1988.11.05-06 Międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”. Kraków

Z Historia Wisły

  • 1988.11.05-06 Międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”. Kraków

Spis treści

XIX „BIAŁA GWIAZDA WISŁY" W JUD0 1988.11.5- 6

Międzynarodowy turniej seniorów z udziałem reprezentantów Węgier, Rumunii, NRD, Austrii i Polski. Wyniki indywidualne:

60 kg:

65 kg:

  • 1. Szaforz Zbigniew Czarni Bytom
  • 2. Stollberg Klaus SC Lipsk
  • 3. Praher Klaus UJZ Muhlviertel; *Grzegorz Januś

71 kg:

  • 1. Ouellmalz Udo SC Lipsk
  • 2. Krzysztof Wojdan
  • 3. Rak Robert Czarni Bytom; Sadowski Piotr Czarni Bytom

78 kg:

  • 1. Czekaj Wiesław
  • 2. Kardos Atilla Honved Bekescsaba
  • 3. Klobukowski Arkadiusz; Praher Michael UJZ Muhlviertel

86 kg:

95 kg:

  • 1. Geisler Jens SC Lipsk
  • 2. Piotr Weiss
  • 3. Bednarz Jacek PM Tarnów; Simion Joan Rapid Bukareszt

+ 95 kg:


Wyniki drużynowe:

  • 1. GTS Wisła 49.5
  • 2. Czarni Bytom 30.0
  • 3. SC Lipsk 26.0
  • 4. Kadra Polski Juniorów 14.5
  • 5. Rapid Bukareszt 12.0
  • 6. UJZ Muhlviertel 10.5
  • 7. PM Tarnów 7.0
  • 8-9. Gwardia Bielsko-Biała; Honved Bekescsaba 6.5
  • 10. Vasutas Miskolc 5.0

Biała Gwiazda Wisły, Ireneusz Kiejda, 60 kg, I m.; Andrzej Pęcikiewicz, 86 kg, I m.; Krzysztof Wojdan, 71 kg, II m.; Piotr Weiss, 95 kg, II m.; Piotr Weiss, +95 kg, II m.; Bogdan Przystasz, 60 kg, III m.; Grzegorz Januś, 65 kg, III m.; Piotr Tomczak, +95 kg. III m.

  • „Dziennik Polski” nr 256, 259. Anons turnieju judo o „Białą Gwiazdę Wisły”.

Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1988, nr 258 (4 XI) nr 12357

O „Białą Gwiazdę”

W sobotę i w niedzielę w hali Wisły rozegrany zostanie XIX Międzynarodowy Turniej Judo o „Białą Gwiazdę”. Zawody będą miały bardzo silną obsadę, wystąpią zespoły Dynama Czelabińsk, Rapidu Bukareszt, Honvedu Bekescsaba, Vasutasu Miszkolc, SC Lipsk, UJZ Muhlviertel oraz kilka czołowych polskich drużyn. Początek zawodów w sobotą o godz. 10 i 17, a w niedzielą o godz. 10. W holu hali czynne będą kiermasze.


Gazeta Krakowska. 1988, nr 259 (5/6 XI) nr 12358

Mistrz olimpijski w hali Wisły

Jak już informowaliśmy dziś i jutro w hali Wisły rozegrany zostanie międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły”. Zawody będą miały w tym roku znakomitą obsadę. Wystąpią m. in. olimpijczycy: złoty medalista Waldemar Legień i Ireneusz Kiejda. Ponadto w turnieju wezmą udział judocy ZSRR, Rumunii, Węgier, NRD i Austrii, Będzie więc okazja obejrzeć na matach wielu świetnych zawodników.



Gazeta Krakowska. 1988, nr 260 (7 XI) nr 12359

Judocy Wisły najlepsi

W Krakowie rozgrywany był 19. międzynarodowy turniej judo o „Białą Gwiazdę Wisły” z udziałem zagranicznych klubów z Lipska, Bekesesaby i „Miszkolca (oba z Węgier), Bukaresztu i Muhriertel (Austria). W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: Kiejda (Wisła), Szaforz (Czarni Bytom), Quelimanz (SC Lipsk), Czekaj (Czarni), Pęcikiewicz (Wisła), Geisler (SC Lipsk), Kąkol (rep. Polski juniorów). Drużynowo wygrała Wisła 49 pkt., Czarni Bytom 30, SC Lipsk 26. Poziom turnieju dobry. (s)


Echo Krakowa. 1988, nr 215 (4/6 XI) nr 12770

Tegoroczny już XIX z kolei międzynarodowy turniej o „Białą gwiazdę Wisły" będzie miał wyjątkowo silną obsadę. Po wielu latach nieobecności do Krakowa zawitają judocy ze Związku Radzieckiego — drużyna Dynama Czelabińsk. Wysoki poziom gwarantują także mistrzowie Rumunii — Rapid Bukareszt, węgierskie zespoły MVSC Miskolc i Honved Solvay Bekescsaba oraz zawodnicy SC Lipsk Ponadto w hali przy ul. Reymonta swoje umiejętności zaprezentują: UJZ Reiffeisen Muhlviertel (Austria), a z krajowych ekip reprezentacja Polski juniorów. Czarni Bytom, ROW Rybnik, Gwardia Katowice, Gwardia Bielsko-Biała, Śląsk Wrocław oraz oczywiście gospodarze. team Wisły. HALA WISŁY — sobota — niedziela — godz. 10 — międzynarodowy turniej o „Białą gwiazdę Wisły”


Echo Krakowa. 1988, nr 216 (7 XI) nr 12771

Niespodziewana zmiana scenariusza

Bez radzieckich judoków

W zachodnim stylu

GŁÓWNĄ atrakcję turnieju o „Białą gwiazdę »Wisły«” mieli stanowić judocy Dynama Czelabińsk. Udział w zawodach potwierdzili dwoma telegramami, ze spokojem oczekiwano więc ich przyjazdu. Nadaremnie. Ekipa ze Związku Radzieckiego nie dotarła do Krakowa, sprawiając spory zawód kibicom, organizatorów narażając na dodatkowe wydatki. Będą musieli pokryć koszty wynajęcia hotelu.

Na szczęście jednak absencja Dynama nie wpłynęła w istotny sposób na poziom zawodów. Goście z Austrii, NRD, Rumunii i Węgier zaprezentowali bowiem dobrą formę, byli wymagającymi rywalami dla Polaków. O niespodziankę postarał się także trener Wisły Czesław Łaksa, który postanowił przeprowadzić turniej w zachodnim stylu, dopuszczając możliwość występu jednego zawodnika w dwóch kategoriach. Po raz pierwszy w Krakowie. Ze szkoleniowego punktu widzenia tego typu novum niesie wiele pożytku. Pozwala zawodnikom sprawdzić się walkach z silniejszymi przeciwnikami, stoczyć większą ilość potyczek.

W nowej formule świetnie czuł się Piotr Weiss (Wisła), który dwukrotnie stawał na podium. W wadze do 95 kg krakowianin uznał wyższość jedynie Jepse Geislera (SC Lipsk) natomiast w kategorii powyżej 95 kg. w finale przegrał z Januszem Kąkolem (reprezentacja Polski juniorów). Trzeci był tutaj inny z wiślaków Piotr Tomczak.

Czesław Łaksa miał zresztą więcej powodów do radości. W kategorii 60 kg Ireneusz Kiejda zdążył już zapomnieć o niepowodzeniu w Seulu, Wygrał trzy walki przed czasem i zdobył złoty medal. Wśród triumfatorów turnieju znalazł się także Andrzej Pęcikiewicz (86. kg). Bardzo bliski zwycięstwa był Krzysztof Wojdan. Przegrał dosłownie w ostatnich sekundach z Udo Guellmazlem (SC Lipsk), medalistą mistrzostw Europy i reprezentantem NRD podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich.

Dodajmy, że w tej kategorii (11 kg) startowała rekordowa liczba aż 35 zawodników.

W dwóch pozostałych wagach sukcesy święcili: 65 kg — Zbigniewy Szaforz (Czarni Bytom), po zwycięstwie nad medalistą mistrzostw Europy i świata Klausem Stollbergiem (SC Lipsk), 78 kg — Wiesław Czekaj (Czarni).

Dobry występ wiślaków, zawiedli nieco jedynie Grzegorz Lech i Bogdan Przystasz, dał im, z dorobkiem 49.5 pkt. zwycięstwo w klasyfikacji zespołowej.

Drugie miejsce zajęli Czarni Bytom — 30 pkt, a trzecie SC Lipsk — 26 pkt.


Echo Krakowa. 1988, nr 217 (8 XI) nr 12772

W MINIONĄ sobotę i w niedzielę hala Wisły była areną międzynarodowego turnieju judo „Białą gwiazdę”. Zjechały nań klubowe zespoły z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Rumunii, Węgier i otrzymały poglądową lekcję na temat polskich obyczajów, krakowskiej gościnności. Otóż podczas dekoracji zwycięzców rolę mistrza ceremonii wziął na siebie... jeden z porządkowych. Nie zważając, iż zawodnicy stoją na podium, krzykiem zaczął ponaglać do przyspieszenia tych całkowicie, jego zdaniem, zbędnych uroczystości. Gdy to nie pomogło wziął się za składanie i przesuwanie krzeseł. Szybko zresztą znalazł pomocników, w osobach grupy porządkowych. którzy mimo zdziwionych spojrzeń zagranicznych gości, przy akompaniamencie fanfar, zabrali się do... usuwania mat.

Nie dziwmy się więc później, że tak trudno do Polski ściągnąć atrakcyjnych rywali, że coraz rzadziej mamy okazję oglądać ciekawe imprezy. Ale skoro jesteśmy tak „gościnni”.