2023.09.25 Historia Włączona, warsztat 3 - gość Włodzimierz Wala

Z Historia Wisły

alt=Sfinansowano z programu Małopolska Lokalnie ze środków Rządowego Programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitetu Pożytku Publicznego, Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Krakowa



Trzeci z cyklu czterech warsztatów włączających cyfrowo i społecznie sportowych seniorów w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Historia Wisły projektu pod nazwą "Historia włączona - utrwalenie i popularyzacja sportowego dziedzictwa kulturowego poprzez warsztaty z digitalizacji" przeprowadzono w poniedziałek 25 września 2023 w sali wystawowo-konferencyjnej Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków znajdującej się w klubowym obiekcie przy ulicy Reymonta 22.


Spis treści

Gość warsztatów

Gościem specjalnym trzeciej edycji warsztatów prowadzonych przez Zdzisława Skupnia i Jakuba Zalotyńskiego był Włodzimierz Wala - brydżysta Wisły, arcymistrz międzynarodowy, trener selekcjoner kadry narodowej, członek prezydium Rady Seniorów TS Wisła Kraków.

Przebieg spotkania

Spotkanie składało się z kilku części i połączone było z ekspozycją wybranych nagród, medali oraz pucharów Włodzimierza Wali. Gość zwrócił także uwagę na podróżniczy aspekt międzynarodowej rywalizacji sportowej. Nasz gość szczególnie dużo czasu poświęcił przed warsztatami na przygotowanie fotogalerii z zagranicznych wojaży. Jako wiślacki brydżysta i członek rady seniorów prezentował klubowe wydawnictwa specjalistyczne zarówno z zakresu brydża, jak i dbania o pamięć o byłych Wiślakach. W trakcie opowieść uzupełniana była prezentacją materiałów za pomocą wizualizera i multimedialnego rzutnika.

Efekty

W efekcie przeprowadzonych warsztatów przedstawiciele stowarzyszenia Historia Wisły oraz goście warsztatów mieli okazję do poznania licznej grupy przedstawicieli Rady Seniorów Wisły Kraków, która zaszczyciła swoją obecnością to spotkanie. Zbudowany został międzypokoleniowy most umożliwiający poznanie historii wiślackiego brydżysty oraz członka prezydium Rady Seniorów. Stowarzyszenie otrzymało dostęp do materiałów, które dotychczas znajdowały się w prywatnym archiwum gościa warsztatów. Dokonano cyfrowego włączenia osób w zaawansowanym wieku emerytalnym umożliwiając przeszkolenie i bezpośrednie użytkowanie cyfrowych narzędzi, z głównym naciskiem na użycie cyfrowego aparatu oraz namiotu bezcieniowego a także wizualizera. Z historycznego punktu widzenia niezwykle ważnym rezultatem jest cyfrowe utrwalenie niektórych z materialnych dowodów historii oraz przekazu ustnego. Podtrzymano i rozwinięto relacje z pasjonatami historii, uczestniczącymi już w trzecim z kolei projektowym wydarzeniu. Zaproponowano kooperację Stowarzyszenia z Radą Seniorów w zakresie troski o pamięć o zmarłych Wiślakach, a także stworzono możliwości zaangażowania się najaktywniejszych uczestników dotychczasowych warsztatów w działalność stowarzyszeniową.


Finansowanie i wsparcie

Projekt sfinansowano przez Program Małopolska Lokalnie ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego, Miasta Kraków oraz Powiatu Oświęcimskiego, partnerem projektu jest Województwo Małopolskie.

Relacje medialne

Stowarzyszenie Historia Wisły wyraża swoją wdzięczność Towarzystwu Sportowemu Wisła Kraków za wsparcie w realizacji warsztatów.


alt=Sfinansowano z programu Małopolska Lokalnie ze środków Rządowego Programu NOWEFIO Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Komitetu Pożytku Publicznego, Powiatu Oświęcimskiego i Miasta Krakowa