2006.03.28 Arabia Saudyjska - Polska 1:2

Z Historia Wisły

Z Wisły zagrali: Marcin Baszczyński, Jakub Błaszczykowski, Paweł Brożek, Dariusz Dudka, Tomasz Kłos, Radosław Sobolewski.

Ostatni oficjalny mecz Kłosa w reprezentacji Polski.

Debiut Błaszczykowskiego w oficjalnym meczu reprezentacji Polski.

Skład Reprezentacji Polski:

Jerzy Dudek - Liverpool FC Grafika:Zmiana.PNG (84’ Łukasz Fabiański - Legia Warszawa)

Marcin Baszczyński - Wisła Kraków

Jacek Bąk - Al - Rajjan SC Grafika:Zmiana.PNG (72’ Bartosz Bosacki Grafika:Zk.jpg - Lech Poznań)

Tomasz Kłos - Wisła Kraków

Dariusz Dudka - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (76’ Marcin Kuś - Queens Park Rangers)

Jakub Błaszczykowski - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (45’ Paweł Brożek Grafika:Zk.jpg - Wisła Kraków)

Radosław Sobolewski - Wisła Kraków Grafika:Zmiana.PNG (62’ Piotr Giza– Cracovia)

Sebastian Mila Grafika:Zk.jpg - Austria Wiedeń

Jacek Krzynówek - Bayer Leverkusen

Ireneusz Jeleń - Wisła Płock

Łukasz Sosin - Apollon Limassol

Miejsce/Stadion: Rijad.

Strzelcy bramek: (0:1), 7’ Łukasz Sosin

Redha Hassan Tukar Fallatah 27’ (1:1), Łukasz Sosin 63’ (1:2).

Selekcjoner: Paweł Janas


Reprezentacja zdominowana przez wiślaków

Data publikacji: 28-03-2006 19:50


W towarzyskim meczu rozegranym w Rijadzie Arabia Saudyjska przegrała z Polską 1:2.Wyjściowa jedenastka biało - czerwonych została zdominowana przez piłkarzy Białej Gwiazdy.

Trener Paweł Janas od pierwszych minut desygnował do gry Marcina Baszczyńskiego, Tomasza Kłosa, Dariusza Dudkę, debiutanta Jakuba Błaszczykowskiego oraz Radosława Sobolewskiego. Po przerwie za "Błaszcza" wszedł Paweł Brożek. Bohaterem naszej drużyny został debiutujący w koszulce z orzełkiem na piersi strzelec dwóch goli Łukasz Sosin.Honorowe trafienie dla gospodarzy zaliczył Redha Tukar Fallatah.

Arabia Saudyjska: Mohamed Al-Deayea; Ahmad Al-Dokhi, Hamad AL-Montashari, Redha Tukar Fallatha, Abdul Aziz Al-Khathran; Muhammad Masaad (84-Saleh Bashir), Saud Khariri, Nawat Al-Temyat (72-Mohammad Al-Shihoub), Muhammad Noor; Saad Al-Harthi (60-Sami Al-Jaber), Yasir Al-Qahtani (74-Muhammad Ameen).

Polska: Jerzy Dudek (83-Łukasz Fabiański); Marcin Baszczyński, Jacek Bąk (72-Bartosz Bosacki), Tomasz Kłos, Dariusz Dudka (78-Marcin Kuś); Jakub Błaszczykowski (46-Paweł Brożek), Radosław Sobolewski (62-Piotr Giza), Sebastian Mila, Jacek Krzynówek; Ireneusz Jeleń, Łukasz Sosin.


Grisza

Biuro Prasowe Wisła Kraków SSA

Źródło: wisla.krakow.pl

Biało-Czerwona legenda z początkiem na Bliskim Wschodzie: 15 lat od debiutu Jakuba Błaszczykowskiego w reprezentacji Polski

Dokładnie 15 lat temu - 28 marca 2006 roku - w towarzyskim spotkaniu przeciwko Arabii Saudyjskiej Jakub Błaszczykowski oficjalnie zadebiutował w drużynie narodowej. Tak oto rozpoczęła się reprezentacyjna przygoda zawodnika, który swoimi występami w koszulce z orzełkiem na piersi zapracował na miano jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiego futbolu i na stałe zapisał się w panteonie piłkarskich sław.


28.03.2021r.

J. Sumera

28 marca 2006 roku przygotowująca się do czerwcowego mundialu reprezentacja Polski udała się do Arabii Saudyjskiej, by w stolicy tego kraju - Rijadzie - zmierzyć swoje siły z tamtejszą drużyną narodową. Selekcjoner Paweł Janas zdecydował się na przegląd wojsk i postanowił sprawdzić w boju zawodników, którzy wcześniej nie mieli okazji przywdziewać koszulki z orzełkiem na piersi. Jednym z nich był 21-letni wówczas pomocnik krakowskiej Wisły - Jakub Błaszczykowski- który po raz pierwszy udał się na zgrupowanie dorosłej reprezentacji.

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania szefostwo PZPN otrzymało komunikat związany z bezpieczeństwem piłkarzy. Działacze natychmiast podjęli odpowiednie kroki, skutkiem czego autokar wiozący polską reprezentację z hotelu na stadion księcia Fajsala ibn Fahhda eskortowali uzbrojeni żołnierze.

Żar lał się z nieba, na boisku padały bramki

Po dotarciu na obiekt trener Janas odsłonił karty, a kibice poznali wyjściową jedenastkę Biało-Czerwonych, w której obok takich piłkarzy, jak Jerzy Dudek, Jacek Bąk czy Radosław Sobolewski znalazło się także miejsca dla debiutującego Jakuba Błaszczykowskiego. Spotkanie toczyło się w upalnej temperaturze, co nie przeszkodziło jednak Polakom, którzy od pierwszego gwizdka arbitra konsekwentnie realizowali boiskowe założenia i już w 7. minucie objęli prowadzenie. Na indywidualną akcję zdecydował się Ireneusz Jeleń, który pomknął boczną strefą boiska i dośrodkował wprost na głowę innego z debiutantów Łukasza Sosina - ten bez większych problemów wpakował piłkę do siatki. Zmobilizowani gospodarze nie myśleli zbyt długo czekać i natychmiast ruszyli do odrabiania strat. Ich upór został wynagrodzony w 27. minucie, kiedy to Redha Tukar Fallantah znalazł sposób na pokonanie Jerzego Dudka, czym doprowadził do remisu, który utrzymał się do końca pierwszej połowy.


W przerwie spotkania plac gry opuścił Jakub Błaszczykowski, a w jego miejsce zameldował się inny z Wiślaków - Paweł Brożek. Po zmianie stron Biało-Czerwoni ambitnie i z wielką determinacją poszukiwali drugiego trafienia, co udało im się w 63. minucie. Na listę strzelców ponownie wpisał się Łukasz Sosin, który wykorzystał dogranie od Jacka Krzynówka. Trafienie to było ostatnim strzeleckim akcentem tego dnia, a towarzyska potyczka zakończyła się zwycięstwem reprezentacji Polski 2:1.


Arabia Saudyjska - Polska 1:2 (1:1)

0:1 Sosin 7’

1:1 Fallatah 27’

1:2 Sosin 63’

Miejsce w historii

Jakub Błaszczykowski szybko stał się jednym z kluczowych zawodników reprezentacji Polski, a swoimi występami w koszulce z orzełkiem na piersi wielokrotnie udowadniał piłkarską klasę zarówno na boisku, walcząc od pierwszej do ostatniej minut, jak i poza nim, będąc niekwestionowanym liderem, co zostało docenione przez kolejnych selekcjonerów i kolegów w szatni, dzięki czemu w latach 2010-2014 pełnił zaszczytną funkcję kapitana drużyny narodowej. Łącznie w Biało-Czerwonych barwach Kuba Błaszczykowski zdobył 21 bramek i rozegrał 108 spotkań, co czyni go drugim zawodnikiem z największą liczbą występów, ustępując w tej klasyfikacji jedynie Robertowi Lewandowskiemu.


Źródło: wisla.krakow.pl