Czesław Kuklewicz

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 21:09, 9 sty 2011; Dorotja (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

Czesław Kuklewicz (15 stycznia 1926 - 24 maja 1992) arcymistrz brydżowy, reprezentant Polski; jeden z prekursorów polskiego brydża sportowego, członek legendarnej drużyny brydżowej Wisły Kraków - potęgi brydżowej w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.

Sukcesy Czesława Kuklewicza

  • Wraz z Kadrą Narodową - brązowy medal Mistrzostw Europy w 1963 roku;
  • złoty medalista drużynowych mistrzostw Polski w 1971 roku.(Drużynę Wisły, poza Kulkewiczem, tworzyli wówczas: Andrzej Wilkosz, Łukasz Lebioda, Włodzimierz Wala, Wit Klapper, Adam Zimnielski, Zbigniew Furdzik, Krzysztof Mazanek).
  • udział w Mistrzostwach Świata Par w Cannes w 1962 r. jako reprezentant Polski;
  • udział w Mistrzostwach Świata Drużyn - Nowy Jork 1964;
  • udział w Mistrzostwach Europy Drużyn - Ostenda 1965;
  • liczne zwycięstwa w turniejach krajowych i międzynarodowych.

Czytaj też:

"Żyje jeszcze wielu brydżystów znających pana Czesława, grających kiedyś z nim lub przeciw niemu - jak choćby p.Adam Stono w Tarnowie, wypowiadający się z wielkim uznaniem o stylu gry radłowianina, jego podejściu do przeciwników i postawie życiowej. W literaturze brydżowej przywołuje się jego piękne zagrania oraz wymienia się go jako uczestnika tzw. „meczu w kopertach” - pierwszego w Polsce meczu brydża porównawczego (sportowego), rozegranego w Krakowie (rok 1951), w mieszkaniu prywatnym Bogumiła Seiferta, redaktora „Encyklopedii Brydża”.Rozegrano wówczas 16 rozdań, nie znając dokładnie stosowanych w świecie zasad (żelazna kurtyna) i bez odpowiedniego sprzętu (stąd koperty). Trzeba pamiętać, że był to okres, gdy brydż musiał zejść do podziemia i - jak wspominają pamiętający te czasy - „ukrywać się nie tylko przed milicją, ale także przed referentami kulturalno- oświatowymi, kelnerami, a nawet konduktorami w pociągach.” Brydż był uważany za „wroga ludu”, niecną rozrywkę elitarną „zgniłego Zachodu”."

Czesław Kuklewicz spoczywa na radłowskim cmentarzu, w grobie wraz z rodzicami, tuż obok kwater poległych żołnierzy z I wojny światowej.

Do dziś zachował się drewniany dom rodzinny Czesława Kuklewicza przy ul. Brzeskiej w Radłowie.

Źródło: Tadeusz Urbanek, "Radłowski arcymistrz brydżowy" (artykuł opublikowany w Kwartalniku Informacyjnym Ziemi Radłowskiej pt.Radło).

Ciekawostka

"Dobre samopoczucie ekspertów mącił fakt istnienia „intuicjonistów" typu Henryka Czekańskiego, Czesława Kuklewicza, Henryka Wolnego. Marka Kudły czy Krzysztofa Lasockiego. którzy z teoria bywali na bakier, a zadziwiająco często trafiali palcówki. Trzeba było pogodzić się z myślą, że talent i ogranie wyrabiają w niektórych graczach szósty brydżowy zmysł, dzięki któremu naruszają prawa statystyki, zyskując zaszczytne miano farciarzy."

szkolabrydza.pl