Artykuły prasowe. Piłka nożna 1964/1965

Z Historia Wisły

Spis treści

Artykuły prasowe. Piłka nożna 1964/1965

PIŁKARZE Wisły wyjeżdżają 9 VII do Szczytna

Echo Krakowa. 1964, nr 154 (2 VII) nr 5890

PIŁKARZE Wisły wyjeżdżają 9 bm. do Szczytna (woj. olsztyńskie), gdzie przygotowywać się będą do nadchodzącego sezonu.

Na obóz pojadą 2 pełne drużyny, tak aby można było wyłonić do rozgrywek Il-ligowych najlepszą jedenastkę, a jednocześnie zestawić zespół rezerwowy.


Spotkanie oldboyów Wisły i Cracovii

Gazeta Krakowska. 1964, nr 303 (21 XII) nr 5240

Tradycyjnym już zwyczajem sławni ongiś piłkarze reprezentanci Polski, zawodnicy Wisły, Cracovii i Garbarni spotykają się w ostatnich dniach grudnia aby powspominać sobie, jak to dawniej bywało.

W sobotę w salach Wierzynka przy wspólnym stole zasiedli St. Różankowski, inż. T. Parpan, Br. Jakubik, H. Bobula, M. Filek, F. Sołek, L. Kazimierowicz, J. Jurowicz, J. Dycjan, St. Flanek. Wśród piłkarzy widzieliśmy również trenera Waltera, dyrektora Kosobudzkiego, działacza KOZPN i dawnego prezesa Old-boyów J. Koska.

Wspomnieniom nie było końca. Jeszcze raz odżyły dawne piłkarskie dzieje. Wspominano dawne mecze, występy reprezentacji państwowej, pojedynki ligowe. M. in.

wspominano jak to 19 stycznia 1945 roku drużyny Cracovii i Wisły rozegrały pierwszy piłkarski mecz w wolnej Polsce. Rocznicę tą postanowiono upamiętnić i właśnie dokładnie w 20 rocznicę tego wydarzenia rozegrać mecz old-boyów między obydwoma zespołami.

Uczestnicy spotkania złożyli ponadto zobowiązanie, że będą aktywnie uczestniczyć w działalności swoich macierzystych klubów, aby w ten sposób przyczynić się do podniesienia poziomu sportowego, szczególnie zaś w sekcjach piłkarskich. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem tradycyjnej piłkarskiej pieśni „Jak długo na Wawelu”.



Zebranie wszystkich zawodników drużyn klas „A” i „B” TS WISŁA. 11 I 1965

Echo Krakowa. 1965, nr 6 (8/9 I) nr 6049

W ZWIĄZKU z rozpoczęciem sezonu piłkarskiego zebranie wszystkich zawodników drużyn klas „A” i „B” TS WISŁA odbędzie się 11 bm. o godz. 16.30 w Domu Sportu przy ul. Reymonta 22.


Dwumecz piłkarski pomiędzy Cracovią i Wisłą. I

Echo Krakowa. 1965, nr 24 (29/30 I) nr 6067

W NIEDZIELĘ na stadionie Wawelu odbędzie się atrakcyjny dwumecz piłkarski pomiędzy Cracovią i Wisłą.

Najpierw (godz. 11) wybiegną na boisko II-ligowe zespoły Cracovii i Wisły, a następnie o godz. 12.15 wystąpią drużyny, które w styczniu 1945 r. rozegrały pierwsze po wyzwoleniu spotkanie. W Cracovii zobaczymy: Rybickiego, Glimasa, braci Jabłońskich i Różankowskich, Parpana, Bobulę, Zbroję, Szeligę, Kazimierowicza i Piaskowego. Natomiast w Wiśle wystąpią: Jurowicz, Flanek, Szczurek, Legutko, Serafin, bracia Wapiennikawie, bracia Filkowie, Gracz, Mordarski, Łyko i prawdopodobnie — Giergiel. Arbitrami tego meczu, będą — sędzia, który prowadził spotkanie w 1945 r -S. Jesionka oraz nestor polskich arbitrów piłkarskich — A. Rutkowski. Grę rozpocznie znany kibic i popularny aktor dramatyczny — T. Wesołowski.

Plany piłkarzy Wisły

Echo Krakowa. 1965, nr 25 (31 I) nr 6068=


KIEROWNICTWO sekcji piłkarskiej TS Wisła, w osobach ppłk. St. Wójcika, mjr L. Bielicza oraz kpt. kpt. J. Sitarza, B. Michaliszyna, W. Szwajcy i mgr T. Pacuły, zapoznało przedstawicieli prasy z najbliższymi planami piłkarzy. I tak wszystkie zespoły z Il ligowym na czele trenują regularnie od pierwszych dni stycznia br. Zespół pierwszy, z trenerem Cz. Skoraczyńskim, wyjeżdża w połowie lutego do Jeleniej Góry, gdzie będzie trenować do 6 marca. 7 marca w Krakowie odbędzie się towarzyski mecz Wisła — Szombierki, później mecz pucharowy z Czarnymi w Żaganiu, a następnie II-ligowy z GKS Katowice w Krakowie.

Cykl przygotowań do nadchodzącego sezonu

Gazeta Krakowska. 1965, nr 40 (17 II) nr 5287

W NIEDZIELĘ piłkarze dwóch krakowskich klubów Cracovii i Wisły rozpoczęli cykl przygotowań do nadchodzącego sezonu piłkarskiego. Oba zespoły udały się na obozy kondycyjne. Cracovia do znanej miejscowości, Wisły, piłkarze spod znaku białej gwiazdy na tradycyjne zgrupowanie w Jeleniej Górze. 27 piłkarzy Wisły wraz z trenerami Skoraczyńskim i Borysem szlifować będzie formę przed decydującymi spotkaniami o premiowaną lokatę do ekstraklasy. Jest to niełatwe zadanie lecz sympatycy krakowskiego piłkarstwa wierzą, że ambitny zespół „wiślaków” wytęży wszystkie siły aby nie stracić wielkiej szansy powrotu w szeregi I-ligowców. Drużyna wyjechała w pełnym swym ligowym zestawieniu z dużym zapleczem utalentowanej młodzieży. Obóz trwać będzie do 6 marca.

7 marca „wiślacy” rozegrają mecz towarzyski z Szombierkami, następnie 14 marca spotkanie o Puchar Polski z rewelacyjnym zespołem Czarnych z Żagania, a 21 marca poważny mistrzowski pojedynek z GKS Katowice przed własną publicznością

„Biała gwiazda” w Jeleniej Górze. II

Echo Krakowa. 1965, nr 49 (28 II) nr 6092


OŚRODEK sportowy w Jeleniej Górze jest co roku, u progu piłkarskiego sezonu, azylem drużyn ligowych. Obok Polonii Bytom, Gwardii Warszawa, Śląska Wrocław,: Górnika i Thoreza Wałbrzych są też wiślacy, którzy pojechali tam 15 bm. i będą przebywać do 5 marca br.

— W zasadzie trener Cz. Skoraczyński wraz z instruktorem E. Borysem mają pod Swą opieką dwie jedenastki — informuje nas kierownik zgrupowania, mjr L. Bielicz. Są tu bowiem następujący zawodnicy: bramkarze — Karczewski, Leśniak, Dąbroś, Smoter oraz nowo pozyskany z Cracovii Stroniarz,: obrońcy — Monica, Kawula, Budka, Wójcik, Putek, Polak, Gepuch, pomocnicy — Kotlarczyk, Zalman, Warmus i Płachta, napastnicy — Sykta, Gach, Rusinek, Studnicki, Skupnik, Gwiżdż, Czernek, Horba, Lach, Pstruś i Witkowski.

Pierwsza drużyna rozegrała w trakcie zgrupowania 4 mecze towarzyskie z Polonią Bytom (0:0), z Gwardią W-wa (1:1), z Karkonoszami Jelenia Góra (1:1) i z Hutnikiem (1:1). Rezerwa Wygrała z rezerwą Gwardii W-wa 2:1 i przegrała z Górnikiem Kochłowice 2:3. Warunki treningowe wyżywieniowe doskonałe. Zawodnicy szybko dochodzą do formy, szczególnie pod względem kondycyjnym. Tylko napastnicy jeszcze za mało strzelają. Może oszczędzają się na rozgrywki ligowe??