2005.04.27 Meksyk - Polska 1:1

Z Historia Wisły

Z Wisły zagrali: Marcin Baszczyński, Paweł Brożek, Dariusz Dudka, Arkadiusz Głowacki, Tomasz Kłos, Radosław Sobolewski.

Debiut Dudki w oficjalnym meczu reprezentacji Polski jako Wiślaka.


Debiut Brożka w oficjalnym meczu reprezentacji Polski.


Skład Reprezentacji Polski:

Artur Boruc - Legia Warszawa

Marcin Baszczyński - Wisła Kraków

Tomasz Kłos Grafika:Zk.jpg - Wisła Kraków

Arkadiusz Głowacki - Wisła Kraków

Dariusz Dudka - Amica Wronki

Marcin Zając - Dyskobolia Grodzisk W. Grafika:Zmiana.PNG (43’ Marcin Burkhardt - Amica Wronki)

Radosław Sobolewski - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (89’ Jarosław Bieniuk - Amica Wronki)

Przemysław Kaźmierczak - Pogoń Szczecin Grafika:Zmiana.PNG (45’ Konrad Gołoś - Polonia Warszawa)

Tomasz Kiełbowicz Grafika:Zk.jpg - Legia Warszawa

Paweł Brożek - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (84’ Piotr Giza – Cracovia)

Bartosz Ślusarski Grafika:Zk.jpg - Dyskobolia Grodzisk W. Grafika:Zmiana.PNG (76’ Patryk Rachwał - Wisła Płock)

Miejsce/Stadion: Chicago.

Strzelcy bramek: Ramón Morales 51’ (1:0), Paweł Brożek 71’ (1:1).

Selekcjoner: Paweł Janas

Huraganowy strzał w Wietrznym Mieście, czyli 15 lat od debiutu Pawła Brożka w reprezentacji Polski

27 kwietnia 2005 roku na stadionie w Chicago odbyło się towarzyskie starcie pomiędzy reprezentacją Polski a Meksykiem. Niewątpliwym bohaterem spotkania został napastnik krakowskiej Wisły Paweł Brożek, który tego dnia zadebiutował w drużynie narodowej i strzelił kapitalną bramkę! Cofnijmy się pamięcią do tamtych wydarzeń.


27.04.2020r.

Jakub Sumera


W 2005 roku Biało-Czerwoni pewnie zmierzali po awans na Mistrzostwa Świata w Niemczech, a kwietniowe spotkanie z Meksykiem miało charakter towarzyski. Była to okazja, by raz jeszcze dokonać przeglądu sił oraz dać szansę na pierwsze reprezentacyjne szlify nowym zawodnikom. Do Stanów Zjednoczonych udali się więc piłkarze, którzy na co dzień występowali na boiskach polskiej Ekstraklasy. Wśród nich znalazło się również miejsce dla Pawła Brożka, który o tym, że poleci do Ameryki, dowiedział się zaledwie dzień wcześniej.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a trybuny stadionu Soldier Field wypełniły się niemal po brzegi, z czego liczną grupę stanowili polscy kibice stale zamieszkujący Wietrzne Miasto. Selekcjoner Paweł Janas zdecydował, że „Brozio” swój debiutancki mecz rozpocznie od pierwszej minuty. W wyjściowej jedenastce znaleźli się również czterej inni Wiślacy: Marcin Baszczyński, Arkadiusz Głowacki, Tomasz Kłos oraz Radosław Sobolewski. Pierwsza połowa toczyła się pod wyraźne dyktando graczy z Ameryki Południowej, którzy swoją przewagę starali się przełożyć na sytuacje strzeleckie, lecz ofensywne zapędy rywali skutecznie hamował Artur Boruc. W 30. minucie Biało-Czerwoni przeprowadzili swoją pierwszą groźną akcję. Marcin Zając dograł z prawego skrzydła w kierunku Pawła Brożka, który uderzył w kierunku bramki, piłka trafiła jeszcze pod nogi Bartosza Ślusarskiego, by ostatecznie paść łupem Jesusa Corony. Meksykanie stworzyli jeszcze kilka dogodnych sytuacji, ale żadna z nich nie przyniosła oczekiwanego efektu i obie drużyny do szatni schodziły przy stanie 0:0.

Wiślacka precyzja

Po zmianie stron Meksykanie poszukiwali bramki dającej prowadzenie, konsekwentnie dążąc do celu. Ta sztuka powiodła im się już sześć minut po wznowieniu gry, kiedy Ramón Morales wykorzystał błąd w szykach obronnych Polaków i strzałem po ziemi pokonał Boruca. Biało-Czerwoni długo nie potrafili stworzyć odpowiedniej okazji do wyrównania, aż w końcu nadeszła 71. minuta spotkania. Wyprowadzający piłkę z własnej połowy Tomasz Kłos dostrzegł wychodzącego na pozycję Pawła Brożka i zdecydował się na dalekie podanie do klubowego kolegi, który będąc tyłem do bramki idealnie przyjął futbolówkę, a następnie przepięknym i piekielnie mocnym strzałem z półobrotu zapakował ją w samo okienko bramki i doprowadził do wyrównania. Wiślak przebywał na boisku do 84. minuty, kiedy został zmieniony przez Piotra Gizę. Obie ekipy mogły nawet pokusić się o zwycięstwo, jednak ostatecznie wynik nie uległ zmianie, a Polska zremisowała z Meksykiem 1:1.

Paweł Brożek w koszulce z orzełkiem na piersi wystąpił w 38 spotkaniach, strzelając w nich 9 bramek. Miał okazję reprezentować Polskę na wielkich turniejach. Był uczestnikiem Mistrzostw Świata w 2006 roku oraz Mistrzostw Europy 2012 roku.


Źródło: wisla.krakow.pl

Debiut godny snajpera: 16 lat od pierwszego meczu Pawła Brożka w reprezentacji Polski

27 kwietnia 2005 roku reprezentacja Polski zameldowała się w Chicago, by na stadionie Soldier Field zmierzyć swoje siły z narodową drużyną Meksyku. Spotkanie w Wietrznym Mieście z pewnością na długo zapamięta legendarny napastnik Wisły Kraków - Paweł Brożek - który właśnie tego dnia zadebiutował w drużynie narodowej i zaprezentował swój snajperski instynkt.


27.04.2021r.

J. Sumera

Będąca w trakcie eliminacji do mistrzostw świata reprezentacja Polski w kwietniu 2005 roku udała się Stanów Zjednoczonych, by stanąć naprzeciw ekipie Meksyku. Towarzyska potyczka z Trójkolorowymi była dla selekcjonera Pawła Janasa okazją do sprawdzenia w boju zawodników, którzy dotychczas nie mieli zbyt wielu okazji przywdziewać koszulki z orzełkiem na piersi, skutkiem czego na pokładzie samolotu lecącego do Chicago obecni byli przede wszystkim piłkarze na co dzień występujący w rodzimej Ekstraklasie. Wśród nich znalazł się również 22-letni wówczas napastnik krakowskiej Wisły - Paweł Brożek - który o powołaniu na mecz z EL Tri dowiedział się zaledwie dzień wcześniej.

Wizyta Biało-Czerwonych w Chicago wzbudzała duże zainteresowanie mieszkającej tam Polonii, która szczelnie zapełniła trybuny stadionu Soldier Field. Krótko przed rozpoczęciem spotkania trener Janas odkrył karty i zaprezentował wyjściową jedenastkę swojej drużyny. Decyzją selekcjonera szansę występu od pierwszej minuty otrzymał debiutujący „Brozio”, który współtworzył linię ataku wraz z Bartoszem Ślusarskim. W podstawowym składzie Orłów znaleźli się również czterej inni Wiślacy: Marcin Baszczyński, Arkadiusz Głowacki, Tomasz Kłos oraz Radosław Sobolewski. Pojedynek w Wietrznym Mieście lepiej rozpoczęli Meksykanie, którzy szybko przejęli inicjatywę i narzucili Polakom swój styl gry. Ekipa z Ameryki Północnej umiejętnie operowała piłką i raz za razem zapędzała się w okolice pola karnego gości, poszukując okazji na pokonanie Artura Boruca, który popisywał się jednak skutecznymi interwencjami. Podopieczni Pawła Janasa przebudzili się dopiero w 30. minucie, kiedy to przeprowadzili pierwszą składną akcję. Marcin Zając dograł z prawego skrzydła w kierunku Pawła Brożka, ten nie zastanawiał zbyt długo i uderzył w kierunku bramki. Piłka trafiła jeszcze pod nogi Ślusarskiego, jednak nie zdołał wykorzystać dogodnej sytuacji, a futbolówka padła łupem Jesúsa Corony.

Krakowska piłka w Chicago

Druga połowa rozpoczęła się od mocnego uderzenia Trójkolorowych, którzy sześć minut po wznowieniu gry objęli prowadzenie. Na listę strzelców wpisał się Ramón Morales, który wykorzystał nieporozumienie w szykach obronnych Polaków, a następnie pokonał Boruca. Biało-Czerwoni nie zamierzali odpuszczać i ruszyli do odrabiania strat, co przyniosło oczekiwany efekt w 71. minucie. Piłkę spod własnego pola karnego wyprowadzał Tomasz Kłos, który dobrym podaniem uruchomił wychodzącego na pozycję Pawła Brożka. Będący tyłem do bramki „Brozio” wykorzystał dogranie od klubowego, przyjął piłkę, a następnie obrócił się i atomowym uderzeniem w górny róg bramki doprowadził do remisu, nie dając Coronie najmniejszych szans. Tego dnia kibice zgromadzeni na obiekcie w Chicago nie obejrzeli już więcej bramek, a towarzyskie spotkanie pomiędzy Meksykiem a Polską zakończyło się remisem 1:1.

Wiślak w swoim debiutanckim występie w Biało-Czerwonych barwach przebywał na boisku do 84. minuty, kiedy to został zmieniony przez Piotra Gizę. Trykot z orzełkiem na piersi Paweł Brożek przywdziewał łącznie 38-krotnie i zdobył 9 bramek. Legendarny snajper miał okazję reprezentować Polskę na mundialu w 2006 roku oraz na Euro 2012.

Meksyk - Polska 1:1 (0:0)

1:0 Morales 51’

1:1 Paweł Brożek 71’

Meksyk: Corona - Medina (78’ Méndez), Francisco Rodríguez, Osorio, Pineda - Juan Pablo Rodríguez, Morales (73’ Galindo), Zepeda (45’ Trujillo) - Pérez (46’ Zinha) - Fonseca (76’ Peralta), Bravo (46’ Medina)

Polska: Boruc - Baszczyński, Kłos, Głowacki, Dudka - Zając (43’ Marcin Burkhardt), Sobolewski (89’ Bieniuk), Kaźmierczak (46’ Kaźmierczak), Kiełbowicz - Ślusarski (76’ Rachwał), Paweł Brożek (84’ Giza)

Źródło: wisla.krakow.pl