Artykuły, wywiady. Pływanie 1969

Z Historia Wisły

Spis treści

Artykuły, wywiady. Pływanie 1969]]

Krakowianie we władzach PZP

Echo Krakowa. 1969, nr 72 (26 III) nr 7337


W WARSZAWIE obradował walny zjazd Polskiego Związku Pływackiego. W wyniku wyborów prezesem został E. Samoraj a w skład zarządu weszło dwóch działaczy krakowskich — mgr J. Choma i mgr T. Kękuś.


Otwarcie pływalni letniej GTS Wisła

Gazeta Krakowska. 1969, nr 116 (17/18 V) nr 6602

W niedzielę 18 bm. nastąpi otwarcie pływalni letniej GTS Wisła przy ul. Reymonta 22. Pływalnia będzie czynna w godz. 10—18.


PZP sklasyfikował GTS Wisła na wysokim 4 miejscu

Echo Krakowa. 1969, nr 295 (17 XII) nr 7560

Lata zaniedbań sprawiły, że sport pływacki w Polsce z trudem czyni postępy. Wprawdzie ostatnie występy w Pucharze Europy przyniosły nam kilka sukcesów jak np.

awans reprezentacji męskiej do tzw. grupy „A”, ale jeśli chodzi o indywidualne wyniki, to nasi reprezentanci nie dorównuję ścisłej czołówce europejskiej. W Krakowie jeszcze przed kilku laty sytuacja wyglądała wręcz krytycznie i dopiero od czasu wybudowania krytej pływalni Wisły, sekcja tego Towarzystwa jako pierwsza w okręgu zabrała się do długofalowego cyklu szkolenia. I dziś ma się już czym poszczycić chociaż tylko w skali krajowej.

PZP sklasyfikował GTS Wisła na wysokim 4 miejscu za takimi potęgami jak AZS W-wa, Ślęza Wr., Lech Poznań a przed Juvenią Wr., Astorią Bydgoszcz, Śląskiem Wr. W klasyfikacji najmłodszych wiślacy zajmują również 4 miejsce za Startem Gdynia, Spójnią Gdańsk i Flotą Gdynia, a więc tylko za ośrodkiem Trójmiasta.

Trzeba podkreślić, że sekcja Wisły posiada 119 czynnych zawodników a grupa olimpijska składa się z wyselekcjonowanej siedemnastki, z której 3 zawodników uzyskało już normy kwalifikacyjne do ośrodka olimpijskiego.


Setki kilometrów zabrakło pływakom „Wisły” dla dopłynięcia w tym roku do treningowej mety.

Gazeta Krakowska. 1969, nr 300 (18 XII) nr 6586


I tak np. na planowane 840— 900 km poszczególni zawodnicy „Wisły” przebyli odległości niewspółmiernie mniejsze. Chmielewski przepłynął niespełna 700 km, Cupiał — 672 km, Bielicz — 57S km, Dyrek — 572 km, Kękuś Andrzej i Jerzy —- 512 i 463 km, Magdalena Steindel —- 480 km, a Jadwiga Ostragowska — 338 km.

W tej sytuacji staje się rzeczą zrozumiałą, dlaczego pływacy „Wisły” nie mogą... dopłynąć do czołowych miejsc w tabeli ogólnopaństwowej.

Pływacy z krakowskiej „Wisły” natrafiają na poważne trudności w realizacji planów szkoleniowych. Od szeregu lat zawodnicy właściwie są pozbawieni treningowych możliwości trenowania na basenie otwartym dł. 50 m. Jedyna pływalnia w Krakowie nie jest przystosowana tak do utrzymania odpowiedniej temperatury wody oraz czystości tej wody, a ponadto fakt, iż pływalnia ta jest jednocześnie kąpieliskiem miejskim — stawia przed zawodnikami dodatkową barierę. Wspomniane na wstępie odległości jakie pokonali pływacy „Wisły” — w70 proc, zostały przebyte na basenie krytym, a dla potrenowania na 50 m basenie otwartym — zawodnicy musieli wyjechać na Węgry, gdzie podczas trzech tygodni przepłynęli przeciętnie po sto kilometrów.

Bardzo poważne trudności wyłaniają się w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym, oraz z młodzieżą klas 2-gich szkół podstawowych, w których powinna być prowadzona nauka pływania.

W tej sytuacji Sekcja Pływacka GTS „Wisła” wysuwa pod adresem władz KKKFiT — sugestię likwidacji publicznego kąpieliska na basenie letnim, argumentując m. In., że inne kąpieliska krakowskie (ponoć) świecą w sezonie pustkami. Postulaty pod adresem KKKFiT dotyczą także dodatkowych kredytów na podgrzewanie wody w basenie oraz jej systematyczne oczyszczanie.

Sekcja Pływacka GTS „Wisła” liczy obecnie 119 zawodników, w tym grupa zawodników zaawansowanych starszych i młodszych — łącznie 28 osób. W ostatnim okresie pływacy „Wisły” 16 razy startowali w ogólnopolskich i okręgowych zawodach, 7 razy startowali oni w zawodach międzynarodowych, a 13 razy — w towarzyskich spotkaniach. W mistrzostwach okręgowych zimowych i letnich zawodnicy „Wisły” zdobyli przeszło 100 tytułów mistrzowskich, a w punktacji zespołowej — zdobyli dwukrotnie większą ilość punktów aniżeli pozostałe kluby łącznie.