Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 2009/2010

Z Historia Wisły

Artykuły, wywiady. Siatkówka kobiet 2009/2010

Nowy sezon, nowa drużyna, nowe nadzieje

3 sierpnia 2009 - Dzisiaj zainaugurowały treningi po okresie wakacyjnym siatkarki Wisły AGH Kraków. W zespole zaszło wiele różnorakich zmian, ale najpoważniejsza kryje się w poprzednim zdaniu. Patronem drużyny w drugoligowych rozgrywkach będzie Akademia Górniczo-Hutnicza, a ekipa stanie się uczelnianą nie tylko nominalnie.

Po wiosennym spadku z I ligi oraz rezygnacji firmy Enion Energia z pozycji sponsora strategicznego, sytuacja w sekcji siatkówki Wisły była bardzo trudna. Ligowa drużyna przetrwała tylko dlatego, bo pomocną dłoń podała jej Akademia Górniczo-Hutnicza. Dzięki życzliwości i zaangażowaniu kilku osób, zwłaszcza rektora, prof. Antoniego Tajdusia, prorektora ds. kształcenia, prof. Zbigniewa Kąkola oraz szefa „Fundacji dla AGH”, dr. Jerzego Kickiego, trwająca od kilku lat współpraca między Wisłą a uczelnią zyskała zupełnie nowy, nieporównanie szerszy wymiar. Zmieniło się również oblicze drużyny, w której w najbliższym sezonie będzie występować aż dziewięć studentek Akademii Górniczo-Hutniczej. Wśród wielu klubów, pozostających akademickimi tylko nominalnie, jest to prawdziwy ewenement.

Zacieśniły się też personalne związki innego rodzaju. Zastępcą kierownika sekcji siatkówki ds. szkolenia został dr Kazimierz Godlewski, dyrektor Miasteczka Studenckiego AGH, a wcześniej pracownik naukowy tej uczelni. W latach 60. natomiast był wyróżniającym się zawodnikiem pierwszoligowego Wawelu Kraków, w którym występował razem z… obecnym trenerem „Białej Gwiazdy”, Lesławem Kędryną. Asystentem tego drugiego będzie Zenon Matras, świeżo upieczony absolwent krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Poprowadzi on jednocześnie zespół wiślackich młodziczek.

Powstała młoda drużyna o dużym potencjale rozwojowym. W obecnym składzie jest jedenaście siatkarek, które w kwietniu, w Mysłowicach, zajęły trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorek. Brązową medalistką tej imprezy, tyle że rok wcześniej, w Łańcucie, w barwach Szóstki Biłgoraj, była również Agata Bartuzi. Podany poniżej skład może się jeszcze zmienić, gdyż trwają rozmowy na temat kontynuacji gry w Wiśle przez Paulinę Opalińską.

Z różnych powodów, z drużyny odeszła grupa dobrych zawodniczek. Co istotne jednak, większość z nich udała się na roczne wypożyczenie. Dwie pracowicie spędziły przerwę letnią. Izabeli Śliwie wypełniły ją przygotowania do mistrzostw świata juniorek i start w rozgrywanym w Meksyku czempionacie. Bardzo udany sezon w siatkówce plażowej zanotowała Aleksandra Filip. Zajęła m.in. drugą lokatę w zawodach z cyklu Simplus Cup, a na mecie – w turnieju finałowym mistrzostw Polski – zameldowała się na pozycji 5-6.

TURNIEJ O SREBRNĄ SIATKĘ REKTORA AGH
TURNIEJ O SREBRNĄ SIATKĘ REKTORA AGH

Po wstępnym okresie treningów na obiektach przy ul. Reymonta, w drugiej połowie sierpnia zespół wyjedzie najprawdopodobniej na zgrupowanie do Nowego Targu. Planowany jest również kolejny obóz, na początku września. Pierwszym „ogniowym” sprawdzianem drużyny będą mistrzostwa Polski klubów AZS, które odbędą się 28-30 sierpnia w hali Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Poza ekipą gospodyń i Wisłą AGH, start w nich potwierdziły: Pronar Zeto Astwa AZS Białystok, AZS KSZO Ostrowiec Św., AZS Politechnika Śląska Gliwice i AZS AWF Warszawa.

Trwają przygotowania do tradycyjnego, wiślackiego turnieju, tym razem „O Srebrną Siatkę Rektora AGH”, który odbędzie się 12-13 września. Zaproszone zostały nań cztery drużyny, głównie z I ligi.

Zawirowania z obsadą I ligi sprawiły, że PZPS nie opublikował jeszcze terminarzy na najbliższy sezon. Wiadomo, że rozgrywki rozpoczną się 26 września. Według nieoficjalnych informacji, w grupie IV przeciwnikami Wisły AGH będą: AZS PWSZ Karpaty Krosno, AZS SKAWA UE Kraków, Dalin Myślenice, Maraton Krzeszowice, MOSiR Jasło, Pogoń Proszowice, Siarka Tarnobrzeg, Szóstka Biłgoraj i Tomasovia Tomaszów Lubelski. Zwraca uwagę powrót do tej grupy – po rocznej przerwie – Tomasovii, MKS Andrychów zaś przenosi się ponoć do grupy II. Z kolei UMKS Łańcut wycofał się z rozgrywek, odstępując miejsce w lidze i część zawodniczek MOSiR-owi Jasło.

II-ligowa rywalizacja toczyć się będzie ubiegłorocznym systemem. Po dwurundowej części zasadniczej, czołowa i „dolna” czwórka wezmą udział w dwustopniowym play off (tutaj jedyna zmiana – walka o utrzymanie toczyć się będzie do trzech, a nie dwóch, jak dotychczas, zwycięstw). Triumfator play off zmierzy się z trzema mistrzami pozostałych grup w turnieju, którego stawką będą dwa miejsca w I lidze.

Poza II ligą, młode wiślaczki wystartują w mistrzostwach Polski juniorek, a ich nieco starsze koleżanki-studentki będą reprezentować Akademię Górniczo-Hutniczą w Małopolskiej Lidze Akademickiej i innych zawodach międzyuczelnianych.

Źródło: [1]

W przygotowaniu materiałów siatkarskich pomaga serwis: sportkrakowski.pl