Artykuły, wywiady. Gimnastyka 1963

Z Historia Wisły

Spis treści

Artykuły, wywiady. Gimnastyka 1963



W sekcji gimnastycznej Wisły

‎‎‎

Echo Krakowa. 1963, nr 121 (24 V) nr 5552


Praca z młodzieżą przynosi wyniki OSTATNIE sukcesy gimnastyczek TS Wisła zarówno na zawodach okręgowych jak i centralnych świadczą o wzorowo prowadzonej pracy szkoleniowej, Przecież pamiętamy, te po tłustych latach 1948—1952 kiedy to z inicjatywy małżeństwa Lewickich powstała sekcja i odnosiła zwycięstwa, później nastąpił kryzys.

— Najwięcej pomógł nam dyr. Schabowski - informuje nas b. mistrzyni Polski a obecnie trener kadry olimpijskiej p. Barbara Ślizowska. On to bowiem przed paru laty umasowił gimnastykę w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 i większość młodzieży namówił do wstąpienia do naszego Towarzystwa. Za przykładem wspomnianego Liceum poszły inne szkoły. Zaczęliśmy wiec od pracy masowej. W ciągu kilku sezonów 10-15-letnie dziewczęta zrobiły ogromne postępy i dziś szczycimy się jedną z najlepszych sekcji w kraju.

To nie przesada mówi kierownik sekcji kpt. Ryszard Janotka. Dzięki wybitnym zdolnościom pedagogicznym pani Barbary, która jeszcze niedawno zaliczała się do najlepszych gimnastyczek w kraju, dochowaliśmy się zespołu.

którego nie powstydzi się żaden klub. Od 2 lat zdobywamy drużynowe mistrzostwo Polski juniorów a nasze dziewczęta wywalczyły 4 tytuły drużynowych mistrzyń Polski oraz 6 tytułów Indywidualnych. Biorąc pod uwagę punktację juniorów i seniorów, ustępujemy w tej chwili jedynie warszawskiej Legii. Muszę jednak dodać, że w sekcji naszej składającej się ze 100 dziewcząt i ok. 80 chłopców, mamy zaledwie jedną seniorkę.

— Plany na przyszłość 7 — kończy kierownik sekcji kpt. R. Janotka. To przygotowania do mistrzostw Polski seniorów i seniorek, do których wystawiamy pełny zespół złożony z młodzieży. Mimo to spodziewamy się, że tak jak i w ubiegłym roku zdobędziemy w ogólnej punktacji wicemistrzostwo Polski, chociaż, jak wspominaliśmy barw naszego Towarzystwa bronić będą juniorki i juniorzy. I tak np. w klasie mistrzowskiej-międzynarodowej wystawimy kadrowiczkę B. Zeman wraz z B. Janotą oraz E. Borowską, w klasie mistrzowskiej krajowej: kadrowiczkę W. Lech oraz M. Wólczańską, siostry M. i Z. Brzozy oraz I.

Kawalec, a wśród chłopców w klasie I: M. Jakubowskiego, B. Seredyńskiego oraz S. Szczurka.

Dodam jeszcze, że juniorów trenuje mgr J. Wardęga.

Gratulujemy gimnastyczkom i gimnastykom TS Wisła sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć. (J.F.)


Masowy pokaz gimnastyczny

Gazeta Krakowska. 1963, nr 236 (5/6 X) nr 4766

Dziś na stadionie Wisły miał się odbyć masowy pokaz gimnastyczny uczennic krakowskich szkół średnich. Ze względu na fatalne warunki atmosferyczne —-pokaz ten odwołano.


Reprezentacja Polski Juniorek w gimnastyce spotka się w Ostrawie z „młodzieżówką” Czechosłowacji.

Gazeta Krakowska. 1963, nr 253 (25 X) nr 4783

Reprezentacja Polski Juniorek w gimnastyce spotka się w Ostrawie z „młodzieżówką” Czechosłowacji. Skład drużyny polskiej — to reprezentacja Krakowa (team Wisła — Wawel): Borowska, Waszczyk, Furowicz, Nowak, Zeman, Sarna i Brzoza. Może te dziewczęta w przyszłości pójdą śladami Heleny Rakoczy czy Danuty Stachów.


Reprezentacja gimnastyczna Krakowa pań udała się do Budapesztu

Gazeta Krakowska. 1963, nr 275 (21 XI) nr 4805

W dniu dzisiejszym reprezentacja gimnastyczna Krakowa pań udała się do Budapesztu na spotkanie rewanżowe z Węgierkami. Drużyna krakowska wystąpi w następującym zestawieniu. Apostolska, Sarna, Zeman, Borowska, Lech, Waszczyk, Putaj. Trenerem drużyny jest p. Helena Rakoczy. Kierownikiem ekipy jest prezes Krakowskiego Związku Gimnastycznego mgr Mazurek. Wraz z ekipą wyjechali także sędziowie P. Wcisło i Z. Kowalczyk oraz sekretarz p. J. Horska. Zawody rozegrane zostaną w układzie ćwiczeń dowolnych. Jak nam wiadomo drużyna krakowska ma szanse na rewanż gdyż jedzie w pełnym i najlepszym składzie z zawodniczką Sarną, która już wyzdrowiała i czuje się bardzo dobrze.