2011.04.15-16, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn, Mława

Z Historia Wisły

Wyniki

Wiślacy w brązie

Dwa brązowe medale wywalczyli judocy Wisły podczas mistrzostw Polski młodzieżowców, które odbyły się w Mławie. Uczynili to Anna Osajda i Kajetan Pintal.

Anna Osajda (kat. 78 kg) w fazie grupowej wygrała dwa pojedynki, jeden przegrała. Dzięki tym wynikom zajęła drugie miejsce w grupie. W półfinale Ania podjęła dzielną walkę z Darią Pogorzelec z Wybrzeża Gdańsk. W połowie pojedynku nadziała się na kontrę i sen o finale prysł. Awansowała do niego Pogorzelec, zdobywając później mistrzostwo Polski. Brązowy medal to jednak ogromny sukces naszej zawodniczki, która w kategorii młodzieżowców dopiero debiutowała.

Kajetan Pintal po wygraniu walki z Mikołajem Szostakiem (Sokół Myślenice) awansował do półfinału. Czekał tam na niego wicemistrz Europy juniorów Tomasz Domański (AZS AWFiS Gdańsk). Walka rozpoczęła się dla wiślaka doskonale. Wykonał kapitalny rzut na waza-ari, lecz jego akcja była tak szybka, że sędziowie jej nie zauważyli/nie chcieli zauważyć (niepotrzebne skreślić) i techniki nie zaliczyli. Potem arbitrzy trzy razy doszukali się bardzo problematycznej pasywności naszego zawodnika i trzy razy ukarali go karą schido. Ostatecznie Domański, nie wykonawszy akcji technicznej, wygrał pojedynek.

W walce o brąz rozsierdzony Pintal dwukrotnie "porzucał"; sobie Pawłem Dudkiem z Gwardii Wrocław i po dwóch minutach zakończył pojedynek.

Wyniki Ani (trenuje u Piotra Weissa) i Kajtka (trener: Marek Tabaszewski) pokazują, że ich rozwój przebiega w jak najbardziej prawidłowy sposób. W roku ubiegłym zdobyli oni brązowe medale w kategorii juniorów, a ponieważ wśród młodzieżowców będą startować jeszcze przez następne dwa lata, o dalsze sukcesy możemy być raczej spokojni.

Wiślackie osiągnięcia w Mławie byłyby z pewnością jeszcze okazalsze, gdyby w zawodach mógł wystartować Rafał Filek. Nasz czołowy judoka nie wziął udziału w mistrzostwach, gdyż przechodzi rehabilitację po operacji kręgosłupa. Życząc mu udanej rekonwalescencji, liczymy na jak najszybszy powrót na maty.

Źródło: tswisla.pl