miejsce, zdobywając „Białą gwiazdę”. Wiślacy pokonali kolejno TU Drezno 7:0, Honved Solvay Bekescsaba (Węgry) 4:1 i Rapid Oradeę (Rumunia) 5:1. Emocjonujący i trzymający w napięciu do końca był decydujący pojedynek Wisły I z Vasutasem Miskolc. Mecz zakończył się remisem 3:3, ale w małych punktach lepsi byli gospodarze i oni też zwyciężyli w zawodach. Wisła I wystąpiła w składzie: Tarnowski, Rozpondek, Wolfinger, Gonciarczyk, Pęcikiewicz, Wesół i Gędzik. Warto dodać, że Żernowski i Pęcikiewicz grali wszystkie walki. Oto końcowa kolejność zawodów drużynowych: 1. Wisła I, 2. Vasutas Miskolic, 3. Lipsk, 4. Rapid Oradea.

Wczoraj rozegrano turniej indywidualny. I tym razem górowali wiślacy, prezentując dobrą formę. „Szczególnie cieszy mnie postawa młodszych zawodników, którzy nawiązują Już wyrównaną walkę ze starszymi i bardziej utytułowanymi judokami” — powiedział po zawodach trener krakowian Czesław Łaksa. Wyniki. Waga 69 kg: 1. Żernowski (Wisła), 2. Eberle Lipsk), 3, Mazur (Wisła) i Kalman (Honved). W. 65 kg: 1. Rozpondek, 2. Kiejda (obydwaj Wisła), 3. Kantor (Vasutas) i Otvos (Rapid). W. 71 kg: 1. Wolfinger (Wisła), 2. Hillbrecht (SC Lipsk), 3. Sack (SC Lipsk) i Filimon (Rapid). W. 78 kg: Kertscher (SC Lipsk), 2. Tabaszewski, 3. Gonciarczyk (obydwaj Wisła). W. 86 kg: 1. Pęcikiewicz (Wisła), 2. Karl (SC Lipsk), 3. Weiss i Pawlak (obydwaj Wisła). W. 95 kg: 1. Kiss (Vasuitas), 2, Wesół (Wisła), 3. Pop (Rapid). W. + 95 kg: 1. Gędzik (Wisła), 2. Richter (SC Lipsk), 3. Kajnyak (Honved). Sędzią głównym był S. Wiśnios. (tg)



Echo Krakowa. 1984, nr 225 (14 XI) nr 11763

W TYM roku mija 25 lat od założenia sekcji judo w krakowskiej Wiśle. Był to okres bogaty w sukcesy, że wymienimy medale indywidualnych i drużynowych mistrzostw Europy: Czesława Łaksy, Edwarda Suchana, Wojciecha Dworczyńskiego, Henryka Hałabudy, Jerzego Wołocha, Dariusza Nowakowskiego i Stanisławy Liry, czy kilkadziesiąt tytułów mistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Od samego początku krakowianie włączyli się też bardzo aktywnie w dzieło popularyzowania tej dyscypliny sportu w naszym kraju. Są m. in. organizatorami tradycyjnej imprezy o „Białą gwiazdę Wisły”. W tym roku zawody odbędą się już po raz piętnasty. Swój udział zapowiedzieli zawodnicy z Lipska i Od piątku przy ul. Piastowskiej Pierwszy rzut rozgrywek o puchar ZPRP Drezna (NRD). z Miskolca i Bekesesaby (Węgry), z Oradei (Rumunia). Oprócz gości zagranicznych i gospodarzy turnieju wystartują także: reprezentacja Polski juniorów oraz Gwardia Bielsko-Biała.

W sobotę, 17 listopada rano od godz. 10, a po południu od godz. 17 toczyć się będzie rywalizacja drużynowa, natomiast w niedzielę, 18 bm., o godz. 9 rozpocznie się turniej indywidualny.

Wszystkie walki zostaną przeprowadzone w głównej hali Wisły, przy ul. Reymonta 22.

Do tej pory na liście triumfatorów „Białej gwiazdy” figuruje 6 zespołów. Gospodarze aż siedem razy zajmowali 1. miejsce, trzykrotnie najlepsze było Dynamo Czelabińsk, ponadto wygrywały zmagania drużynowe: Dynamo Kijów, Dynamo Berlin, reprezentacja Kijowa i SC Lipsk.

Z zawodników reprezentujących światowy poziom wystąpili: w Krakowie m. in. mistrz olimpijski z Montrealu S. Nowikow, wicemistrz Igrzysk w Monachium A. Zajkowski oraz mistrzowie Europy: S. Mielniczenko i R. Kostenberger.

Absolutnym rekordzistą turnieju jest natomiast wiślak Wojciech Dworczyński, który wziął udział we wszystkich rozegranych dotychczas zawodach o „Białą gwiazdę”. (sas)


Echo Krakowa. 1984, nr 228 (19 XI) nr 11766

XV MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ JUDO „O BIAŁĄ GWIAZDĘ WISŁY" PRZEBIEGAŁ POD DYKTANDO GOSPODARZY, KTÓRZY TRIUMFOWALI W RYWALIZACJI DRUŻYNOWEJ, A W ZMAGANIACH INDYWIDUALNYCH ZWYCIĘŻYLI W 5 SPOŚRÓD 7 KATEGORII WAGOWYCH. SUKCESY TE NIE PRZYSZŁY IM JEDNAK ŁATWO.

Szczególnie mocno musieli się napracować podczas sobotnich zawodów drużynowych. Najbardziej w finałowym spotkaniu z Vasutasem Miskolc, które zakończyło się remisem 3:3. Walki wygrali: dla krakowian — Żernowski (walkowerem), Rozpądek i Pęcikiewicz (obaj po 10:0) dla gości — Hajtos (3:0), Angyel (10:0) Baiogh (3:0). Losy pojedynku na korzyść Węgrów mógł rozstrzygnąć b wicemistrz Europy juniorów Toth (140 kg wagi) ale nie potrafił pokonać lżejszego (105 kg) i młodszego 19-letniego Gędzika.

Tak więc w końcowej klasyfikacji najlepsza okazała się Wisła I, wyprzedzając dzięki korzystniejszej różnicy „małych” punktów Vasutas Miskolc. 3. miejsce zajął SC Lipsk, po zwycięstwie 6:0 nad Rapidem Oradea 6:0. Dalsze lokaty przypadły ekipom: Honvedu Szalyaj Bekescsaba, Technicznego Uniwersytetu Drezno i Wisły II. Dodajmy jeszcze, że w drodze do finału pierwszy zespół gospodarzy pokonał TU Drezno 7:0. Honved 4:1, Rapid 5:1. a Vasutas Miskolc — SC Lipsk 4:3 Wisłę II 5:1. W zwycięskiej drużynie najlepiej spisywali się: Jan Żernowski (kat. 60 kg) i Andrzej Pęcikiewicz (kat. 86 kg), którzy wygrali wszystkie walki.

Obaj krakowianie zachowali tez „czyste” konto wczoraj, w zmaganiach indywidualnych. Wykazali swą wyższość nad dobrymi judokami z SC Lipsk. Żernowski pozostawił w pobitym polu Eberlego, a Pęcikiewicz — Karla i Geislera. A oto zwycięzcy pozostałych kategorii: 65 kg — Rozpądek. 71 kg — Wolfinger (obaj Wisła), 78 kg — Kertscher (SC Lipsk), 95 kg — Kiss (Vasutas Miskolc), ponad 95 kg — Gędzik (Wisła).

Wczoraj nie startowali m. in. dwaj Węgrzy z Miskolca, Hajtos, spisujący się świetnie w sobotnim turnieju drużynowym i wspomniany już Toth.

Do nieprzyjemnego wypadku doszło podczas jednej z walk w kat. 86 kg pomiędzy Weissem z Wisły a Enderleinem (TU Drezno).

Zawodnik z NRD doznał złamania żebra