Artykuły, wywiady. Pływanie 1973

Z Historia Wisły

Spis treści

Artykuły, wywiady. Pływanie 1973

POLSKI ZWIĄZEK PŁYWACKI DOKONAŁ KLASYFIKACJI KORESPONDENCYJNYCH MISTRZOSTW POLSKI DZIECI W PŁYWANIU

Echo Krakowa. 1973, nr 5 (6/7 I) nr 8492

POLSKI ZWIĄZEK PŁYWACKI DOKONAŁ KLASYFIKACJI KORESPONDENCYJNYCH MISTRZOSTW POLSKI DZIECI W PŁYWANIU, KTÓRE W POŁOWIE GRUDNIA ODBYŁY SIĘ W SZEREGU MIAST NASZEGO KRAJU.

Zawody przyniosły spory sukces krakowskim klubom, które w klasyfikacji generalnej współzawodnictwa międzyokręgowego zajęły pierwsze miejsce w grupie dzieci urodzonych w latach 1960—61 oraz 3 miejsce w grupie dzieci urodzonych w latach 1962—63. W pierwszej grupie, w punktacji okręgowej Kraków zdobył 268,5 pkt. Wyprzedzając Poznań 251,5 pkt. oraz Gdańsk 248 pkt. W konkurencji klubowej wygrał Lech Poznań, Unia Tarnów zajęła 6, Wisła 13 i MKS Jordan 14 miejsce.

Indywidualnie w tej grupie dzieci, pierwsze miejsca w wyścigu na 50 m motylkowym zdobyła A. Macierzewska z MKS Jordan, na 50 m dowolnym chłopców J. Strugałło z Korony zajął 1 miejsce a A. Stańczyk z Unii był drugi, Strugałło zajął ponadto 3 lokaty w wyścigach na 100 m dowolnym i 100 m zmiennym. 100 m zmiennym i 200 m dowolnym wygrał K. Gajda z Unii zajmując ponadto 2 lokatę w wyścigu na 200 m zmiennym.

W grupie drugiej w klasyfikacji okręgowej zwyciężył Wrocław 379,8 pkt. przed Poznaniem 203,5 pkt. oraz Krakowem 190 pkt. W konkurencji klubowej wygrał Lech, Unia Tarnów, zajęła 4, a Wisła 12 miejsce.

Indywidualnie najlepsze rezultaty uzyskali: dziewczęta — 50 m dowolnym B. Ślączka z Wisły 1 miejsce, 50 m klasycznym M. Słonina (Unia) — 1 miejsce (ta sama zawodniczka zajęła 2 miejsce na dystansie 100 m klasycznym), 4X50 m zmiennym Unia Tarnów (Słonina, Soryś, Sudra, Dobosz) — 1 miejsce.


Pływacka szkółka uczy, czy trenuje?

Gazeta Krakowska. 1973, nr 38 (14 II) nr 7762


O sukcesach sekcji pływackiej GKS „Wisła” nie ma chyba potrzeby nikomu przypominać.

Nazwiska Chmielewskiego, Dłucika, Dyrki i innych znane są dobrze nie tylko w Krakowie.

Warto natomiast zastanowić się nad niektórymi problemami, jakie ta sekcja ma do rozwiązania.

Węzłem gordyjskim jest sprawa szkółki pływackiej. Wbrew swojej nazwie, szkółka ma za zadanie nie uczyć pływania, lecz prowadzić już normalną działalność treningową z najmłodszymi, 7—8-letnimi zawodnikami. Wiadomo przecież, że pływanie to domena dziewcząt i chłopców bardzo młodych, 15— 18-letnich.

W tym właśnie wieku osiąga się najlepsze rezultaty (przykład — Australijka Gould). Ale, żeby je osiągnąć, niezbędny jest 8—10-letni cykl treningów. Dlatego trenerzy muszą rozpoczynać szkolenie już z dziećmi. A tymczasem mało, bardzo mało jest dziewcząt i chłopców w wieku 7—8 lat, którzy już znają sztukę pływania. Zapoznają się z nią na ogół dopiero w klubowej szkółce pływackiej. To jest jednak już nieco za późno. I w tym wypadku słuszne są pretensje trenerów i szkoleniowców pod adresem tych szkół podstawowych, które posiadają baseny.

Wiele klubów (w tym również „Wisła”) same są sobie często winne. Nierzadko się bowiem zdarza, że basen nie jest odpowiednio przygotowany, że woda jest w nim zbyt zimna, a więc o przeziębienie nietrudno, że szatnie nie są zaopatrzone w odpowiednią ilość suszarek, co powoduje późne powroty dzieci do domu, gdzie czekają jeszcze do odrobienia lekcje...

Ponieważ ostatnie zebranie sprawozdawcze sekcji pływackiej „Wisły”, poświęcone było m.

in. wymienionym kłopotom, można chyba mieć nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie. Tym bardziej, że obietnice takie wychodziły z ust kierownika sekcji, ppłk. Tadeusza Dębskiego i Prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Pływackiego, mgr Jana Chomy. (ryg)


Międzymiastowe spotkanie pływackie w kategorii dzieci

Gazeta Krakowska. 1973, nr 51 (1 III) nr 7775

Na pływalni Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyło się międzymiastowe spotkanie pływackie w kategorii dzieci pomiędzy reprezentacjami Katowic i Krakowa. Narybek naszego miasta spisał się znakomicie i zwyciężył swych kolegów 94:68. Trzon reprezentacji Krakowa stanowili najmłodsi pływacy Wisły, Unii Tarnów, Korony i MKS Jordan.



MISTRZOSTWA pływackie wyższych uczelni

Echo Krakowa. 1973, nr 67 (20 III) nr 8554

MISTRZOSTWA pływackie wyższych uczelni technicznych Polski odbędą się 25 bm. o godz. 10-tej na pływalni GTS Wisła, przy ul. Reymonta 22


Remont pływalni Wisły

Echo Krakowa. 1973, nr 162 (12 VII) nr 8649

DZIĘKI wysiłkom Przedsiębiorstwa Instalacji Przemysłowych „Instal”, głównie kierownika grupy robót nr 1 inż. T. Tomuli, kierownika budowy mgr inż. Danuty Więcław oraz brygadom w składzie: J. Łopatka, W. Trela, J. Pituła, W. Pawlik, S. Bukowicz, J. Bukowicz, A. Toboła, W. Ciałowicz i A. Walczak remont pływalni Wisły został przeprowadzony niezwykle szybko i, już obiekt zostały ponownie otwarty dla publiczności.