Barbara Kucharska

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
(Galeria pamiątek Barbary Kucharskiej)
(Galeria pamiątek Barbary Kucharskiej)
Linia 21: Linia 21:
*[[Dokumenty Barbary Kucharskiej|Dokumenty, medale, zdjęcia, dyplomy i inne pamiątki Barbary Kucharskiej]]<br><br>
*[[Dokumenty Barbary Kucharskiej|Dokumenty, medale, zdjęcia, dyplomy i inne pamiątki Barbary Kucharskiej]]<br><br>
-
[[Grafika:Barbara Kucharska zdjęcia 7.jpg|500px|thumb|left|Grupa olimpijska pod kierunkiem trenera Włodzimiera Kękusia w 1973 roku.<br>Mężczyźni od lewej: trener [[Włodzimierz Kękuś]], [[Piotr Dłucik]], [[Adam Gołębiowski]], [[Marek Leśniewski]], [[Józef Staszczak]] (w sweterku), [[Piotr Chmielewski]], [[Ryszard Wysocki]], ?, [[Paweł Dyrek]]. Środkowy rząd od lewej: [[Ewa Dominik]], [[Elżbieta Kotulińska]], [[Barbara Gurgul]], [[Zofia Kozień]], [[Anna Golemo]]. W dolnym rzędzie od lewej: [[Marzanna Jastrzębska]], [[Elżbieta Krzyżanowska]], [[Jolanta Wolska]], [[Ryszard Kozień]], [[Renata Gurgul]]. Nieobecna na zdjęciu: [['''Barbara Kucharska''']] ]]
+
[[Grafika:Barbara Kucharska zdjęcia 7.jpg|500px|thumb|left|Grupa olimpijska pod kierunkiem trenera Włodzimiera Kękusia w 1973 roku.<br>Mężczyźni od lewej: trener [[Włodzimierz Kękuś]], [[Piotr Dłucik]], [[Adam Gołębiowski]], [[Marek Leśniewski]], [[Józef Staszczak]] (w sweterku), [[Piotr Chmielewski]], [[Ryszard Wysocki]], ?, [[Paweł Dyrek]]. Środkowy rząd od lewej: [[Ewa Dominik]], [[Elżbieta Kotulińska]], [[Barbara Gurgul]], [[Zofia Kozień]], [[Anna Golemo]]. W dolnym rzędzie od lewej: [[Marzanna Jastrzębska]], [[Elżbieta Krzyżanowska]], [[Jolanta Wolska]], [[Ryszard Kozień]], [[Renata Gurgul]]. Nieobecna na zdjęciu: '''Barbara Kucharska''' ]]
[[Kategoria: Zawodniczki (pływanie)|Kucharska Barbara]]
[[Kategoria: Zawodniczki (pływanie)|Kucharska Barbara]]

Wersja z dnia 08:55, 26 sty 2013

Barbara Kucharska, legitymacja członkowska TS Wisła.
Barbara Kucharska, legitymacja członkowska TS Wisła.

Barbara Kucharska - (ur. 5 lutego 1957 roku) zawodniczka sekcji pływackiej Wisły w latach 1967-1974.

Karierę sportową rozpoczęła w 1966 roku w wieku 8 lat jako zawodniczka sekcji gimnastycznej (Gwardyjskiego) T.S. Wisła, ale po złamaniu ręki podczas treningu zdecydowała, ze pływanie to mniejsze ryzyko. Rok później została Mistrzynią Polski w stylu klasycznym w kategorii dzieci. (W tych samych Korespondencyjnych Mistrzostwach Polski, jej młodszy brat Andrzej Kucharski uplasował się na 9. pozycji w stylu dowolnym). W kolejnych latach zdobywała liczne tytuły mistrzowskie na zawodach pływackich w Okręgu Krakowskim.

W 1969 roku brała udział w I Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży we Wrocławiu, jak również w IV Ogólnopolskich Igrzyskach Letnich Młodzieży Szkolnej w Warszawie, a w 1970 roku w kolejnych V Ogólnopolskich Igrzyskach Letnich Młodzieży Szkolnej i Mistrzostwach Polski Młodzików w Szczecinie. W 1970 roku stanęła na podium zdobywając III miejsce i brązowy medal na 200 m stylem klasycznym w Mistrzostwach Polski Młodzików w Łodzi.

Dwukrotnie reprezentowała barwy Wisły na zawodach międzynarodowych w Berlinie, jak również w Halle (Saale) w Niemczech i Kecskemet na Węgrzech, kwalifikując się jako nieoficjalna mistrzyni Węgier na 200 m stylem klasycznym.

Jako jedna z dwóch najsilniejszych pływaczek Białej Gwiazdy i okręgu krakowskiego w tamtym okresie (wraz z Anna Golemo) wybrana została do nowo utworzonej Grupy Olimpijskiej przy sekcji pływackiej Wisły pod kierunkiem trenera Włodzimierza Kękusia. Niestety szczyt formy nie dotrwał do olimpiady w Montrealu i karierę pływacką zakończyła po próbach olimpijskich w 1974 roku przegrywając z “nową gwiazdą” stylu klasycznego Anną Skolarczyk z Unii Tarnów.

W Krakowie Basia studiowała fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była pracownikiem Instytutu Mechaniki Górotworów Polskiej Akademii Nauk, a później Konsulatu Generalnego U.S.A.

W grudniu 1984 roku wyjechała na stale do Kalifornii. Tam ukończyła studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz w dziedzinie Sprzętu Komputerowego i Informatyki.

Pływaniu poświęciła się jeszcze raz będąc członkiem USA Swimming i sędziną w rejonie Pólnocnej Kalifornii (Pacific Swimming, Zone 1 South) przez sześć lat. Funkcje sędziowskie pełniła między innymi w 2003 r. na 36. Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Santa Klara w Kalifornii na basenie gdzie trenował słynny Mark Spitz. W zawodach brali udział między innymi amerykańscy olimpijczycy: Michael Phelps, Natalie Coughlin, Ed Moses, Ryan Lochte, Jason Lezak oraz inni elitarni pływacy.

Syn Barbary, Nick Kucharski również z powodzeniem uprawiał pływanie. W 1997 r. zdobył brązowy medal na mistrzostwach zachodniej części Stanów Zjednoczonych w wyścigach sztafetowych (Far Western Championships, Walnut Creek, Kalifornia) plasując się tym samym na 16. pozycji w U.S.A. W 2001 r. zdobył mistrzostwo Kalifornii w ratownictwie wodnym w akwenie oceanu.

Galeria pamiątek Barbary Kucharskiej

Grupa olimpijska pod kierunkiem trenera Włodzimiera Kękusia w 1973 roku.Mężczyźni od lewej: trener Włodzimierz Kękuś, Piotr Dłucik, Adam Gołębiowski, Marek Leśniewski, Józef Staszczak (w sweterku),  Piotr Chmielewski, Ryszard Wysocki, ?, Paweł Dyrek. Środkowy rząd od lewej: Ewa Dominik, Elżbieta Kotulińska, Barbara Gurgul, Zofia Kozień, Anna Golemo. W dolnym rzędzie od lewej: Marzanna Jastrzębska, Elżbieta Krzyżanowska, Jolanta Wolska, Ryszard Kozień, Renata Gurgul. Nieobecna na zdjęciu: Barbara Kucharska
Grupa olimpijska pod kierunkiem trenera Włodzimiera Kękusia w 1973 roku.
Mężczyźni od lewej: trener Włodzimierz Kękuś, Piotr Dłucik, Adam Gołębiowski, Marek Leśniewski, Józef Staszczak (w sweterku), Piotr Chmielewski, Ryszard Wysocki, ?, Paweł Dyrek. Środkowy rząd od lewej: Ewa Dominik, Elżbieta Kotulińska, Barbara Gurgul, Zofia Kozień, Anna Golemo. W dolnym rzędzie od lewej: Marzanna Jastrzębska, Elżbieta Krzyżanowska, Jolanta Wolska, Ryszard Kozień, Renata Gurgul. Nieobecna na zdjęciu: Barbara Kucharska