2019.09.10 Prokuratora Krajowa publikuje oficjalny komunikat w/s zatrzymań dokonanych wśród byłych działaczy Wisły

Z Historia Wisły

Komunikat Prokuratury Krajowej ws. wtorkowych zatrzymań

10 września 2019

Prokuratora Krajowa opublikowała oficjalny komunikat dotyczący zatrzymań dokonanych w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej przestępstw gospodarczych związanych z wyrządzeniem szkody w mieniu Wisła Kraków S.A.


Komunikat prasowy Prokuratury Krajowej:

„Prokuratura Regionalna w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej przestępstw gospodarczych związanych z wyrządzeniem szkody w mieniu Wisła Kraków S.A. w łącznej kwocie ponad 7 milionów złotych, narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo spowodowania powstania szkody majątkowej w wysokości ponad 2 i pół miliona złotych w związku z zawarciem niekorzystnych umów o realizacje usług na rzecz klubu. Zakres postępowania dotyczy również zaniechania wypłat wynagrodzeń poszczególnym zawodnikom grającym w klubie, co z kolei stało się przyczyną rozwiązania kontraktów ze stratą finansową Klubu Sportowego Wisła Kraków S.A., a także doprowadzenia do przyznania członkom Zarządu Wisła Kraków S.A. znacznie zawyżonych wynagrodzeń, nadto przywłaszczenia kwoty 824.100 zł.

Na polecenie prokuratora, 10 września 2019 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali cztery osoby: Marzenę S – C. byłą Prezes Zarządu Wisła Kraków S.A., Roberta S. – byłego Wice Prezesa Zarządu Wisła Kraków S.A. i byłego członka Rady Nadzorczej tego klubu, Tadeusza C. – byłego Przewodniczącego Rady Nadzorczej Wisła Kraków S.A. a także Annę M. – Z. – żonę Grzegorza Z. współkierującego grupą kibiców Wisła Kraków S.A. o nazwie sharks.

Po przeprowadzeniu w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu czynności procesowych z udziałem zatrzymanych zostanie podjęta decyzja o rodzaju zastosowanych środków zapobiegawczych.”

Źródło: wislakrakow.com

Wnioski o tymczasowe aresztowanie w sprawie dotyczącej Wisły Kraków

W Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu zakończyły się czynności procesowe z udziałem osób podejrzanych, które zostały zatrzymane w związku ze śledztwem dotyczącym nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki Wisła Kraków S.A. i wyrządzenia tym szkody majątkowej w mieniu spółki.

Wszystkie osoby podejrzane, po doprowadzeniu ich przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Krakowie do siedziby Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, usłyszały zarzuty popełnienia przestępstw związanych z wyrządzeniem spółce Wisła Kraków S.A. szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w związku z zawieraniem niekorzystnych dla spółki umów, w tym doprowadzenia do przyznania członkom Zarządu spółki Wisła Kraków S.A. radykalnie zawyżonych wynagrodzeń. Troje z podejrzanych usłyszało nadto zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw, troje z podejrzanych złożyło w sprawie wyjaśnienia.

Po dokonaniu analizy zgromadzonego w śledztwie materiału dowodowego wobec podejrzanych: Marzeny S.-C., Anny M.Z. oraz Roberta S., prokurator skierował do Sądu Rejonowego Poznań Stare - Miasto w Poznaniu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Wobec podejrzanego Tadeusza C. zastosowane zostały środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem podejrzanemu paszportu.

Podejrzanym, za zarzucone im przestępstwa, grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

Źródło: Prokuratura Krajowa Źródło: wislaportal.pl