2023.03.23 Dni otwarte Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. T. Łopuszańskiego

Z Historia Wisły

Dni Otwarte Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego

13.03.2023r

Niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego rozpoczyna rekrutację na rok szkolny 2023/2024. Nabór zarówno dla chłopców, jak i dziewczyn dotyczy klas podstawowych: szóstej, siódmej oraz ósmej, a także licealnych: pierwszej i drugiej. Szkołę będzie można odwiedzić podczas Dni Otwartych, które odbędą się w dwóch terminach: 23 marca oraz 15 maja. W ofercie szkoły znajduje się ciągłość edukacji do klasy maturalnej, a w nich przedmioty fakultatywne o charakterze sportowym.

Na oświatowej mapie szkoła Wisły Kraków jest nowym miejscem - funkcjonuje od września 2021 roku i ma za sobą jeden pełny rok szkolny. Krótki czas funkcjonowania nie oznacza jednak, że nie może ona przedstawić wizji, którą roztacza przed swoimi podopiecznymi. Bowiem Wisła Kraków, jako właściciel placówki, chce przełamywać stereotypy związane ze sportowymi klasami, stawiając edukację na pierwszym miejscu. SMS Wisły Kraków to miejsce, w którym nauka idzie w parze z profesjonalnym sportem, a nauczyciele mają wobec uczniów wysokie wymagania, jednocześnie dostrzegając pasję młodych podopiecznych, którzy godzą się na wiele wyrzeczeń, dzień w dzień trenując, a w weekendy rywalizując w rozgrywkach ligowych. Od września 2023 roku Akademia zacznie realizować siedmioletni (od VI klasy podstawowej do IV klasy licealnej) plan nauczania, stanowiący etap przejściowy dla zawodników, którzy w wieku 15 lat (czyli na przełomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej) trafiają do myślenickiej bazy szkoleniowej, ale także dla tych uczniów, którzy zdecydują, że chcą rozwijać się w innym kierunku.

Siedziba Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego im. Tadeusza Łopuszańskiego znajduje się przy ul. Szablowskiego 1 w Zespole Szkół Budowlanych nr 1. Zajęcia sportowe odbywają się przede wszystkim na boisku sztucznym zlokalizowanym przy budynku ZSB. Uczniowie realizują tygodniowo 16 godzin zajęć sportowych (w tym zajęcia wychowania fizycznego wynikające z podstawy programowej), z których przeważają treningi piłkarskie. W planie treningowym znajdują się również zajęcia ogólnorozwojowe, sporty uzupełniające, a także basen.

Pierwszy z planowanych dwóch dni otwartych odbędzie się 23 marca (czwartek) od godz. 12.30 w budynku szkolnym. Szczegółowy plan dnia otwartego będzie komunikowany w mediach społecznościowych klubu w najbliższych dniach, a także bezpośrednio do osób, które dokonają zapisu.

Aby wziąć udział w dniach otwartych należy przejść pełny proces rekrutacji, który dostępny jest TUTAJ. Podczas dnia otwartego będzie można spotkać się z dyrektor szkoły, odbyć konsultację z trenerami wychowawcami, a uczniowie przejdą testy sportowe i psychologiczne.

Dla kogo?

Mając na uwadze, że nie wszyscy uczniowie, którzy w wieku dwunastu lat marzą o grze w piłkę w przyszłości będą piłkarzami Szkoła Wisły Kraków zorganizowała etapy edukacji w szkole podstawowej oraz liceum dając możliwość na długoletnią ścieżkę rozwoju, podczas której uczniowie będą mogli sprecyzować swoje plany na przyszłość z uwzględnieniem różnych sytuacji losowych. W roku szkolnym 2023/2024 placówka otwarta jest dla uczniów urodzonych w latach 2007-2011.

Pierwszy etap - Szkoła Podstawowa

W Szkole realizowana jest podstawa programowa, uatrakcyjniona o dodatkowe warsztaty z zakresu psychologii, żywienia oraz fizjoterapii. Szkołę Podstawową tworzą wyłącznie zawodnicy Akademii. Dołączenie do wiślackiej szkoły równoznaczne jest z chęcią gry w barwach Białej Gwiazdy w drużynach U-13, U-14, U-15 lub U-16. O zapewnienie odpowiedniej równowagi między nauką a treningami dbają zatrudnieni przez Szkołę trenerzy, którzy pełnią obowiązki wychowawców klas. Prowadzą oni zajęcia sportowe z uczniami i na bieżąco uczestniczą w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Dzięki temu przepływ informacji oraz ciągłość komunikacyjna pomiędzy rodzicem, trenerem a zawodnikiem jest płynna, dzięki czemu Szkoła może nadzorować proces edukacyjny, mając wszelkie narzędzia do kontrolowania postępów uczniów-zawodników.

Drugi etap - Liceum

Zawodnicy kończący kategorię wiekową U-15 automatycznie stają się kandydatami do drużyny CLJ U-17, która stacjonuje w Myślenicach. Decyzją Akademii podejmowane są przejścia do kolejnego etapu szkolenia, który kontynuowany jest w zespole CLJ U-17. Zawodnicy tej drużyny stają się uczniami Małopolskiej Szkoły Gościnności i zostają zameldowani w przyszkolnym Internacie, znajdującym się naprzeciwko bazy treningowej Wisły Kraków przy ul. Zdrojowej 9. Co roku to grono liczy około 10-12 zawodników. Nie trafiają tam wszyscy z różnych względów: na pierwszym miejscu decyduje ściśle określony poziom sportowy, jednak nikiedy dany zawodnik potrzebuje czasu, który Akademia jest w stanie zapewnić. Pierwszym krokiem ku temu jest utworzenie drużyny U-17B (występującej w I lidze wojewódzkiej), która od lipca zacznie być końcowym etapem szkolenia w Krakowie - ci zawodnicy, którzy nie zakwalifikują się za pierwszym razem do Myślenic będą mieli jeszcze dwa lata, żeby ten określony poziom osiągnąć.

Oferta Szkoły

Niewątpliwym atutem Szkoły jest jej holistyczny charakter. Placówka jest jednostką prywatną, co pozwala na stworzenie atrakcyjnego miejsca, w którym uczniowie są przygotowywani do życia w świecie globalnym, w którym istnieje mnogość kultur, religii, ideologii, systemów wartości. Oprócz standardowych przedmiotów w ofercie szkoły znaleźć można warsztaty z żywienia, fizjoterapii oraz psychologii, a od nowego roku szkolnego wprowadzone zostaną zajęcia przedsiębiorczości (zarządzanie budżetem, kreowanie wizerunku, znajomość prawa) prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin. Uczniowie Szkoły mają możliwość nauki trzech języków obcych: angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego, z podziałem na grupy zależne od stopnia zaawansowania. Ponadto przyszli uczniowie 3 i 4 klasy liceum będą mogli wybrać przedmioty fakultatywne, które przygotują ich do przyszłej pracy jako fizjoterapeuci, dziennikarze czy też pracownicy administracyjni w strukturach klubu. Dodatkowo obligatoryjnie, we współpracy z Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej, uczniowie klasy maturalnej będą uczestnikami trenerskiego kursu Grassroots C.

Istotą miejsca są ludzie, dlatego też kluczowym elementem są nauczyciele. Szkoła zatrudnia specjalnie wyselekcjonowanych ludzi z pasją, którzy rozumieją potrzeby sportowców i potrafią dostosować przekazywane informacje do określonej grupy. Nauczyciele, oprócz prowadzonych lekcji, są też dostępni dla uczniów po zajęciach, jeżeli ci chcą poszerzyć wiedzę lub doprecyzować konkretne zagadnienie. Plan lekcji skorelowany jest z piłkarskimi treningami i sprawia, że uczniowie kończą zajęcia tak, by móc realizować własne pasje oraz rozwijać na wielu płaszczyznach. Zawodnicy mają do dyspozycji trenerów w dłuższym wymiarze niż standardowo, mogąc popracować indywidualnie lub robiąc analizę swoich występów. W procesie treningowym uczestniczą również tacy specjaliści, jak trenerzy przygotowania motorycznego, fizjoterapeuci, a także psychologowie, którzy również są dostępni dla uczniów Szkoły codziennie.

Szkoła Wisły ma edukować ludzi, szkolić piłkarzy, ale również uczyć zaradności, pewności siebie oraz empatii. W tym celu aktualni uczniowie biorą udział w różnych akcjach wolontaryjnych oraz wyjazdach sportowo-edukacyjnych, jak chociażby do Budapesztu, w których zwiedzanie stolicy Węgier zostało połączone z meczem sparingowym zespołów U-15 oraz U-14 z miejscowym Budapest Honvéd FC

Więcej informacji o samej Szkole, jej aktualnych wydarzeniach, a także misji, znaleźć można na stronie www.szkola.wisla.krakow.pl.

Zapraszamy!

Źródło: www.wisla.krakow.pl