Franciszek Pawlikowski

Z Historia Wisły

Franciszek Pawlikowski
Informacje o zawodniku
kraj Polska
urodzony 20.07.1894
zmarł 30.01.1953, Kraków
miejsce pochówku Cmentarz Rakowicki
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.

Franciszek Pawlikowski ( ur. 20 lipca 1894 - zm. 30 stycznia 1953 w Krakowie) - Znany i ceniony zapaśnik krakowski już w czasach galicyjskich. Współzałożyciel razem z Mieczysławem Tylko i Władysławem Płatkiem w 1912 roku Pierwszego Amatorskiego Klubu Atletycznego w Krakowie. Jako zawodnik tego klubu wywalczył w 1913 roku mistrzostwo Galicji, wyprzedzając w ogólnej klasyfikacji Władysława Płatka.

Uczestnik pierwszych nieformalnych mistrzostw Polski w zapasach, które odbyły się we wrześniu/październiku 1919 roku we Lwowie. W II RP sporadycznie występował na arenach zapaśniczych, głównie w walkach pokazowych.

Współzałożyciel i kierownik sekcji ciężkoatletycznej TS Wisła od 1922 roku. Aktywny działacz okręgowego i ogólnopolskiego związku atletycznego.

Spis treści

Kronika Sportowa

1922

 • Czerwiec. Franciszek Pawlikowski organizuje sekcję ciężko atletyczną w ramach TS Wisła.
 • Druga połowa lipca. W prasie ukazują się anonse informujące, „iż z dniem 20 b. m. rozpoczynają się racyonalne treningi pod kierunkiem fachowego atlety p. Pawlikowskiego”.

1924

 • Wrzesień. „Sekcja ciężko atletyczna Wisły zawiadamia, że treningi odbywają się na boisku Wisły pod kierownictwem p. Pawlikowskiego w poniedziałki, środy i soboty od godz. 5-7 wiecz. W tym czasie przyjmuje się również wpisy do sekcyji”.

1925

 • 6 marca „Goniec Krakowski” donosi: „W Krakowie tradycja tego pięknego sportu, tradycja Cyganiewiczów, żyje jedynie w „Wiśle”, która posiada bardzo liczną, bo aż ponad 60-ciu zapaśników liczącą sekcję. – Pod fachowem kierownictwem słynnego zapaśnika p. Pawlikowskiego sekcja ta rozwija się doskonale, zjednując sobie coraz więcej zwolenników. Obecnie przystępuje "Wisła" do urządzenia na wielką skalę kilkudniowych zapasów, w których udział przyrzekli zawodnicy z Łodzi i G. Śląska, a więc ze środowisk, gdzie ten sport jest najbardziej rozwinięty. Zapasy odbędą się w przyszłym tygodniu w Sali kina „Nowości”, przy ul. Starowiślnej”. Notka w Identycznym brzemieniu ukazała się tego samego dnia w „Ilustrowanym Kurjerze Codziennym”. „Zgłoszenia zapaśników napływają bardzo liczne i dają przegląd pierwszorzędnych sił polskich. Z Krakowa wystąpią zawodnicy tej miary, co Tylko, Golonko, Pawlikowski i wielu innych, którzy niejednokrotnie z powodzeniem reprezentowali barwy klubu i miasta”.
 • 5 grudnia: „Przegląd Sportowy” z 9 grudnia donosi o ważkich postanowieniach jakie zapadły podczas walnego zjazdu Towarzystw Atletycznych w Katowicach: „Zorganizowanie oraz rozszerzenie okręgu krakowskiego polecono p. Mieczysławowi Tylko z T. S. Wisła”. zobacz sprawozdanie. W Zarządzie Polskiego Związku Atletycznego zasiada Franciszek Pawlikowski.
 • 26-27 grudnia. Zawody atletyczne w hali Sokoła, Kraków.
  • Organizatorem zawodów o charakterze wybitnie propagandowym była Wisła. Magnesem, który miał przyciągnąć kibiców był występ Zbyszka Cyganiewicza, „który ofiarował temu zapaśnikowi, co stawi mu opór dłużej jak godzinę, kwotę 1.000 dolarów”. Wyzwanie to przyjął „znany atleta krakowski Franciszek Pawlikowski'”:
  • Pojawienie się Cyganiewicza „powitane było przez zgromadzoną publiczność entuzjastycznie i długo niemilknącymi oklaskami. Po bardzo ładnej i efektownej walce pokonał on dobre wyszkolenie i większą rutynę zdradzającego mistrza krakowskiego F. Pawlikowskiego, którego też nagrodzono wcale hucznemi oklaskami za tak długie, bo 12 min. 40 s. trwające stawianie oporu.

1926

 • Marzec. Pierwszy walny zjazd Polskiego Związku Atletycznego. Do zarządu PZA wybrano ,Pawlikowskiego.

1927

 • 20 marca. Pierwsze w sezonie zawody zapaśnicze organizowane przez Małopolski Okręgowy Związek Atletyczny, sala kinoteatru Warszawa – Kraków. Zobacz szczegółowe relacje: tutaj.
  • Z Wiślaków współorganizatorami byli Franciszek Pawlikowski i Mieczysław Tylko. Startowali zawodnicy krakowskich klubów z Wisły, Hakoahu, Legii i Zbyszko z Nowego Sącza.

1928

 • 10 marca. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów, sala Sokoła – Kraków. Zobacz szczegółową relację: tutaj.
  • Sędziował Franciszek Pawlikowski.

1929

 • Marzec. „Ikac” informuje, że w Krakowskim Związku Atletycznym „najliczniej reprezentowaną jest … sekcja T.S. „Wisła”, która też posiada najlepszy materiał ludzki i mistrzostwa okr. we wszystkich wagach”. Przy okazji dowiadujemy się, że za treningi zapaśników odpowiadał z ramienia Związku Franciszek Pawlikowski.
 • 10 marca. Mistrzostwa okręgu krakowskiego w zapasach i podnoszeniu ciężarów, koszary 20 pp na Krowodrzy. Zobacz szczegółową relację: tutaj.
  • Za organizację zawodów odpowiadał z ramienia Związku m.in. Franciszek Pawlikowski.
  • Sędziowali m.in. . Franciszek Pawlikowski i Mieczysław Tylko.
 • 7 kwietnia, Zawody propagandowe zapaśników w Wieliczce. Zobacz relację: tutaj.
  • Sędziował je Franciszek Pawlikowski.
 • 26 maja. Mistrzostwa Krakowa w zapasach, sala Sokoła w Podgórzu. Zobacz relację: tutaj.
  • Zawody sędziował m.in. Franciszek Pawlikowski.

1930

 • Luty. Wybory nowych władz Okręgowego Związku Atletycznego. Przewodniczącym kolegium sędziów został Franciszek Pawlikowski.

1931

 • 13 czerwca. Mistrzostwa Okręgu Krakowskiego w podnoszeniu ciężarów, hala Ośrodka Wychowania Fizycznego przy ul. Zwierzynieckiej.
 • 14 maja. Wybór nowych władz Polskiego Związku Atletycznego. Wiceprezesem został Franciszek Pawlikowski.

Wspomnienia

Władysława Dzierwy

Dyrygował tutaj założyciel sekcji i zarazem trener, świetny ciężkoatleta Franciszek Pawlikowski. Kto się spóźnił, nie miał prawa dostać się na matę. Starsi zawodnicy bywali wcześniej by przysposobić wszystko do treningu.

Źródło: Wspomnienia nadesłane na konkurs tygodnika “TEMPO” oraz TS Wisła Kraków z okazji 60-lecia Białej Gwiazdy (w zbiorach TS Wisła).

Requiescat in pace