1985.11.09 Wisła Kraków - Dinamo Bukareszt 3:1

Z Historia Wisły

1985.11.09, Turniej o srebrną siatkę Wisły, Kraków, hala Wisły,
Wisła Kraków 3:1 Dynamo Bukareszt
()

ilość widzów:


I sędzia: II sędzia: Komisarz:
Wisła Kraków
Dynamo Bukareszt
'
Trenerzy: '
' Składy: '
(l) – libero


Turniej o srebrną siatkę

Echo Krakowa. 1985, nr 219 (11 XI) nr 12013

DWA międzynarodowe turnieje odbywały się niemal w tym samym czasie w naszym mieście. W hali Wisły rywalizowały panie w turnieju o „Srebrną siatkę", natomiast na Suchych Stawach panowie walczyli o „Stalowy puchar”. Zgodnie z przewidywaniami pierwsze lokaty przypadły drużynom radzieckim — siatkarkom Dynama Moskwa i siatkarzom Lokomotiwu Kijów, Miłym zaskoczeniem dla krakowskich kibiców była jednak postawa wiślaczek.

Właśnie wczoraj, w ostatnim dniu zawodów zespół „Białej gwiazdy” zmierzył się w decydującym o 1. miejscu pojedynku z moskiewskim Dynamem. Krakowianki uznały wyższość przeciwniczek dopiero po z górą dwugodzinnej walce. Przegrały 2:3 (15:13. 3:15, 8:15, 16:14, 7:15), lecz zademonstrowały grę, jakiej dawno nie widzieliśmy w ich wykonaniu.

Dobrze odbierały zagrywkę, nieźle grały w polu, miały wiele udanych ataków.

Szczególne słowa uznania należą się Lucynie Kwaśniewskiej, nie tylko celnie zbijającej piłkę zarówno z pierwszej jak i z drugiej linii, ale również skutecznej w obronie.

Czy krakowianki mogły rozstrzygnąć ten mecz na swoją korzyść? Raczej nie. Musiały wkładać w grę znacznie więcej sił od swych rywalek, dysponujących lepszymi warunkami fizycznymi.

To, że „urwały” 2 sety jest sporym osiągnięciem. W I partii gospodynie prowadziły nawet 10:3.

Najwięcej emocji dostarczył jednak IV set. Wiślaczki przegrywały już 11:14, lecz nie załamały się, walczyły skutecznie do końca.

Spotkanie Wisły z moskiewskim Dynamem postawiło w cieniu inne mecze, w których uzyskano następujące wyniki: Dynamo Moskwa — Dinamo Bukareszt 3:0, Wisła —Stal Bielsko 3:0, Dynamo M. — Stal 3:0, Wisła — Dinamo B. 3:1, Stal — Dinamo B. 3:1.

Swoją słabą postawą zawiodły mistrzynie Rumunii, mające w składzie 3 kadrowiczki: D. Moroszan, G. Ene i M. Pavel. (jer)