Brydż

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 42: Linia 42:
==Zobacz też==
==Zobacz też==
*[[Jubileuszowy Turniej Mistrzów]]
*[[Jubileuszowy Turniej Mistrzów]]
-
*[[Zawodnicy (brydż)]]
+
*[[:Alfabetyczna lista zawodników (brydż)|Zawodnicy (brydż)]]
==Źródła==
==Źródła==

Wersja z dnia 06:12, 27 lut 2010

Sekcja brydża Wisły działa od 1958 r., choć jej korzenie sięgają 1956 r.
Sekcja brydża Wisły działa od 1958 r., choć jej korzenie sięgają 1956 r.
Początki wiślackiej sekcji brydża sięgają roku 1956, gdy założona została Energetyka – była to pierwsza w Polsce sekcja brydża. Od 1958 roku drużyna ta występowała pod patronatem Krakowskiego Domu Kultury. W 1959, wspólnie z trzema innymi drużynami ("Zagłoba", "Olek", "Pinokio"), drużyna KDK przystąpiła do Towarzystwa Sportowego Wisła. Rzecznikiem tego połączenia był działacz Wisły, brydżysta KDK i późniejszy rektor AGH Jan Janowski.

Brydżyści Wisły w ciągu ponad 40 lat funkcjonowania sekcji odnieśli trudną do policzenia liczbę sukcesów, wygrywając prestiżowe turnieje międzynarodowe, zdobywając medale Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, zajmując wysokie pozycje w Olimpiadach Brydżowych, nie wspominając już o krajowych mistrzostwach.
W ostatnich latach drużyna Wisły występuje w drugiej lidze, warto jednak odnotować, że w przeciwieństwie do licznych teamów zawodowych zachowała amatorski charakter.
Jedną z najważniejszych postaci sekcji od lat jest Andrzej Wilkosz, który przystąpił do niej na przełomie lat 50 i 60. Jest on autorem jednej z najbardziej popularnych konwencji brydżowych - „2 karo”, nazywanej także „wilkoszem”.
Andrzej Wilkosz największe triumfy święcił w parze z innym znakomitym zawodnikiem Wisły, Łukaszem Lebiodą. Inne kluczowe dla sekcji postacie to między innymi Czesław Kuklewicz, Włodzimierz Wala, Wit Klapper, Adam Zimnielski, Zbigniew Furdzik, Aleksander Jezioro.

Lista sukcesów

Chronologiczne zestawienie sukcesów sekcji brydża TS Wisła. Lista niepełna.

Zobacz też

Źródła

Opracowanie na podstawie: