Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1967/1968

Z Historia Wisły

Spis treści

Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 1967/1968

Kurs dla instruktorów siatkówki

Echo Krakowa. 1967, nr 167 (18 VII) nr 6821

KRAKOWSKI Okręgowy Związek Piłki Siatkowej oraz WKKFiT zorganizowały ostatnio kurs dla instruktorów siatkówki, który ukończyło 25 osób z województwa oraz 8 z Krakowa. Nowymi Instruktorami siatkówki zostali m. in.: reprezentantka Polski, zawodniczka Wisły — Józefa Ledwig.


Po tureckim sukcesie.

Echo Krakowa. 1967, nr 264 (10 XI) nr 6918


ZAKOŃCZONE w Turcji mistrz. Europy w siatkówce przyniosły tak w konkurencji mężczyzn jak i kobiet medalowe sukcesy naszym zespołom. Polki zdobyły tytuł wicemistrzyń, przegrywając zaledwie jeden mecz ze znakomitym zespołem radzieckim, Polacy natomiast wywalczyli brązowy medal, przegrywając trzy spotkania (z ZSRR, NRD i CSRS).

Dla krakowskich sympatyków siatkówki — radosnym i faktem jest nie tylko zdobycie medali przez siatkarki i siatkarzy, ale także poważny udział i. spory wkład w sukcesy reprezentacji przedstawicieli naszego okręgu. W drużynie kobiecej świetnie spisywały się dwie zawodniczki krakowskiej Wisły — Ledwigowa i Porzec, z tym, że Ledwigowa była bodajże najrówniejszą a zarazem najgroźniejszą w ataku zawodniczką naszego teamu. .


Sekcja pliki siatkowej GTS „Wisła” przyjmuje wpisy

Gazeta Krakowska. 1967, nr 220 (14 IX) nr 6087

Sekcja pliki siatkowej GTS „Wisła” przyjmuje wpisy do sekcji dziewcząt urodzonych w roku 1953 i młodszych. Zgłoszenia w Sekretariacie GTS Wisłą codziennie w godzinach od 12 do 16.

Siatkarki Wisły będą reprezentować barwy Federacji Gwardii na spartakiadzie

Gazeta Krakowska. 1967, nr 268 (9 XI) nr 6135

18 listopada siatkarki Wisły będą reprezentować barwy Federacji Gwardii na spartakiadzie gwardyjskiej w Ulan Bator. Do Mongolii wyjedzie 10 zawodniczek. Wdniach1—3grudniabr.w Krakowie zostanie rozegrany turniej międzynarodowy siatkówki kobiet z udziałem mistrza NRD SC Lipsk, wicemistrza Jugosławii Postar (Belgrad), Startu Łódź i Wisły. Trzon tegorocznej drużyny Wisły stanowić będą: reprezentantki Polski Ledwig, Porzec, Wiecha oraz Maszek, Heine, Zając 1 nowo pozyskana juniorka z Paczkowa Teresa Osiak. Wisła, jako mistrz Polski startować będzie w Pucharze Europy. Przed drużyną 1 jej trenerem Zbigniewem Szpytem stoi trudna zadanie.

Przed sezonem. XII

Echo Krakowa. 1967, nr 287 (7 XII) nr 6941

Największe szanse wiążą krakowscy sympatycy siatkówki z drużyną wiślaczek (aktualne mistrzynie kraju), które W rozgrywkach będą należały do wąskiego grona faworytek. Krakowianki przeszły przed sezonem dobre przygotowanie startując w turnieju klubów gwardyjskich państw demokracji ludowej w Ułan Bator (4 miejsce) oraz w turnieju klubowym.

Trener dr Zbigniew Szpyt ma do dyspozycji zespół składający się z rutynowanych zawodniczek na czele z reprezentantka­ mi Polski :— Ledwigową, Porzec i Wiechą oraz Kmieciową, Dzieżą, Heine, Kachel, Maszek a także z kilku juniorek, z których najwyższą formę reprezentują Zającówna i Osiakówna. Najgroźniejszymi rywalkami krakowianek w walce o mistrzowski tytuł będą stołeczne zespoły Legii i AZS-u.

GKKFiT przyznał wysokie odznaczenia

Gazeta Krakowska. 1967, nr 299 (15 XII) nr 6166

Za sukcesy na ostatnich mistrzostwach Europy w siatkówce kobiet i mężczyzn w Turcji GKKFiT przyznał wysokie odznaczenia. Otrzymali je m. in. siatkarki i siatkarze krakowscy. Srebrne medale „Za wybitne osiągnięcia sportowe” przyznano Józefie Ledwig, Wandzie Wiesze i Elżbiecie Porzec (Wisła). Ponadto Wanda Wiecha otrzymała tytuł mistrza sportu

Srebrne medale „Za wybitne osiągnięcia sportowe”

Echo Krakowa. 1967, nr 294 (15 XII) nr 6948

WARSZAWA. Srebrne medale „Za wybitne osiągnięcia sportowe” otrzymały m. in.: Ledwigowa, Wiecha i Porzec (Wisła).


Cieszy nas zdobyty medal przez siatkarki Wisły

Gazeta Krakowska. 1968, nr 90 (16 IV) nr 6267

Cieszy nas zdobyty medal przez siatkarki Wisły, nie zadowala jednak kolor tego medalu. W decydującym spotkaniu ze Startem Łódź zawiodła trójka reprezentantek kraju — Ledwig, Porzec i Wiecha, zawiodły nerwy całej drużyny. Końcowy efekt zmagań ligowych — trzecie miejsce, brązowy medal. Dla jednych — to dużo, dla znawców siatkówki i na możliwości zespołu Wisły — mało.

Trzeba bardziej urozmaicić grę, trzeba wprowadzić elementy podobne do gry Japonek, wykazać więcej dynamiki, skoczności i ruchu. Dobry fachowiec trener Zbigniew Szpyt postara się chyba w przyszłym sezonie i potrafi osiągnąć z zespołem wysoki poziom.