Aleksander Jaworski

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 1: Linia 1:
[[Grafika:Aleksander Jaworski 1927.JPG|thumb|right|200px]]‎
[[Grafika:Aleksander Jaworski 1927.JPG|thumb|right|200px]]‎
-
[[Grafika:Aleksander Jaworski 1934.JPG|thumb|right|200px]]‎
+
[[Grafika:Aleksander Jaworski 1934.JPG|thumb|right|200px]]‎
 +
Niezwykle utalentowany i utytułowany zapaśnik Wisły. Zdobywca pierwszego w historii sekcji ciężko atletycznej TS Wisła medalu na Mistrzostwach Polski w 1926 roku. Mistrz Polski w wadze średniej w 1927 roku. Reprezentant Polski. W 1936 był zawodnikiem krakowskiej Legii.
 +
==Kronika Sportowa==
 +
1925
 +
*30 sierpnia. Przed spotkaniem piłkarskim [[1925.08.30 Wisła Kraków - Warta Poznań 5:0|Wisła-Warta]] odbyły się „''zapasy ciężko atletyczne, przy współudziale najlepszych krakowskich zapaśników''”. Walczyły „''3 pary zawodników, tj. … [[Wawrzusiak]]- [[Aleksander Jaworski|Jaworski]] … Gry te zakończone wynikiem nierozstrzygniętym były wykonane jako pokaz przed przyszłymi zawodami o mistrzostwo Krakowa; wykazały one pewien trening i wyrobienie u zapaśników, rokujących dobre na przyszłość nadzieje''”.
 +
1926
 +
*'''24-25 lipca. Pierwsze w historii mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapaśnictwie i podnoszeniu ciężarów''', boisko Wisły. Szczegółowe wyniki zobacz [[1926.07.24-25 Mistrzostwa Małopolski w ciężkiej atletyce|tutaj]].
 +
***w wadze średniej wygrywa [[Aleksander Jaworski]], pokonując [[Jodłowski|Jodłowskiego]] w 6 min., wcześniej [[Władysław Koperski|Koperskiego]];
 +
*'''1 sierpnia. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów''', Katowice. Zobacz szczegółowe relacje [[1926.08.01 Mistrzostwa Polski w ciężkiej atletyce|tutaj]]
 +
**Udział w mistrzostwach wzięło 5 zapaśników Wisły:
 +
***w wadze średniej – [[Aleksander Jaworski]];
 +
***Jedyny, a zarazem pierwszy w historii sekcji ciężko atletycznej TS Wisła medal na Mistrzostwach Polski zdobył w wadze średniej – [[Aleksander Jaworski]], zajmując 3. miejsce.
 +
1927
 +
*'''20 marca. Pierwsze w sezonie zawody zapaśnicze organizowane przez Małopolski Okręgowy Związek Atletyczny''', sala kinoteatru Warszawa – Kraków. Zobacz szczegółowe relacje: [[1927.03.20 Zawody ciężkoatletyczne w Krakowie|tutaj]].
 +
**Wyniki zawodów:
 +
***w wadze średniej [[Aleksander Jaworski]] pokonał Kenkrautza w 1 min.;
 +
*'''22 kwietnia. Ciężkoatletyczne Mistrzostwa Wewnętrzne TS Wisła''', sala Sokoła. Zobacz szczegółową relację: [[1927.04.22 Ciężkoatletyczne Mistrzostwa Wewnętrzne TS Wisła|tutaj]].
 +
**Wyniki:
 +
***w wadze średniej wygrał [[Aleksander Jaworski]], 2. [[Jan Tylek]]. Przy okazji sprawozdawca „Ikaca” napisał: „'''''Jaworski właściwie nie ma równego sobie zapaśnika, jest to najlepszy zapaśnik Tow. Sp. Wisła'''''”;
 +
*'''29 maja.. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów''', sala Sokoła – Kraków (choć w anonsach pisano, że w wypadku ładnej pogody będzie to boisko Wisły). Zobacz szczegółową relację: [[1927.05.29 Mistrzostwa Małopolski w zapasach i podnoszeniu ciężarów |tutaj]].
 +
**Wyniki:
 +
***w wadze średniej wygrał [[Aleksander Jaworski]], 2. Zawała z Legii
 +
*'''5-6 czerwca. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów''', Lwów. Zobacz szczegółową relację: [[1927.06.03-16 Mistrzostwa Polski w zapasach|tutaj]].
 +
**Uczestniczyło w nich 2 zawodników Wisły.
 +
***1. miejsce i złoty medal w wadze średniej osiąga [[Aleksander Jaworski]]. W drodze po medal pokonał kolejno: Króla w 2 min., Rondziaka w 1,5 min., Leitgebera w 7 min. i Mięsoka w 3 min.
 +
*'''17 września. Zawody kwalifikacyjne do Mistrzostw Europy''', Katowice. Zobacz szczegółową relację: [[1927.09.17 Zawody kwalifikacyjne do Mistrzostw Europy|tutaj]].
 +
**W zawodach kwalifikacyjnych zawodników wagi średniej na zawody o Mistrzostwo Europy w Budapeszcie (2-6 listopada) zmierzyli się [[Aleksander Jaworski]] i mistrz Górnego Śląska Zeug. „''Zwycięstwo odniósł Jaworski, a sukces jego jest tem godniejszy podkreślenia, ponieważ Zeug jest mistrzem w wadze półcieżkiej i ciężkiej i zdobył w lipcu w Katowicach na zawodach międzynarodowych mistrzostwo wszystkich wag''”. Tak donosiła prasa. Niestety ostatecznie na mistrzostwa pojechał… Zeug co przyjęte zostało w Krakowie z niesmakiem: „''pominięcie nadzwyczaj utalentowanego zawodnika krakowskiego i mistrza Polski w wadze średniej, Jaworskiego na korzyść Zeuga (G. Śląsk) nie miało żadnych podstaw. Jaworski bowiem wyszedł zwycięsko w zawodach eliminacyjnych i okazał się lepszym zapaśnikiem od Zeuga – wzięto nawet od niego przyrzeczenie sumiennego treningu, i mimo to w ostatniej chwili przed wyjazdem zawodnik ten bez powodu został pominięty. Zdaje się, iż niestety odegrały tu chyba rolę w wyborze kandydatów do Budapesztu tylko względy, czy też antypatie dzielnicowe, których się można domyślać, jeśli się zważy, że Polski Związek Atletyczny ma swoją siedzibę w Katowicach''”. Nie musimy dodawać, że występ Zeuga naznaczony został w Budapeszcie samymi porażkami.
 +
1928
 +
*'''10 marca. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów''', sala Sokoła – Kraków. Zobacz szczegółową relację: [[1928.03.10 Mistrzostwa Małopolski w ciężkiej atletyce|tutaj]].
 +
**Wyniki:
 +
***w wadze średniej wygrał [[Aleksander Jaworski]];
 +
**W walce pokazowej zmierzył się[[Aleksander Jaworski]] ze Zbyszkiem IV. Zakończyła się ona wynikiem nierozstrzygniętym.
 +
*'''18-20 marca. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów''', Poznań. Zobacz szczegółową relację: [[1928.03.18-20 Mistrzostwa Polski w ciężkiej atletyce|tutaj]].
 +
**w wadze średniej [[Aleksander Jaworski]] zdobywa 3. miejsce. Droga do medalu: 18 marca (niedziela) wygrywa z Czachurem (Lwów) w 11 minucie; „''po ostrej walce zwycięża w 7 min. Łukasiewicza (Lwów)''”…
 +
*'''27 kwietnia. Międzypaństwowe zawody w zapasach Polska-Czechosłowacja''', Katowice.
 +
**W walce wstępnej o prawo występu w reprezentacji narodowej [[Aleksander Jaworski]] miał stoczyć walkę z Morgensternem. Zobacz więcej informacji: [[:Grafika:Polska Zachodnia 1928-04-21.JPG|tutaj]].
 +
*Z końcem kwietnia [[:Grafika:Stadjon 1928-05-01b.JPG|prasa]] donosiła, że na specjalny '''kurs olimpijski, który miał wyłonić ekipę zapaśniczą na Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie trafić miało dwóch zawodników Wisły'''. W tym:
 +
***[[Aleksander Jaworski]] w wadze średniej.
 +
1929
 +
*'''10 marca. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów''', koszary 20 pp na Krowodrzy. Zobacz szczegółową relację: [[1929.03.10 Ciężkoatletyczne Mistrzostwa Krakowa|tutaj]].
 +
**„Z powodu braku partnerów w swoich wagach, walkowerem zdobyli mistrzostwo”:
 +
***w wadze średniej [[Aleksander Jaworski]];
 +
***W walkach pokazowych [[Aleksander Jaworski]] pokonał [[Antoni Pawlikowski (Konar)|Pawlikowskiego]].
 +
*'''18 marca. Eliminacyjne zawody przed mistrzostwami Europy w Dortmundzie''' (4-7 kwietnia 1929), Katowice.
 +
***w wadze średniej wygrał [[Aleksander Jaworski]], co odebrano w prasie nie wiedzieć czemu jako sensacyjne rozstrzygnięcie.
 +
1930
 +
*'''Kwiecień'''. Ocena wiślackich zapaśników i ich szans przed Mistrzostwami Polski dokonana przez [[:Grafika:SportK 1930-04-14c.JPG|katowicki „Sport”]]: „''Kraków posiada szanse przede wszystkiem w wadze lekkiej, pół średnij i ciężkiej… Drugim asem Krakowa w mistrzostwach, posiadającym szanse jest Jaworski, Wisła. Odpowiednia siła przy dobrej metodzie i technice bez zarzutu, będą plusami krakowianina…''”.
 +
*'''20-21 kwietnia. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów''', Kraków – ujeżdżalnia wojskowa, ul. Zwierzyniecka. Zobacz relację [[1930.04.20-21 Ciężkoatletyczne Mistrzostwa Polski|tutaj]].
 +
**W „Ikacu” ostro skrytykowano postawę sędziów na tych mistrzostwach: „''Nieobjektywność z ich strony powoduje wydawanie krzywdzących rozstrzygnięć, co detonuje zawodników i powoduje schodzenie ich ustawicznie z ringu i powracanie za chwilę po perswazjach. Atmosfera gorączkowa przenosi się na publiczność, która pragnie również brać udział w wydawaniu decyzyj. Krzywdzące wyroki sędziów dotykają w pierwszym rzędzie zawodników Wisły, [[Władysław Bajorek|Bajorka]] i [[Aleksander Jaworski|Jaworskiego]], których wyższość została przez arbitrów w wielu wypadkach nieuznaną…''”.
 +
***[[Aleksander Jaworski]] po niezrozumiałej decyzji sędziowskiej (wskutek protestu) musiał dwukrotnie zmierzyć się z Błażycą. Przegrał dwukrotnie, przy czym powtórzona walka miała być bardzo zacięta. Charakterystyczna, że katowicki „Sport”, oceniając medalistów w tej kategorii wagowej pisał wprost: „''Trzecie miejsce przypadło … Broniewskiemu, stojącemu technicznie na dość wysokim poziomie, jednak słabszemu od [[Aleksander Jaworski|Jaworskiego]] „Wisła” Kraków''”.
 +
1931
 +
*'''22 lutego. Zawody eliminacyjne najlepszych polskich zapaśników przed mistrzostwami Europy''', Nowy Bytom.
 +
**w wadze półśredniej rywalizować miał [[Aleksander Jaworski]]. Wśród dwóch najlepszych zawodników w tej kategorii brak nazwiska Jaworskiego.
 +
*'''1 marca. W zamierzeniach ogólnopolskie zawody w zapasach i podnoszeniu ciężarów'''. Faktycznie mecz Wisła-Legia, sala Żołnierza Polskiego.
 +
**Wyniki w zapasach:
 +
***w wadze średniej 1. miejsce zajął [[Aleksander Jaworski]];
 +
*'''26 kwietnia. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach''', sala Domu Żołnierza Polskiego. . Zobacz szczegółowe relacje: [[1931.04.26 Mistrzostwa Krakowa w ciężkiej atletyce|tutaj]].
 +
**Wyniki Wiślaków:
 +
***w wadze średniej 1. miejsce zajął [[Aleksander Jaworski]];
 +
*'''13 grudnia. Zawody zapaśnicze, sala Domu Robotniczego''', ul. Smolki – Podgórze.
 +
**W walce pokazowej zmierzyli się [[Władysław Bajorek]] i [[Aleksander Jaworski]] i „''pokazali bardzo piękną walkę przez 20 minut''”. Wynik [[:Grafika:IKC 1931-12-16.JPG|nieznany]].
 +
1932
 +
*'''2 kwietnia. Kraków. Zawody zapaśnicze Wisł-Lurych Siemianowice''', sala Domu Robotniczego – ul. Smolki, Podgórze.
 +
***w wadze średniej [[Aleksander Jaworski]] kładzie Sobotę (L);
 +
*'''23 i 24 kwietnia. Mistrzostwa Krakowa w podnoszeniu ciężarów i zapasach''', sala Domu Robotniczego w Podgórzu. Zobacz wyniki: [[:Grafika:IKC 1932-04-27.JPG|tutaj]].
 +
**'''24 kwietnia. Wyniki zawodników Wisły w zapasach''':
 +
***waga średnia — 1. miejsce [[Aleksander Jaworski]];
 +
*'''15 i 16 maja. Mistrzostwa Polski w atletyce i podnoszeniu ciężarów''', Katowice. Zobacz wyniki: [[:Grafika:Polska Zachodnia 1932-05-17a.JPG|tutaj]].
 +
**Wyniki zawodników Wisły.
 +
**W zapasach:
 +
***w wadze półśredniej 3. miejsce zajął [[Aleksander Jaworski]].
 +
1933
 +
*'''12 lutego. Eliminacyjne zawody „dla ustalenia narodowej reprezentacji na mecz z Austrią''', Katowice. Zobacz: [[:Grafika:Polska Zachodnia 1933-02-13b.JPG|tutaj]].
 +
**w wadze półśredniej [[Aleksander Jaworski]] przegrał z Błażycą.
 +
*'''Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach''', boisko Wisły.
 +
***w wadze średniej mistrzem został [[Aleksander Jaworski]].
 +
1934
 +
*'''Zawody Śląsk-Kraków 16:9'''.
 +
**w wadze średniej [[Aleksander Jaworski]] zwyciężył na punkty Grychtoła (Śląsk) (3:1).
 +
*'''Mistrzostwa ciężkoatletyczne okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów''', sala Sokoła.
 +
***w wadze średniej 1. miejsce [[Aleksander Jaworski]].
 +
*'''5 sierpnia. Zawody Śląsk-Kraków''', Katowice. Zobacz wyniki szczegółowe: [[:Grafika:Polska Zachodnia 1934-08-06.JPG|tutaj]].
 +
***w wadze półśredniej [[Aleksander Jaworski]] wygrywa z powodu niestawienia się przeciwnika;
 +
*'''18 listopada. Zawody o mistrzostwo drużynowe okręgu krakowskiego między Wisłą a Legią''', sala Sokoła. 15:5 dla Wisły. Zobacz relację: [http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1934/numer093/imagepages/image2.htm tutaj].
 +
***w wadze średniej [[Aleksander Jaworski]] w 4 min. 30 sek. kładzie Zmarza (Legia) 3:0.
 +
1936
 +
*'''26 stycznia. Turniej zapaśniczy zorganizowany przez krakowską Legię''', Kraków.
 +
**W ogólnej punktacji zwyciężył [[Władysław Bajorek]], [[Aleksander Jaworski]] zajął 4. miejsce (już jako zapaśnik Legii)…
 +
 
 +
 
 +
 
[[Kategoria:Zawodnicy (zapasy)|Jaworski Aleksander]]
[[Kategoria:Zawodnicy (zapasy)|Jaworski Aleksander]]

Wersja z dnia 07:02, 11 kwi 2012

Niezwykle utalentowany i utytułowany zapaśnik Wisły. Zdobywca pierwszego w historii sekcji ciężko atletycznej TS Wisła medalu na Mistrzostwach Polski w 1926 roku. Mistrz Polski w wadze średniej w 1927 roku. Reprezentant Polski. W 1936 był zawodnikiem krakowskiej Legii.

Kronika Sportowa

1925

  • 30 sierpnia. Przed spotkaniem piłkarskim Wisła-Warta odbyły się „zapasy ciężko atletyczne, przy współudziale najlepszych krakowskich zapaśników”. Walczyły „3 pary zawodników, tj. … Wawrzusiak- Jaworski … Gry te zakończone wynikiem nierozstrzygniętym były wykonane jako pokaz przed przyszłymi zawodami o mistrzostwo Krakowa; wykazały one pewien trening i wyrobienie u zapaśników, rokujących dobre na przyszłość nadzieje”.

1926

  • 24-25 lipca. Pierwsze w historii mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapaśnictwie i podnoszeniu ciężarów, boisko Wisły. Szczegółowe wyniki zobacz tutaj.
  • 1 sierpnia. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów, Katowice. Zobacz szczegółowe relacje tutaj
    • Udział w mistrzostwach wzięło 5 zapaśników Wisły:
      • w wadze średniej – Aleksander Jaworski;
      • Jedyny, a zarazem pierwszy w historii sekcji ciężko atletycznej TS Wisła medal na Mistrzostwach Polski zdobył w wadze średniej – Aleksander Jaworski, zajmując 3. miejsce.

1927

  • 20 marca. Pierwsze w sezonie zawody zapaśnicze organizowane przez Małopolski Okręgowy Związek Atletyczny, sala kinoteatru Warszawa – Kraków. Zobacz szczegółowe relacje: tutaj.
    • Wyniki zawodów:
      • w wadze średniej Aleksander Jaworski pokonał Kenkrautza w 1 min.;
  • 22 kwietnia. Ciężkoatletyczne Mistrzostwa Wewnętrzne TS Wisła, sala Sokoła. Zobacz szczegółową relację: tutaj.
    • Wyniki:
      • w wadze średniej wygrał Aleksander Jaworski, 2. Jan Tylek. Przy okazji sprawozdawca „Ikaca” napisał: „Jaworski właściwie nie ma równego sobie zapaśnika, jest to najlepszy zapaśnik Tow. Sp. Wisła”;
  • 29 maja.. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów, sala Sokoła – Kraków (choć w anonsach pisano, że w wypadku ładnej pogody będzie to boisko Wisły). Zobacz szczegółową relację: tutaj.
    • Wyniki:
      • w wadze średniej wygrał Aleksander Jaworski, 2. Zawała z Legii
  • 5-6 czerwca. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów, Lwów. Zobacz szczegółową relację: tutaj.
    • Uczestniczyło w nich 2 zawodników Wisły.
      • 1. miejsce i złoty medal w wadze średniej osiąga Aleksander Jaworski. W drodze po medal pokonał kolejno: Króla w 2 min., Rondziaka w 1,5 min., Leitgebera w 7 min. i Mięsoka w 3 min.
  • 17 września. Zawody kwalifikacyjne do Mistrzostw Europy, Katowice. Zobacz szczegółową relację: tutaj.
    • W zawodach kwalifikacyjnych zawodników wagi średniej na zawody o Mistrzostwo Europy w Budapeszcie (2-6 listopada) zmierzyli się Aleksander Jaworski i mistrz Górnego Śląska Zeug. „Zwycięstwo odniósł Jaworski, a sukces jego jest tem godniejszy podkreślenia, ponieważ Zeug jest mistrzem w wadze półcieżkiej i ciężkiej i zdobył w lipcu w Katowicach na zawodach międzynarodowych mistrzostwo wszystkich wag”. Tak donosiła prasa. Niestety ostatecznie na mistrzostwa pojechał… Zeug co przyjęte zostało w Krakowie z niesmakiem: „pominięcie nadzwyczaj utalentowanego zawodnika krakowskiego i mistrza Polski w wadze średniej, Jaworskiego na korzyść Zeuga (G. Śląsk) nie miało żadnych podstaw. Jaworski bowiem wyszedł zwycięsko w zawodach eliminacyjnych i okazał się lepszym zapaśnikiem od Zeuga – wzięto nawet od niego przyrzeczenie sumiennego treningu, i mimo to w ostatniej chwili przed wyjazdem zawodnik ten bez powodu został pominięty. Zdaje się, iż niestety odegrały tu chyba rolę w wyborze kandydatów do Budapesztu tylko względy, czy też antypatie dzielnicowe, których się można domyślać, jeśli się zważy, że Polski Związek Atletyczny ma swoją siedzibę w Katowicach”. Nie musimy dodawać, że występ Zeuga naznaczony został w Budapeszcie samymi porażkami.

1928

  • 10 marca. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów, sala Sokoła – Kraków. Zobacz szczegółową relację: tutaj.
    • Wyniki:
      • w wadze średniej wygrał Aleksander Jaworski;
    • W walce pokazowej zmierzył sięAleksander Jaworski ze Zbyszkiem IV. Zakończyła się ona wynikiem nierozstrzygniętym.
  • 18-20 marca. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów, Poznań. Zobacz szczegółową relację: tutaj.
    • w wadze średniej Aleksander Jaworski zdobywa 3. miejsce. Droga do medalu: 18 marca (niedziela) wygrywa z Czachurem (Lwów) w 11 minucie; „po ostrej walce zwycięża w 7 min. Łukasiewicza (Lwów)”…
  • 27 kwietnia. Międzypaństwowe zawody w zapasach Polska-Czechosłowacja, Katowice.
    • W walce wstępnej o prawo występu w reprezentacji narodowej Aleksander Jaworski miał stoczyć walkę z Morgensternem. Zobacz więcej informacji: tutaj.
  • Z końcem kwietnia prasa donosiła, że na specjalny kurs olimpijski, który miał wyłonić ekipę zapaśniczą na Igrzyska Olimpijskie w Amsterdamie trafić miało dwóch zawodników Wisły. W tym:
      • Aleksander Jaworski w wadze średniej.

1929

  • 10 marca. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów, koszary 20 pp na Krowodrzy. Zobacz szczegółową relację: tutaj.
    • „Z powodu braku partnerów w swoich wagach, walkowerem zdobyli mistrzostwo”:
      • w wadze średniej Aleksander Jaworski;
      • W walkach pokazowych Aleksander Jaworski pokonał Pawlikowskiego.
  • 18 marca. Eliminacyjne zawody przed mistrzostwami Europy w Dortmundzie (4-7 kwietnia 1929), Katowice.
      • w wadze średniej wygrał Aleksander Jaworski, co odebrano w prasie nie wiedzieć czemu jako sensacyjne rozstrzygnięcie.

1930

  • Kwiecień. Ocena wiślackich zapaśników i ich szans przed Mistrzostwami Polski dokonana przez katowicki „Sport”: „Kraków posiada szanse przede wszystkiem w wadze lekkiej, pół średnij i ciężkiej… Drugim asem Krakowa w mistrzostwach, posiadającym szanse jest Jaworski, Wisła. Odpowiednia siła przy dobrej metodzie i technice bez zarzutu, będą plusami krakowianina…”.
  • 20-21 kwietnia. Mistrzostwa Polski w zapasach i podnoszeniu ciężarów, Kraków – ujeżdżalnia wojskowa, ul. Zwierzyniecka. Zobacz relację tutaj.
    • W „Ikacu” ostro skrytykowano postawę sędziów na tych mistrzostwach: „Nieobjektywność z ich strony powoduje wydawanie krzywdzących rozstrzygnięć, co detonuje zawodników i powoduje schodzenie ich ustawicznie z ringu i powracanie za chwilę po perswazjach. Atmosfera gorączkowa przenosi się na publiczność, która pragnie również brać udział w wydawaniu decyzyj. Krzywdzące wyroki sędziów dotykają w pierwszym rzędzie zawodników Wisły, Bajorka i Jaworskiego, których wyższość została przez arbitrów w wielu wypadkach nieuznaną…”.
      • Aleksander Jaworski po niezrozumiałej decyzji sędziowskiej (wskutek protestu) musiał dwukrotnie zmierzyć się z Błażycą. Przegrał dwukrotnie, przy czym powtórzona walka miała być bardzo zacięta. Charakterystyczna, że katowicki „Sport”, oceniając medalistów w tej kategorii wagowej pisał wprost: „Trzecie miejsce przypadło … Broniewskiemu, stojącemu technicznie na dość wysokim poziomie, jednak słabszemu od Jaworskiego „Wisła” Kraków”.

1931

  • 22 lutego. Zawody eliminacyjne najlepszych polskich zapaśników przed mistrzostwami Europy, Nowy Bytom.
    • w wadze półśredniej rywalizować miał Aleksander Jaworski. Wśród dwóch najlepszych zawodników w tej kategorii brak nazwiska Jaworskiego.
  • 1 marca. W zamierzeniach ogólnopolskie zawody w zapasach i podnoszeniu ciężarów. Faktycznie mecz Wisła-Legia, sala Żołnierza Polskiego.
    • Wyniki w zapasach:
      • w wadze średniej 1. miejsce zajął Aleksander Jaworski;
  • 26 kwietnia. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach, sala Domu Żołnierza Polskiego. . Zobacz szczegółowe relacje: tutaj.
    • Wyniki Wiślaków:
      • w wadze średniej 1. miejsce zajął Aleksander Jaworski;
  • 13 grudnia. Zawody zapaśnicze, sala Domu Robotniczego, ul. Smolki – Podgórze.
    • W walce pokazowej zmierzyli się Władysław Bajorek i Aleksander Jaworski i „pokazali bardzo piękną walkę przez 20 minut”. Wynik nieznany.

1932

  • 2 kwietnia. Kraków. Zawody zapaśnicze Wisł-Lurych Siemianowice, sala Domu Robotniczego – ul. Smolki, Podgórze.
      • w wadze średniej Aleksander Jaworski kładzie Sobotę (L);
  • 23 i 24 kwietnia. Mistrzostwa Krakowa w podnoszeniu ciężarów i zapasach, sala Domu Robotniczego w Podgórzu. Zobacz wyniki: tutaj.
    • 24 kwietnia. Wyniki zawodników Wisły w zapasach:
      • waga średnia — 1. miejsce Aleksander Jaworski;
  • 15 i 16 maja. Mistrzostwa Polski w atletyce i podnoszeniu ciężarów, Katowice. Zobacz wyniki: tutaj.
    • Wyniki zawodników Wisły.
    • W zapasach:
      • w wadze półśredniej 3. miejsce zajął Aleksander Jaworski.

1933

  • 12 lutego. Eliminacyjne zawody „dla ustalenia narodowej reprezentacji na mecz z Austrią, Katowice. Zobacz: tutaj.
    • w wadze półśredniej Aleksander Jaworski przegrał z Błażycą.
  • Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach, boisko Wisły.
      • w wadze średniej mistrzem został Aleksander Jaworski.

1934

  • Zawody Śląsk-Kraków 16:9.
    • w wadze średniej Aleksander Jaworski zwyciężył na punkty Grychtoła (Śląsk) (3:1).
  • Mistrzostwa ciężkoatletyczne okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów, sala Sokoła.
      • w wadze średniej 1. miejsce Aleksander Jaworski.
  • 5 sierpnia. Zawody Śląsk-Kraków, Katowice. Zobacz wyniki szczegółowe: tutaj.
      • w wadze półśredniej Aleksander Jaworski wygrywa z powodu niestawienia się przeciwnika;
  • 18 listopada. Zawody o mistrzostwo drużynowe okręgu krakowskiego między Wisłą a Legią, sala Sokoła. 15:5 dla Wisły. Zobacz relację: tutaj.
      • w wadze średniej Aleksander Jaworski w 4 min. 30 sek. kładzie Zmarza (Legia) 3:0.

1936

  • 26 stycznia. Turniej zapaśniczy zorganizowany przez krakowską Legię, Kraków.
    • W ogólnej punktacji zwyciężył Władysław Bajorek, Aleksander Jaworski zajął 4. miejsce (już jako zapaśnik Legii)…