1988.12.03-04 Liga indywidualno-drużynowa seniorów w judo. Kraków

Z Historia Wisły

  • 1988.12.03-04 Liga indywidualno-drużynowa seniorów w judo. Kraków
    • 1 Ireneusz Kiejda WISŁA, Kraków 60kg
    • 2 Andrzej Brychcy OLIMPIA, Poznań 60kg
    • 3 Jacek Klek AZS AWF, Wrocław 60kg
    • 3 Zbigniew Szaforz GKS CZARNI, Bytom 60kg
    • 1 Andrzej Pęcikiewicz WISŁA, Kraków 86kg
    • 2 Paweł Jasionowski AZS AWF, Wrocław 86kg
    • 3 Andrzej Grzegorzek GWARDIA, Bielsko Bała 86kg
    • 3 Sławomir Celeban ARKONIA, Szczecin 86kg
    • Kraków. Ostatni rzut ligi ind.-druż. judo. 60 kg: 1. Ireneusz Kiejda; 86 kg: 1. Andrzej Pęcikiewicz. W końcowej kalsyfikacji: 1. AZS Wrocław, 2. Czarni Bytom, 3. Wybrzeże Gdańsk,... 5. Wisła... Potem zweryfikowano 1. miejsce z powodu występów judoków radzieckich w AZS.


Spis treści

Relacje prasowe

Gazeta Krakowska. 1988, nr 283 (3/4 XII) nr 12382

Czołówka polskich judoków w Krakowie

Dziś i jutro rozegrany zostanie w hali Wisły ostatni rzut ligi indywidualno-drużynowej seniorów w judo. Na starcie stanie cała czołówka krajowa z olimpijczykami na czele Będzie więc okazja obejrzeć judo na wysokim poziomie. Jutro poznamy też nowego mistrza Polski. Dziś początek zawodów o godz. 9.30, r o godz. 17 oficjalne otwarcie zawodów, jutro. Walki, rozpoczynają się o godz. 9.30.



Gazeta Krakowska. 1988, nr 284 (5 XII) nr 12383

Piąte miejsce judoków Wisły

W Krakowie rozegrano ostatni rzut ligi indywidualno-drużynowej judo. Zabrakło medalistów z Seulu Pawłowskiego i Legienia, ale wystąpili olimpijczycy Beutler. Basik, Kiejda i Błach- Wygrali oni w swych kategoriach Wagowych. Z zawodników Wisły bardzo dobrze walczył Pęcikiewicz. Krakowianie awansowali na piąte miejsce w tabeli. Tytuł mistrzowski wywalczył zespół AZS AWF Wrocław. który wyprzedził na finiszu Czarnych Bytom. Wyniki walk. Waga 60 kg: 1- Kiejda (Wisła), 2 Brychczy (Olimpia Poznań). 3. Klęk (AZS AWF Wr.) i Szaforz (Czarni). W. 65 kg: 1. Rybicki (Gwardia W-wa), 2. Sadowski (Gwardia Bielsko), 3. Tyl (Gwardia Bielsko) i Frączek (Gwardia W-wa). W. 71 kg: 1. Błach (AZS AWF Wr.). 2. Kamiński (Flota), 3. Tuszyński (Gwardia W-wa) i Piłat (Wybrzeże). W. 78 kg: 1. Pisura (AZS Wr.). 2. Czekaj (Czarni). 3. Rottau (AZS Wr.) i Hulko (Wybrzeże). W. 86 kg: 1. Pęcikiewicz (Wisła). 2. Jasinowski (AZS Wr.). 3. Grzegorzek (Gwardia Bielsko) i Celeban (Arkonia). W. 95 kg: 1. Beutler (Olimpia), 2. Worobiow (AZS Wrocław). 3. Kurczyna (Gwardia Bielsko) i Czerw (Wybrzeże). W. 4-95 kg: 1. Basik (Gwardia Bielsko). 2. Kąkol IROW), 3. Szabat (Wybrzeże) i Bogacki (Czarni). Końcowa punktacja ligi: 1. AZS AWF Wrocław 104 pkt., 2. Czarni Bytom 96.5 pkt.. 3. Wybrzeże 71 pkt.. 4. Gwardia Bielsko 68.5 pkt., 5. Wisła 52.5 pkt.


Echo Krakowa. 1988, nr 236 (5 XII) nr 12791

OPRÓCZ Waldemara Legienia i Janusza Pawłowskiego ostatni turniej ligi judo, rozegrany w Krakowie, którego stawką był tytuł drużynowego mistrza Polski, zgromadził na starcie praktycznie całą krajową czołówkę. Jeszcze zanim pierwsi zawodnicy wyszli na matę wiadomo było, że walka o główne trofeum rozstrzygnie się pomiędzy zespołami AZS Wrocław i Czarnych Bytom.

Ostatecznie więcej atutów okazali się mieć akademicy, trenowani przez Kazimierza Witkowskiego, i im też przypadły w udziale złote medale. Brązowe wywalczyli obrońcy tytułu mistrzowskiego, judocy Wybrzeża Gdańsk.

W końcowej klasyfikacji na wysokim piątym miejscu (w ubiegłym roku dopiero dziesiąta lokata) znalazł się młody zespół Wisły.

W ostatnim turnieju gospodarze odnieśli dwa cenne zwycięstwa. Miłą niespodziankę sprawił szczególnie Andrzej Pęcikiewicz w wadze 86 kg, który miał trzytygodniową przerwę w treningach, spowodowaną kontuzją żeber. Krakowianin nie doszedł jeszcze do pełnej sprawności, a mimo to stanął na najwyższym podium, wygrywając w finale w znakomitym stylu z Pawłem Jasionowskim (AZS Wrocław), Rosjaninem polskiego pochodzenia, który odbywa służbę wojskową w Legnicy.

Dobrą formę zaprezentował również klubowy kolega A. Pęcikiewicza — reprezentant Polski z Seulu, Ireneusz Kiejda, który sięgnął pewnie po zwycięstwo w kategorii 60 kg. W decydującej walce krakowianin pokonał Andrzeja Brychcego (Olimpia Poznań).

Zresztą w Krakowie nie zawiedli także pozostali olimpijczycy.

W wadze 95 kg godnych siebie rywali nie znalazł Jacek Beutler (Olimpia Poznań), w finale przed czasem pokonał Aleksandra Worobiowa (AZS Wrocław). Z odniesieniem zwycięstwa, w finale nad Januszem Wąkolem (ROW Rybnik), w kategorii powyżej 95 kg, nie miał problemów Andrzej Basik (Gwardia Bielsko-Biała).

Natomiast ostatni z olimpijczyków, Wiesław Blach (AZS Wrocław) w wadze 71 kg wygrał decydującą walkę walkowerem.

Wcześniej bowiem jego finałowy przeciwnik Zbigniew Kamiński z Floty Gdynia odniósł kontuzję.

Listę triumfatorów krakowskiego turnieju uzupełnili: w wadze 65 kg — Marek Rybicki z Gwardii Warszawa i w wadze 78 kg — Marek Pisula z AZS Wrocław.

Sędzią głównym tych w sumie ciekawych, emocjonujących i stojących na dobrym poziomie zawodów był Stanisław Kowalczyk z Kielc. A startowało w hali Wisły 163 zawodników.