Artykuły prasowe o Wiśle i nie tylko. 1962

Z Historia Wisły

Spis treści

Artykuły prasowe o Wiśle i nie tylko

Pokaz tresury psów milicyjnych oraz atrakcyjny popis sprawności jazdy na motocyklach

‎‎‎‎

Gazeta Krakowska. 1962, nr 208 (1/2 IX) nr 4437

W XVIII rocznicę powstania Milicji Obywatelskiej — sekcja krzewienie kultury fizycznej przy TS Wisła z komendantem Milicji m. Krakowa mjr Oleksym, organizuje w dniu 30 września br. atrakcyjną imprezę, obrazującą sprawność niektórych ogniw milicyjnych. Program przewiduje pokaz tresury psów milicyjnych (znowu zobaczymy bohaterskiego wilczura Luxa). Organizatorzy jako niespodziankę przygotowują nowe elementy tresury. Niemniej interesujące będą popisy służby ruchu na motocyklach (skoki przez żywy szpaler, piramidy itp). Zbiorowe pokazy gimnastyki czy walki dżudo znajdą również wielu zwolenników. Impreza ta wywołała w Krakowie olbrzymie zainteresowanie, dotychczas przez zakłady pracy rozprowadzono ponad 25 tysięcy biletów (dorośli — 10 zł, młodzież — 5 zł).


Gazeta Krakowska. 1962, nr 229 (26 IX) nr 4458

W ramach obchodu XVIII rocznicy MO — już w niedzielę dnia 30 września Dr. o godz. 12 na stadionie TS „Wisła” — odbędzie się ciekawy pokaz tresury psów milicyjnych oraz atrakcyjny popis sprawności jazdy na motocyklach funkcjonariuszy służby ruchu. Dla urozmaicenia, w pokazie wezmą Udział gimnastycy TS „Wisła” oraz zawodnicy sekcji judo. Bilety na ten jedyny swego rodzaju pokaz, będą do nabycia w kasach przy stadionie.


Dziś oddanie do użytku krytego basenu Wisły.

Echo Krakowa. 1962, nr 230 (29/30 IX) nr 5355

‎‎‎‎
‎‎‎‎
‎‎‎‎

Kraków otrzymuje nowoczesny obiekt sportowy

Dziś oddanie do użytku krytego basenu Wisły.

JESZCZE tylko kilka godzin dzieli nas od uroczystego otwarcia jednego z najnowocześniejszych obiektów sportowych, jakim jest basen TS Wisła. Nie trzeba podkreślać, że brak nowych pływalni dawał się w Krakowie bardzo odczuwać tym bardziej, że jedyna kryta pływalnia przy ul. Krowoderskiej nie mogła w pełni zaspokoić potrzeb.

Toteż wiadomość o uruchomieniu nowoczesnego basenu „Wisły” przyjęto w naszym mieście z dużym zadowoleniem.

Basen ma 25 metrów długości oraz od 1,1 do 3,6 m głębokości Zawody sportowe będą$ mogły się odbywać na sześciu torach. Specjalne urządzenia pozwalają na utrzymywanie jednakowej temperatury wody. Zainstalowano czujki termostatyczne, które samoczynnie włączają i wyłączają urządzenia podgrzewające, zapewniając pożądaną ciepłotę wody. W ścianach niecki znajdują się specjalne reflektory oraz wzierniki umożliwiające obserwowanie ruchów pływaków pod wodą, jak również dokonywanie zdjęć. Krótko mówiąc obiekt wyposażony został we wszystkie możliwe nowości jakie będą potrzebni przy jego eksploatacji. Warto również dodać, że widownia basenu pomieścić może ok. 1.200 osób.

Według zapewnień organizatorów, ten wspaniały obiekt przeznaczony zostanie zarówno dla sportowców-wyczynowców, jak i dla młodzieży oraz wszystkich chętnych mieszkańców Krakowa, którzy w każdą sobotę i niedzielę będą mogli korzystać z pływalni.

ZA WYBUDOWANIE OBIEKTU NALEŻĄ SIĘ ZARZĄDOWI KLUBU JAK I BUDOWNICZYM BASENU DUŻE BRAWA.

POCZĄTEK DZISIEJSZEJ UROCZYSTOŚCI O GODZ. 18.


Zawody konne

Echo Krakowa. 1962, nr 128 (1 VI) nr 5253

OKRĘGOWY Związek Jeździecki i rada wojewódzka Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych organizują na boisku treningowym TS Wisła międzywojewódzkie zawody konne.


Zawody konne nie odbyły się.


Szermiercze mistrzostwa Polski. Czerwiec

Echo Krakowa. 1962, nr 133 (7 VI) nr 5258

W piątek o godz. 9 rozpoczynają się w hali krakowskiej Wisły indywidualne, szermiercze mistrzostwa Polski we wszystkich broniach z udziałem całej krajowej czołówki.

Wisła nie miała w tym roku najlepszego sezonu

Gazeta Krakowska. 1962, nr 294 (11 XII) nr 4523

Wisła nie miała w tym roku najlepszego sezonu. Tym bardziej, że na pracę klubu patrzeć trzeba przede wszystkim przez „pryzmat” sekcji piłki nożnej. Piłkarze przysparzali wiele kłopotu działaczom i swoim kibicom. Ich niska lokata w tabeli niepokoi w dalszym ciągu.

Czy zmieni się coś w pracy sekcji? Czy należy oczekiwać poprawy w grze drużyny — mówiono o tym wczoraj na konferencji prasowej. Kierownictwo sekcji zamierza wzmocnić dyscyplinę treningów, rozszerzyć zakres pracy trenerów, lepiej i wszechstronniej opiekować się młodymi piłkarzami, którzy w przyszłości zasilić mają pierwszą drużynę. „Zielone światło” dla drużyn piłkarskich — tak można nazwać ostatnie pociągnięcia Zarządu Towarzystwa. Lepsza opieka trenerska — więcej środków materialnych, więcej treningów, więcej miejsca i godzin w hali i salach treningowych. To oczywiście nie rozwiąże na pewno radykalnie całej sprawy. Trzeba będzie wzmocnić drużynę już doraźnie nowymi piłkarzami. Wisła czyni wysiłki, aby ich pozyskać, ale oczywiście nie za wszelką cenę.

Towarzystwo nie może sobie pozwolić na rozległą pracę we wszystkich sekcjach.

Brak funduszy, brak instruktorów ogranicza możliwości.

Przede wszystkim zwracać się będzie uwagę na sekcję piłki nożnej, koszykówki męskiej i żeńskiej, sekcję lekkoatletyczną. W kolejności uwagę poświęci się sekcji siatkówki, strzeleckiej, judo, bokserskiej, pływackiej, gimnastycznej, wreszcie sekcji hokejowej, która od kilku lat wychowuje już własny narybek.

Wzorem dobrze zorganizowanych klubów Wisła powierzyła kierownictwo wyszkolenia sportowego Towarzystwa znanemu trenerowi krakowskiemu mgr Buhlowi. Będzie on koordynował pracę wszystkich sekcji, pomagał swoim doświadczeniem, dbał o ich rozwój. Treningi w sekcji lekkoatletycznej objął p. Biernat.

Umocnienie zdobytych pozycji, wyprowadzenie z impasu sekcji piłkarskiej, szersza praca z młodzieżą, dobrosąsiedzka współpraca ze wszystkimi krakowskimi klubami — oto naczelne zadania Towarzystwa. Skoro dyskutuje się o tym bardzo dużo, skoro czyni się już nowe przesunięcia organizacyjne, zmienia się styl pracy, wierzyć wypada, że efekty przyjdą już niebawem