Artykuły, wywiady. Pływanie 1966

Z Historia Wisły

Spis treści

Artykuły, wywiady. Pływanie 1966]]

Kurs nauki pływania

Echo Krakowa. 1966, nr 63 (16 III) nr 6411

TS WISŁA organizuje kurs nauki pływania dla dzieci w wieku 10—12 lat. Zgłoszenia na pływalni Wisły, ul. Reymonta 22, we wtorki i czwartki w godz. 17—1


Echo Krakowa. 1966, nr 115 (17 V) nr 6463

NA PŁYWALNI Wisły rozpoczął się kurs nauki pływania w grupach dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nadal jednak przyjmowane są zgłoszenia chętnych...


Echo Krakowa. 1966, nr 215 (13 IX) nr 6563

SEKCJA pływacka TS organizuje kursy nauki pływania dla młodzieży, Zgłoszenia w sekretariacie, ul. Reymonta 22 w godz. 17—19.


STARE porzekadło mówi, że Cygan był winien, a powiesili kowala.

Echo Krakowa. 1966, nr 94 (22 IV) nr 6442


Jakże pasuje ono do historii jąka wydarzyła się niedawno w korespondencyjnych mistrzostwach pływackich Polski w konkurencji dzieci. Zawody odbyły się we wszystkich okręgach i Polski Związek Pływacki po otrzymaniu protokołów, obliczył rezultaty i opublikował klasyfikację. Wynika z niej, że 3 miejsce w Polsce zajęli młodzi pływacy Wisły. Niby wysoka to lokata, ale działacze jubilatki zaczęli Wyliczać i wyszło im, że powinni zdobyć, jak w roku poprzednim mistrzostwo Polski, a nie trzecie miejsce.

Cóż się jednak okazało. Krakowski Okręgowy. Związek Pływacki zbyt opieszale opracowywał sprawozdanie z tej imprezy, a ponadto wysłał Je w ostatnim terminie i niekompletne. W wynikach sztafet nie uwzględnił nazwisk zawodników i w efekcie Komisja Sportowa Polskiego Związku Pływackiego punktów zdobytych przez Wisłę w sztafetach nie uwzględniła. Efekt.. zamiast pierwszego miejsca, przypadło wiślakom — trzecie.

TS Wisła złożyło oficjalny protest, którego niestety PZP nie uwzględnił, motywując swój krok tym, iż-w regulaminie powiedziano jasno co należy do obowiązków Okręgowego Związku i sędziego głównego zawodów. Z formalnego punktu widzenia PZP ma rację, bo gdyby tak ze wszystkich okręgów nadsyłano niekompletne protokoły, to wyniki mistrzostw można by ogłosić dopiero na drugi rok. Tym niemniej pływacy Wisły zostali ukarani nie za swoje grzechy, oni dopatrzyli wszystkich formalności: zgłosili drużynę, przedstawili imienny wykaz zawodników we wszystkich konkurencjach z aktualnymi kartami zdrowia itp.

Mają więc słuszne pretensje, że ich całoroczny wysiłek, ich żmudna i solidna praca poszła na marne. X dlatego trudno się zgodzić z oficjalną decyzją PZP, która trzymając Się suchej litery przepisów ukarała niewinnych. Właśnie w myśl wspomnianego na wstępie porzekadła. (F

Gazeta Krakowska. 1966, nr 118 (20 V) nr 5675

Wydawało się, że uzyskanie dobrych wyników, że pokonanie rywali powinno wystarczyć do zwycięstwa. Logicznie — powinno, z punktu widzenia biurokratów — nie.

W ubiegłym roku w korespondencyjnych pływackich mistrzostwach Polski w konkurencji dzieci bezapelacyjnie najlepszym zespołem dysponowała Wisła. Krakowianie udowodnili to zresztą wynikami. Jakież było ich zdziwienie po otrzymaniu protokołu weryfikacyjnego z mistrzostw z którego wynikało, że Wisła zajęła dopiero trzecie miejsce.

Cóż się okazało? Sędzia główny zawodów krakowskich w sprawozdaniu z zawodów w konkurencjach sztafetowych wpisał tylko nazwę klubu bez podania nazwisk I wieku uczestników sztafet. Takie sprawozdanie poszło do Polskiego Związku Pływackiego, PZP nie namyślając się długo, nie domagając się uzupełnienia sprawozdania czy jakichś wyjaśnień — nie zaliczył Wiśle punktów za sztafety i tym samym zamiast pierwszego miejsca, krakowianie zajęli trzecie.

Czy klub zawinił, czy nie dokonał wszystkich formalności przy zgłoszeniu się do zawodów? Klub był w porządku. Komisja sportowa KOZP przygotowują® listy startowe i karty chronometrażowe stwierdziła, że zawodnicy Wisły zgodnie z regulaminem PZP zostają dopuszczeni do startu. Pech chciał, że sędzia główny sporządzając sprawozdanie nie przepisał z kart chronometrażowych wszystkich potrzebnych danych.

I to zadecydowało o zbyt pochopnym i tak krzywdzącym Wisłę orzeczeniu naczelnych władz pływackich w Polsce.

Należy chyba poddać rewizji takie orzeczenie. Może tego dokonać GKKFiT.

Klasy pływackie w szkołach podstawowych

Gazeta Krakowska. 1966, nr 108 (9 V) nr 5665

Wisła inicjatorem pożytecznej akcji

Przed rokiem sekcja pływacka Wisły podjęła cenną Inicjatywę.

Na wzór metod szkoleniowych w NRD postanowiono czynić starania, by wprowadzić do niektórych szkół podstawowych Krakowa zamiast lekcji wf — naukę pływania.

Akcja ta znalazła poparcie Kuratorium Okręgu Szkolnego, zorganizowano spotkanie z wicekuratorem mgr J. Nowakiem oraz kierownikami szkól podstawowych znajdujących się w pobliżu kombinatu sportowego TS Wisła. Wytypowano do tego eksperymentu trzy szkoły — szkolę nr 5 ul. Chocimska, szkołę nr U ul. Misjonarska, szkołę nr 93 ul. Szlachtowskiego. W szkołach tych w roku szkolnym 1965/66 w klasach drugich zamiast lekcji wychowania fizycznego wprowadzono obowiązkową naukę pływania.

Ośmioletni chłopcy i dziewczęta pod okiem doświadczonych trenerów i instruktorów uczyli się prawidłowych ruchów crawla.

120 dzieci w 80 lekcjach nauczyło się nie tylko pływać, lecz co ważniejsze dla przyszłych wyczynowców, pływać prawidłowo. Od dziecięcych lat zostały wpojona im zasady najekonomiczniejszych ruchów pływackich, przygotowano trenerom grunt do dalszego szkolenia.

O akcji tej rozmawialiśmy a zastępcą kierownika szkoły nr S Teresą Jagielską: „Eksperyment zdał w 100 proc. egzamin. Z moich osobistych obserwacji u dzieci uczęszczających na zajęcia pływackie daje się zauważyć wielką odporność na zachorowania, przeziębienia. Dzieci te wyróżniają się dobrym samopoczuciem i wykazują dobre postępy w nauce. Szkoda że akcja ta obejmuje tak małą ilość dzieci...” Opinia kierownika sekcji pływackiej TS Wisła Tadeusza Kękusia: „Ta dyscyplina sportowa — pływanie wymaga rozpoczęcia szkolenia od lat dziecięcych. Uważam, że podstawowym warunkiem rozwoju pływania w Polsce jest wprowadzenie obowiązkowej nauki pływania w szkołach podstawowych. Z tak wielkiej masy umiejącej pływać młodzieży nietrudno wyłowić talenty, znacznie łatwiej prowadzić akcję szkoleniową. Zrobiliśmy początek przy przychylnym ustosunkowaniu się do tej akcji wicekuratora mgr Nowaka i kierownictw szkół (Michał Sitarski, Janina Kwasowa i in.). Pragniemy rozszerzyć tę akcję w roku następnym. Może nauką pływania zostaną objęte klasy pierwsze, drugie i trzecie, może zostanie stworzona jedna klasa z najbardziej uzdolnionych w tym kierunku chłopców i dziewcząt.

Sądzę, że niektórzy z uczniów tych szkół wezmą już udział w tegorocznych zawodach korespondencyjnych dzieci o mistrzostwo Polski”.

Dodajmy, że jest to żmudna długofalowa praca. Wysiłek kadry nauczycielskiej i instruktorskiej duży. TS Wisła obrało właściwą drogę w rozwoju pływania, posiada najlepszy zespół krajowy w konkurencji dzieci, posiada sporo osiągnięć. Przełomowym momentem w rozwoju tej sekcji było otwarcie w 1962 r. krytej pływalni. Wisła posiadała wówczas 20 zawodników i zajmowała na liście krajowej 72 miejsce. Po trzech latach pracy w klasyfikacji za 1965 r. Wisła znajduje się w czołówce, zajmując czwartą pozycję!


Kąpielisko Towarzystwa Sportowego „Wisła”

Gazeta Krakowska. 1966, nr 132 (6 VI) nr 5689=

Po raz pierwszy otworzyło wczoraj podwoje odkryte kąpielisko Towarzystwa Sportowego „Wisła”. Wybudowane w rekordowo krótkim czasie posiada duży basen 20 X 50 m, brodzik dla dzieci, odpowiednie urządzenia sanitarne. Woda basenu jest podgrzewana. W najbliższych dniach przy basenie uruchomiony zostanie bufet oraz bar mleczny, a otoczenie basenu pokryje się stolikami i parasolami. W niedzielę nowo otwarty basen pływacki odwiedziła rekordowa liczba amatorów kąpieli, którzy wyrażali się z dużym uznaniem o funkcjonowaniu nowego obiektu.


Szkolenie młodzieży w Wiśle

Echo Krakowa. 1966, nr 180 (3 VIII) nr 6528

PRZED paru laty kierownictwo i trenerzy sekcji pływackiej TS Wisła położyli główny nacisk na szkolenie pływackie dzieci. Przeprowadzono specjalne kursy nauki pływania, zorganizowano szkółki pływackie dzieci i młodzieży. Dobra praca przyniosła już znakomite rezultaty. Po zajęciu czołowego miejsca w skali krajowej w korespondencyjnych mistrzostwach Polski dzieci, ostatnio pływacy Wisły mają do zanotowania na swoim koncie nowy sukces. Podczas rozegranych w Poznaniu mistrzostw Polski juniorów zawodnicy krakowskiej Wisły zdobyli 16 medali, w tym 5 tytułów mistrzów Polski i 7 tytułów wicemistrzowskich i 4 brązowe medale. W łącznej punktacji mistrzostw Wisła zajęła 2 miejsce za Juvenią Wrocław; w konkurencjach grupy „A” (juniorzy starsi) wiślacy uplasowali się na 4 pozycji, ; a w konkurencjach grupy „B” i (juniorzy młodsi) — na pierwszej. Krakowskie pływanie, które w ostatnich latach przechodziło pewien regres, ma więc ; wszystkie dane, aby już niedługo odegrać poważną rolę w kraju

Basen Wisły nadal czynny. IX

Echo Krakowa. 1966, nr 215 (13 IX) nr 6563

W DALSZYM ciągu przy ul. Reymonta 22 czynna jest letnia pływalnia TS Wisła. Woda na basenie kąpielowym jest podgrzewaną do 24 stopni C. W miesiącu wrześniu bilety Ostępu na kąpielisko zostały obniżone o 50 proc.

Gazeta Krakowska. 1966, nr 218 (14 IX) nr 5775

Słoneczna, ciepła pogoda ściąga na otwarty basen Wisły sporo amatorów kąpieli. Ku zadowoleniu gospodarzy, gdyby nie... Oglądałem wczoraj natryski i szatnie po opuszczeniu tych pomieszczeń przez nieznanych młodocianych kąpielowiczów. Trudno wprost uwierzyć że dokonali tego cywilizowani ludzie. Młodzi wandale poła¬ mali rury aluminiowe, poskręcali je w różne formy, niszcząc całkowicie urządzenia natryskowe. Na sufitach szatni widniały wyraźne odciski... stop! Jakich akrobatycznych sztuczek musieli dokonać ci bezmyślni młodzieńcy! Basen Wisły został wybudowany w czynie Społecznym, jest własnością społeczeństwa krakowskiego, Niech każdy przebywający na pływalni Wisły o tym pamięta Wandali — tępmy. bezlitośnie...


Kombinat sportowy Korony

Gazeta Krakowska. 1966, nr 240 (10 X) nr 5797

Kombinat sportowy Korony, poza halą sportową, salami gimnastycznymi, basenami do zaprawy kajakowej i wioślarskiej zyskał wczoraj jeszcze jedno ważne ogniwo — krytą pływalnię. Obiekt budowany od lat został oddany do użytku. Uroczystość otwarcia została połączona z międzynarodowym mitingiem pływackim. Pierwsze zawody i... pierwszy rekord Polski. Dobry prognostyk, oby i dla krakowskiego pływactwa. I jeszcze jeden sukces — widownia wypełniona była po brzegi. Mieszkańcy Podgórza lubują się w tej dyscyplinie sportowej. Prezes Korony dyr. Rudolf Lowas dokonując otwarcia pływalni rzucił hasło — „Każdy mieszkaniec Podgórza umie pływać”. Podgórze dotychczas nie posiadało krytej pływalni. Pływalnia wygląda bajkowo. Krystaliczna czysta woda, oświetlona specjalnymi lampami, dopływ świeżego powietrza, wygodne szatnie, osuszalniki, natryski, jedyna w Krakowie sauna fińska. A pod głównym basenem — basen szkoleniowy dla dzieci. Idealne warunki pracy dla trenerów i instruktorów. W uroczystości otwarcia uczestniczyli; wiceprzewodniczący Rady Nar. m. Krakowa inż. Zb. Górski, dr Jan Garlicki, przew. KKKFiT J. Marecki, szef sportu związkowego w Krakowie J. Krejcza i in. W mityngu międzynarodowym startowali zawodnicy pięciu państw: Francji, NRD, Wioch, Rumunii i Polski. Rozegrano 11 konkurencji, w 9 triumfowali goście, a tylko dwie zakończyły się zwycięstwem Polaków. Najcenniejszy rezultat uzyskał reprezentant Polski z ostatnich mistrzostw Europy — Langer (GKS Katowice). Na dystansie 400 m stylem dowolnym Langer zajął pierwsze miejsce ustanawiając nowy rekord Polski — 4.25,8. Najciekawszy przebieg miał wyścig na 100 m dow. mężczyzn. W doborowej stawce krakowianin Sikora zajął trzecie miejsce. Wyniki: Mężczyźni: 200 m Soptarian (Rumunia) 2.36,9, 3. Cupiał (Wisła) 2.50,7; 100 m dow. 1. Boscaini (Włochy) 56,3, 2. Dan Demetriad (Rumunia) 56,5, 3. Sikora (Wisła) 58,5.

Krakowski okręg pływacki zapowiada nową imprezę na pływalni Korony — zawody skoków z trampoliny. Nowy obiekt sportowy będzie w pełni wykorzystany do celów szkoleniowych i widowiskowych. PU

Ocena pływaków Wisły

Echo Krakowa. 1966, nr 263 (9 XI) nr 6611

Obecnie najlepszym pływakiem Krakowa jest K. Sikora, który zajmuje następujące lokaty: 100 m dow. — 7 miejsce z czasem 59,0 sek., 100 m grzbietowym — 2 miejsce z czasem 1.06,9, 200 m grzbietowym — 2 miejsce z czasem 2.25,7 i 200 m zmiennym — 7 lokata z czasem 2,33.8.

Dwukrotnie w pierwszej „dziesiątce” krajowej jest 19-letni Klupa: 8 miejsce na 400 m dow. — 4.47,0 i 5 miejsce na 1500 m dow. — 18.58,6. Pojedyncze pozycje zajmują: 17-letni Dyrek jest 7 na 200 m klasycznym — 2.52,2, 16-letni Cupiał jest 9 na 200 m klasycznym — 2.52,5, a 15-letni Radziejowski zajmuje 9 miejsce na 200 m delfinem z czasem 2.36,8. Dodajmy jeszcze, że również 15-letni Jerzy Kękuś jest 12 na liście grzbietowców na 200 m.


Gazeta Krakowska. 1966, nr 261 (3 XI) nr 5818

Krakowski Okręgowy Związek Pływacki ogłosił listę najlepszych wyników na pływalni 50 metrowej: Kobiety: 50 m dow., 100 m dow., 200mdow.i400 m dow. — K. Kacza (Wisła) 33,2 sek., 1.11,3, 2.39,7 i 5.43,6; 800 m dow. — M. Kacza (Wisła) 12.50,0; 100 m klas, i 200 m klas. Rumian (Wisła) 1.26,8 i 3.03,7; 100 m grzb. i 200 m grzb. — Pankowska (Wisła) 1.21,6 i 2,51,6; 100 m mot. Rumian (Wisła) 1.24,8; 200 m mot. Łątka (Budowlani) 3.30,0; 200 m zmień. Krzywoń (Wisła) 3.04,1; 400 m zmień. Rumian (Wisła). 6.30,8 Mężczyźni: 50 m dow. Klupa (Wisła) 29.5 sek. 100 m dow. Sikora (Wisła) 1.00,4; — 200 m dow. Klupa 2.15,8; 400 m dow. Klupa 4.52,0; 1500 m dow. Klupa 18.58,6; 100 m Dyrek (Wisła) 1.20,1; 200 m klas. Dyrek (Wisła) 2.51,3; 100 m grzb. i 200 m grzb. Sikora 1.06,9 i 2.25,7; 100 m mot. i 200 m mot. Radziejowski (Wisła) 1.10,4 i 2.35,9; 200 m zm. Sikora 2.33,8; 400 m. zm. Cupiał (Wisła) 5.42,8.